İçeriğe Yönlendir

Tersten Hararet Yükselmesi

Gökhan DOĞAN

Recommended Posts

Gökhan DOĞAN

Merhabalar herkese hayırlı akşamlar

2001 206 1.6 16v aracimda enteresan şekilde hararet problemi yaşıyorum. Sıcak havalarda sorun yok fakat 0 a yakın sıcaklıklarda sabah aracı çalıştırıp hareket ettikten takribi 5 dakika sonra hararet sona çıkıp "stop" ikazı yanıp sonüp fan yüksek devirde çalışıyor. Bu durum taa ki araç belli bir sıcaklığa gelene kadar (80 C°) kendiliğinden 80 e düşüyor ibre stop ikazı sönüyor fan kapanıyor. Yani araç belirli sıcaklığa gelene kadar aşağıdan yukarıya yükselmesi gerekirken yukardan aşağıya doğru ısınma gerçekleşiyor ibrede. Hararet musurunu (mavi soketli üç fişli) valeo marka değiştim akü kutup başını söküp bekledim durum aynı. Sorunu nerede aramalıyım ne yapmalıyım teşekkür ederim..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

hıza bağlı bir durum yok değil mi? mesela şehir dışı sabit süratte giderken yükselip tersine şehir içinde yükselmemek gibi?

Yorum bağlantısı
Gökhan DOĞAN
Çağlar Bayur yazdı:

hıza bağlı bir durum yok değil mi? mesela şehir dışı sabit süratte giderken yükselip tersine şehir içinde yükselmemek gibi?

Yok abi hatta bugün yine aynı durum oldu boşta 3 bin devire sabitledim 3 4 dakika sonra kendiliğinden 80 e düştü ibre 

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Son zamanlarda araçta her hangi bir tadilat tamirat yapıldı mı?

Yorum bağlantısı
Gökhan DOĞAN
Selçuk Bakış yazdı:

Son zamanlarda araçta her hangi bir tadilat tamirat yapıldı mı?

Triger devirdaim ön takım da değişimler oldu fakat bu işlemlerden önce de vardı aynı sorun. Tesisatla alakalı diye bayağı kontrol ettik fakat tesisatlada alakası yok gibi çünkü araç durduğu yerde gaz verip ısınınca düzeliyor. Püf nokta beklir bir sıcaklığa gelmesi gibi.. sanki termostat açınca duzeliyor gibi buna mukabil hava mi var diye havasını da aldım nafile durum aynı 

Yorum bağlantısı
Gökhan DOĞAN
Selçuk Bakış yazdı:

İşi müşürü arızalı olmasın?

Tek seçenek ısı müşürü kaldı ondan da çıkmazsa dilim varmiyor ama beyinden olabilir 

Ali Gök yazdı:

hararet göstergesi yanlış değermi okuyor yani

Evet abi durum anlattigim gibi soğuk marstan 5 dakika sonra hararet tavan ısınınca araç kendiliğinden olması gereken yere düşüyor 

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

hararet müşürünün soketinde 2 kablo var 5v-0v aralığında çıkış okumanız lazım. multimetre ile iki bacağını ölçün araç soğukken 3.5-4 v olçmeniz lazım tahmini eğer 0 a yakınsa 1v 1.5v gibi müşürünüz arızalıdır. yoksa kabloda hasarda olabilir beyin soketine kadar bi kısa devre modunda test lazım.

5v en soğuk değerdir yanılmıyorsam -30 yada 40 , 0v ise 120 derece diye hatırlıyorum ona göre tahmin yürütebilirsiniz

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...