İçeriğe Yönlendir

Bir Yatırım Aracı Olarak, Kullanmamak Üzere Araba Almak

Ahmet Çalışkan

Recommended Posts

Ahmet Çalışkan

Merhaba,

Bi arabayı besleyebilecek ekonomik durumda olmadığımı uygulamalı olarak gördüğüm için 1,5 ay önce aldığım Renault Spring aracımı dün 70.000 TL'ye sattım.

Bu paraya 3 yıl dokunmayacağım. Sizce bu para ile bi araç alıp, çekme belgesi alıp, bi otoparkta yatırıp 3 yıl boyunca unutmak mı daha karlıdır yoksa şu sıralar altın düşükken altın almak mı? Yani 3 yıl sonra elimdeki aracı/altını sattığımda hangisinin daha fazla getirisi olur sizce?

Bir de şeytan aklıma şu fikri de sokuyor :) aracı otoparkta yatırma, çekme belgeli olarak burada şehir içinde kullan. Riskli olsa da trafik sigortası derdin yok, muayene derdin yok, vergi derdin yok. Sadece gazını koy git. Şehrin bi ucundan diğer ucu hepi topu 3-4 km. Bu sınırlar içerisinde çocuğu okula bırakayım, işe gideyim, yazın pikniğe mikniğe gideyim yeter :) 

Bu riski de almaya değer mi?

Şimdiden teşekkürler.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Ahmet Çalışkan yazdı:

Bir de şeytan aklıma şu fikri de sokuyor :) aracı otoparkta yatırma, çekme belgeli olarak burada şehir içinde kullan. Riskli olsa da trafik sigortası derdin yok, muayene derdin yok, vergi derdin yok. Sadece gazını koy git. Şehrin bi ucundan diğer ucu hepi topu 3-4 km. Bu sınırlar içerisinde çocuğu okula bırakayım, işe gideyim, yazın pikniğe mikniğe gideyim yeter :) 

aman aman ,  bu fikirden uzaklaş.

Plaka , trafik sigortası olmadan büyük risk .Sana çarpsalar da başın derde girer. Springin yürütme maliyeti neden bu kadar korkuttu seni. Trafik sig. yağ akımı ve vergiden başka bir ödemen çıkmaz ki . 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Arabayı satmadan önce soracaktınız..

Çocuk okula şu an nasıl gidiyor gidecek?

Paraya dokunmayacaksanız eurobond alın

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Fatih Evcin yazdı:

aman aman ,  bu fikirden uzaklaş.

Plaka , trafik sigortası olmadan büyük risk .Sana çarpsalar da başın derde girer. Springin yürütme maliyeti neden bu kadar korkuttu seni. Trafik sig. yağ akımı ve vergiden başka bir ödemen çıkmaz ki . 

5.000 TL trafik sigortası ödedim. Ayda 400 TL yapar. Aylık 1.000 TL gaz yaktım. Muayenesini, senelik bakımını, vergisini vs de ekleyince ayda en az 2.000 TL gideri var. Ben zaten ucu ucuna yetiriyorum :) bir de araca yedirecek durumum şu anlık yok. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Renault spring bu kadar masraflı olması beklemiyordum. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Mehmet Göktürk yazdı:

Arabayı satmadan önce soracaktınız..

Arabayı zaten satacaktım. Yani maliyetini karşılayabilsem de satacaktım. Niyetim başka araç idi. Şimdi o aracı mı alsam altın mı alsam kararsızlığındayım

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Kur korumalı sistem yeterince iyi bir yatırım değilmi. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Ali Darbaz yazdı:

Renault spring bu kadar masraflı olması beklemiyordum. 

Ya aslında masraflı değildir belki de. Ama memurları aç bıraktıkları için aç karnımızı zor doyurur olduğumuz için bana masraflı geliyordur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ahmet Çalışkan yazdı:

Ya aslında masraflı değildir belki de. Ama memurları aç bıraktıkları için aç karnımızı zor doyurur olduğumuz için bana masraflı geliyordur

Ev kira ise memur maaşı ile geçinmek ve üstelik tek maaş girişi varsa arabadan uzak durun . Marka model farketmez. 

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

abi sen muayenesiz plakasız araba alsan yine 1000 lira yakacaksın. 

yakıtı gider olarak görmemen gerekir. diğer türlü toplu taşıma yada taksi kullanacaksın

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Ali Darbaz yazdı:

Ev kira ise memur maaşı ile geçinmek ve üstelik tek maaş girişi varsa arabadan uzak durun . Marka model farketmez. 

Tüm şartlar tutuyo :) ev kira ve tek çalışanım. Binmek için değil de alıp 3 yıl sonra satmak için düşündüm işte

Fatih Evcin yazdı:

abi sen muayenesiz plakasız araba alsan yine 1000 lira yakacaksın. 

yakıtı gider olarak görmemen gerekir. diğer türlü toplu taşıma yada taksi kullanacaksın

Ya plakasız olunca yarı yarıya düşer o yakıt. Her yere gidemeyeceğim çünkü.

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Ahmet Çalışkan yazdı:

Ya plakasız olunca yarı yarıya düşer o yakıt. Her yere gidemeyeceğim çünkü.

muayeneliyken de gitme :) 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

Kur korumalı sistem yeterince iyi bir yatırım değilmi. 

Sence?

dövizdeki enflasyon %7 ve kur korumalı sana maksimum dövizini geri veriyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Göktürk yazdı:

Sence?

dövizdeki enflasyon %7 ve kur korumalı sana maksimum dövizini geri veriyor.

Mehmet abi az önce cruze hesapladım. 6500 dolara aldığım araba şu an 15800 dolara alıcı buluyor .. :( 

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Fatih Evcin yazdı:

muayeneliyken de gitme :) 

Tamam gitmeyeyim. Muayene, vergi, sigorta eklendi bu sefer de :) 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

sadece 4km yol için arabaya gerek varmı? bisiklet tam bu işe göre hava müsatit olduğunda.

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Doğan Arşiray yazdı:

sadece 4km yol için arabaya gerek varmı? bisiklet tam bu işe göre hava müsait olduğunda.

Kendim tek isem bisiklet kullanıyorum zaten de arabayı eşim ve kızım için kullanıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Ahmet Çalışkan yazdı:

Tamam gitmeyeyim. Muayene, vergi, sigorta eklendi bu sefer de :) 

ayda 1000 lira verip arabam var rahatlığı bence değer.

ben 11 aydır arabasızıım. Her acil işimde taksiye biniyorum :) Aslına bakarsan fena kârdayım he , hep evdeyim :D 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ahmet Çalışkan yazdı:

Böyle bir şey söz konusu bile olmamalı. Olamaz. 

Öncelikle bu süre içinde kesin yakalanırsın zaten. 

Diğer boyut ise, kavşağı dönerken birine çarpmayacağının garantisini nerden aldın.. Küçük bir kazada arabanı, büyük bir kazada geleceğini kaybedersin. 

• Beğen 7
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Allah saklasın ama bir kazaya karışsanız ve çarpma sonucu ölüm olsa, hatta ölümü bırak yaralama bile olsa;  doğacak tazminat tutarlarını düşünmek bile istemiyorum. 

Zorunluyu bırak, kaskosuz arabaya bile binerken düşünürüm ben açıkçası şu ortamda. 

10 sene önce ikinci el araba almıştım, sonra pert olduğu ortaya çıktı arabanın. Kasko yaptıramadım haliyle. ( o zamanlar pert arabaya kasko olmuyordu) satılana kadar 1 aydan fazla süre otoparkta yattı araba, kapısını bile açmadım. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Gök

sigortasız muaynesiz araç kullanmayı memur biri olarak düşünmenizi yadırgadım açıkçası . okumuş  bilgili memur bir insan böyle düşünceye girerse  ülkedeki kalanlar ne yapmaz bilemedim

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

Mehmet abi az önce cruze hesapladım. 6500 dolara aldığım araba şu an 15800 dolara alıcı buluyor .. :( 

Demek ki bu dönemler geçince yeniden 6500 dolara inecek..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Dagdeviren
Ali Gök yazdı:

sigortasız muaynesiz araç kullanmayı memur biri olarak düşünmenizi yadırgadım açıkçası . okumuş  bilgili memur bir insan böyle düşünceye girerse  ülkedeki kalanlar ne yapmaz bilemedim

Noktasından virgülüne kadar katılıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Ahmet Çalışkan yazdı:

Merhaba,

Bi arabayı besleyebilecek ekonomik durumda olmadığımı uygulamalı olarak gördüğüm için 1,5 ay önce aldığım Renault Spring aracımı dün 70.000 TL'ye sattım.

Bu paraya 3 yıl dokunmayacağım. Sizce bu para ile bi araç alıp, çekme belgesi alıp, bi otoparkta yatırıp 3 yıl boyunca unutmak mı daha karlıdır yoksa şu sıralar altın düşükken altın almak mı? Yani 3 yıl sonra elimdeki aracı/altını sattığımda hangisinin daha fazla getirisi olur sizce?

Şimdiden teşekkürler.

Evime 500 metre mesafede arabamın arkasını dağıttılar, çekme belgeli kullanmaktan kaçının :) Garajda yatıracağınız aracın sigortası, vergisi, yaptırmak zorunda olduğunuz bakımları olacak. Gelir/gider oranı yüksek olmayabilir (70 binlik araba için konuşuyorum). Çok riskli bir risk olasılığından bahsediyorsunuz.

3 senelik altın opsiyonu düşünebilir, düzenli temettü veren şirketlere yatırabilir, Birkaç m2 de olsa bir tarla alabilirsiniz. 

Yorum bağlantısı
Berkay Akülker

Merhaba. Bu enflasyonda araç fiyatlarının en az 1 yıl daha artacağını düşünüyorum. Ancak sonrasında düşüşe geçeceği de aşikar. Eğer masrafını kapatacaksa araba ülkemizde maalesef doğru bir yatırım aracı. (şimdilik)

Not: Çekme belgeli araç kullanmanızı ben de onaylamıyorum. Hele de sizin gibi eli kalem tutan birinin yapmasını hiç. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...