İçeriğe Yönlendir

1.4 HDI 206 SW Çalışmıyor

Erdem Hakkı Bağama

Recommended Posts

Erdem Hakkı Bağama

2004 model 1.4 hdi 206 sw.

Aracımla 5 km mesafedeki bir yere gittim 2 saat sonrasında tekrar çalışmadı.... hava alma ppompasına pompalıyayım dedim içi boştu biraz pompalayınca doldu ve sertleşti ama araç çalışmsdı defalarca pompaladım olmadı.

Bu 5 km mesafedeki yere gitmeden önce arkaya çeki demiri takmak için aracı arkadan yaklaşkk 20 cm havaya kaldırmıştım yakıtım azdı ama lambam yanmıyordu onunla alakası var mıdır bilmiyorum. 20 litre yakıt aldım depoya koydum yine çalışmadı gittim balata sipreyi aldım arkadaş marşa basarken ben turbo girişinden uzun süre sıktım yine olmadı motor çok canlı dönüyor ama bir türlü almıyor.

Akünün kutup başını söküp 10 dakka bekledim taktım marşa bastım bu sefer çalışacakmış gibi oldu çalışmadı.

Akü kutup başını söküp bekledikten sonra tek fark marşa basınca çalışırmış gibi yapıp çalışmaması, her marşta aynı.. tam çalışıyormuş gibi oluyor ama çalışmıyor.

Elimde elm327 cihaz vardı ama bir türlü bağlanıp hata kodu alamadım.

Aracın yakıtı dipteyken arkasını havaya kaldırmamla alakası var mıdır varsa 5 km giderken bi sorun olmaması normal midir.

Hava yaptığında el pompası havayı almak için her zaman yeterli midir çünkü aracı ilk çalıştıramadığımda el pompasının içi boştu ve sistemde  hava vardı. Sistemdeki bu hava pompalayınca gidiyor pompa sertleşiyor ve içinde hava kalmıyor ama uzun süre marş yapınca tekrar sistemde hava oluyor bunu marş sonrası elciği pompalayınca çıkan havadan anlayabiliyorum...

Marş yaptıkça hava oluşmasını nasıl yorumlarız. Bu durumda pompa üzeri tamıt valfi ve raildeki basınç sensörlerşne arızalanmış diyebilir miyiz.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can

İdeal çalışma sırasında da baloncuk şeklinde hava görülebilir, normali budur. Elcik ile fazla pompalarsanız gelen mazot sıkışır yine çalışmaz. Sizdeki arıza sensör veya elektrik problemi gibi duruyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yokuş aşağı durduğu için çalışmayan araba olmayacağı için onunla alakası yoktur. genel sorun: vakvak pompası veya mazot tesisatı veya enjektör bu motorlarda

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Hakkı Bağama

Peki balata sipreyi sıkınca bile çalışmamasına yorum var mı

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

spreyle illa çalışacak diye bir kural yok, ayrıca zaraarı da masrafı da artırırı o tür denmeler. hiç bir zaman denenmemesi gerekir

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Benzinli 307 de yaşadım benzer sorun, yakıt çok azdı rampa aşağı parkettim 20 dk kadat ve sonra çalışmamıştı araba. 5 litre yakıt alıp koyduğumda çalışmıştı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Hakkı Bağama

Eger sistemde hava var ise her marşa bastığımda tam çalışacakmış gibi yapıp tekrar yakıt yokmus gibi marşa devam edip çalışmaması normal midir. Yani hava yaptıgında böyle yapar mı.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Bir yerden hava alıyor vak vak bozuk ya da hortumlarda filtrede problem var. Siz havayı aldığınızı düşünüyorsunuz ama almıyor. Arada bir yerde hava var hala. 

Yakıt filtresi geri dönüşü çıkarıp manuel şekilde havasını alın. Vak vak yeterince iş görmüyor gibi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Hakkı Bağama
Ü.Emre Kartal yazdı:

Bir yerden hava alıyor vak vak bozuk ya da hortumlarda filtrede problem var. Siz havayı aldığınızı düşünüyorsunuz ama almıyor. Arada bir yerde hava var hala. 

Yakıt filtresi geri dönüşü çıkarıp manuel şekilde havasını alın. Vak vak yeterince iş görmüyor gibi

Enjektör geri dönüşlerden alsam ohem daha kolay hem daha garanti olur mu... filtreye depodan geliş ve pompaya gidiş var yanlış görmediysem geri dönüş yok filtrede

Yorum bağlantısı
Erdem Hakkı Bağama
(düzenlendi)

Ben şimdi bu vak vakın yapısını ve bağlantılarını inceledim kendisi malesef filtrehattındaki havayı almak için tasarlanmış... her hangi bir sebeple rekor ve enjektörler hattında hava var ise onu alamıyor....

Geriye enjektör rekor bağlantılarını sökerek hava almak kaldı ama 1.6 tdci gibi kolay görünmüyor 14 lük somunlara ulaşmak için manifoldu sökmek gerekecek... enjektör geri dönüşlerden şiringa ile denedim hava alamadım enjektör bobinleri kapalı olduğu için.

tarihinde Erdem Hakkı Bağama tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Erdem Hakkı Bağama yazdı:

Enjektör geri dönüşlerden alsam ohem daha kolay hem daha garanti olur mu... filtreye depodan geliş ve pompaya gidiş var yanlış görmediysem geri dönüş yok filtrede

Filtreden çıkan hortumdan almanız lazım. Önemli olan hattın dolu olması

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...