İçeriğe Yönlendir

Depremde Hasar Gören Araçların Hasarının Ödenmesi

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem ve arkasından Hatay depremi ile ciddi bir milli servet kaybına uğradık. 

Toplam tahmini maddi hasarın 40 milyar dolar civarında olacağı tahmin ediliyor. Bu tahmin yapılırken araçların dahil edilip edilmediğini bilmiyorum. 

Maalesef, bir çok otomobil, traktör, kamyon ve benzerleri de ya enkaz altında kaldı, yada bir şekilde zarar gördü. 

Kısaca bu araçlar için sigortadan nasıl tazminat alınacak onlara değineceğim.

Hasar fotoğrafları: Her zaman olduğu gibi ilk yapılması gereken, mümkün olduğunca olay yerinde fotoğraflar çekmektir.  Sonra aracın detaylı fotoğrafları çekilir. 

Polis zaptı bu olayda zorunlu değildir, beyanla dosya açılabilir. 

Araç kötü durumda ise, yani pert olmuş gibi görünüyorsa, aracı bir servise çekmeye de gerek olmayabilir. Çünkü servisler o kadar aracı kabul edemez zaten. Ancak yine de bir servis girişi ve parça listesi gerekecektir. Bu konuda sigorta şirketlerinin tutumu farklıdır. Sigorta şirketinin yönlendirmesine uyulmalıdır. 

Araç onarılacak durumda ise, poliçedeki klozlarınıza göre sigorta şirketinizin onay vereceği veya verdiği bir servise aracı çektirmeli veya götürmeli bir hasar dosyası açılmalı ve onarımı yapılmalıdır. 

Araç pert ise; sigorta şirketi aracın hurdasını ihaleye çıkaracak, alıcı bulunacak, akabinde ruhsat ve diğer belgeler ile araç trafikten çekilerek satışı gerçekleştirilip sigorta şirketine aracın rayiç bedeli ödenecektir. 

Deprem hasarından dolayı hasar alabilmek için kasko poliçesinde mutlaka deprem teminatı olması gerekir. Deprem teminatında muafiyet var ise poliçede yazan oranda kesinti yapılacaktır. 

Kasko yoksa veya kasko poliçesinde deprem teminatı yoksa kasko herhangi bir şekilde ödeme yapmayacaktır. 

Trafik sigortası herhangi bir şekilde ödeme yapmaz.

Depremden dolayı hasar almış araçlar için değer kaybı talep edilemez. edilse de ödenmez. 

Araç ruhsatı kayıp ise; edevletten alınan suret kabul edilecektir. Şayet sigorta şirketi bunu kabul etmez ise zayi sebebi ile noterden yeni ruhsat çıkartmak gerekir. 

• Beğen 8
  • Teşekkür 4
Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Konusu açılmışken her sigorta firmasının maddi varlıkları birbirinden farklı. Acaba bu süreç içinde konkordato ilan etme potansiyeli olan sigorta firmaları var mıdır? 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Sani Gerşon yazdı:

Bir çok pert aracın sahibi bile yok artık :(

Varisleri varsa, onlar kaskodan para alabilirler mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Süleyman Can yazdı:

Konusu açılmışken her sigorta firmasının maddi varlıkları birbirinden farklı. Acaba bu süreç içinde konkordato ilan etme potansiyeli olan sigorta firmaları var mıdır? 

Büyük şirketlerden sorun olmaz. Aksine, Allianz deprem teminatında muafiyet varsa bile hasarları muafiyetsiz ödeyeceğini açıkladı. 

Yeni bir kaç şirket var, piyasaya girmek için çok ucuz fiyatlar veriyorlardı. Bu bölgede işleri çoksa zorlanacaklardır ancak ödeyeceklerdir diye düşünüyorum. 

Harun Kocaçalışkan yazdı:

Varisleri varsa, onlar kaskodan para alabilirler mi?

Alırlar, prosedür biraz değişir.. Veraset ilamı çıkarmalılar.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Aracın hasar aldığı mekan önemli mi?

Örneğin, özel işletmeye ait bir kapalı otoparkta.

Bu örnekte hasar bedeli ödemeye yanaşmama gibi bir durum olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Recep Selim Kaya yazdı:

Bunu ben de merak ediyorum..

Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Recep Selim Kaya yazdı:

Benim tahminim firmalardan bir çoğu artan bedel ödeme taleplerini askıya alıp müteahhitleri ve diğer ilgili kişileri mahkemeye verip oradan sağladığı fon ile ödeme yapacaklar. İyi bir iştirakten kasko yaptırmayanların süreci baya uzayacak gibi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Recep Selim Kaya yazdı:

Mekan önemli değil. İspat iyi olur, fotoğraf yeterlidir. 

Valla niyeti kötü olan, ben kıllandım bu işten, red ediyorum, git mahkeye ver diyebilliyor ancak bu depreme ne bahane bulacak. 

Bence öderler, ha 1 milyonluk arabaya 700 verirler o ayrı konu. 

Süleyman Can yazdı:

Benim tahminim firmalardan bir çoğu artan bedel ödeme taleplerini askıya alıp müteahhitleri ve diğer ilgili kişileri mahkemeye verip oradan sağladığı fon ile ödeme yapacaklar. İyi bir iştirakten kasko yaptırmayanların süreci baya uzayacak gibi.

Evet olayda bariz kusurlu bulunursa rücu yolu açılabilir. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

kasko yok diyelim, duvar depremde çöktü binanın otoparkındaki arabayı ezdi. kim sorumlu? kasko yaptırmayanmı?

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Doğan Arşiray yazdı:

kasko yok diyelim, duvar depremde çöktü binanın otoparkındaki arabayı ezdi. kim sorumlu? kasko yaptırmayanmı?

Ben olsam gider müteahhite dava açardım (sağlam yapmadığı konususunda şüphem varsa tabi)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Doğan Arşiray yazdı:

Maalesef evet. 

Evin çökmesinde bir suçlu bulunabilirse ona dava açılabilir. Belki.. Cem bilir. 

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Dolu yağdığında hemen itfaiyeye gidip tutanak tutturmuştum, belki devlet el atar diye. Tabiki el atılmadı. Kaskoya müracaat etmiştik mecburen. 
Deprem olayında da eğer kusurlu yok ise (bina projeye uygun vs ise) yapacakbir şey yok. Ama bina kusurlu imal edildiyse direkt müteahhide yönlenmek gerek. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Cem Işık yazdı:

Ben olsam gider müteahhite dava açardım (sağlam yapmadığı konususunda şüphem varsa tabi)

bina sağlam, 50 senelik ama duvar çökmüşse? sorumlu kim?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Doğan Arşiray yazdı:

sorumlu kim?

hangi coğrafyada? cevap değişir, hatta sorulamayan coğrafya bile var

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Doğan Arşiray yazdı:

bina sağlam, 50 senelik ama duvar çökmüşse? sorumlu kim?

Sigorta yaptırmayan araç sahibi. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mehmet Ozyurek

Allianz deprem olduğu gün, tüm poliçelerdeki muafiyetleri kaldırdığını, poliçede muafiyet seçilmiş olsa bile ödeleri muafiyetsiz, kesintisiz olarak ödeyeceğini duyurmuştu. 

Dün yayınlanan bir duyuruda, 

Depremden hasar gören araçların hasarsızlık indirimlerinin bozulmayacağını da duyurdu.. 

Benzer uygulamayı Marmara bölgesindeki dolu hasarında da yapmıştı.  

• Beğen 6
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

çorbayı içince anlaşılır lokantanın kalitesi

Mis gibi çorba işte.. 

Daha ne kadar hasar çıkacağını görmeden, hesap bile yapmadan, muafiyetleri kaldırdım demek büyük güç ve cesaret ister.. 

Hasar almayan araba çok nadir iken, hasarsızlıkları koruyorum demek, güç ister.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Dürüstlük, basiretli tacirlik bunu gerektirir. Benim diyen delikanlının altına giremeyeceği yükün altına elini değil kafasını sokmuş. Helal olsun Allianz'a. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Cem Işık yazdı:

Dürüstlük, basiretli tacirlik bunu gerektirir. Benim diyen delikanlının altına giremeyeceği yükün altına elini değil kafasını sokmuş. Helal olsun Allianz'a. 

poliçen mi geldi nedir?

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Çağlar Bayur yazdı:

poliçen mi geldi nedir?

Keşkee :) Daha 2 ay önce yapıldı abi poliçem  :) 

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Cem Işık yazdı:

Keşkee :) Daha 2 ay önce yapıldı abi poliçem  :) 

etkisi hala üstünde demek

Servet Aydın yazdı:

Allianz yabancı şirketi di mi?

hepsi yabancının, bizde iken hepsi zarar ediyordu

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Servet Aydın yazdı:

Allianz yabancı şirketi di mi?

Gavurların. Yanacaklar alayı. Neyse şirket aracıyla teraviye gideyim ben.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...