İçeriğe Yönlendir

Araçta Hangi Sensörler Temizlenir?

Murat Öngür

Recommended Posts

Sani Gerşon

Varsa Map, varsa boğaz kelebeği, imkan varsa oksijen sensörü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Sani Gerşon yazdı:

oksijen sensörü.

Temizlenmesi gerektiğinin belirtileri nedir?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Aydın Sert yazdı:

Oksijen sensörü zaman geçtikçe sağırlaşan bi sensör. Herhangi bir belirti yok ama daha iyi ölçmesi için temiz olması gayet yerinde.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Aydın Sert yazdı:

Ateşleme sorunlari yaşatır. Düzgün okuyamayinca zengin yada fakire çeker aracı. Rölantide vuruntu çok yapar.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Yalnız bu hem pahalı hem içindeki sıvı az, üstelik yağ bırakıyor,  ben olsam yağsız kontact temizleyici olarak geçen elektronik kart temizleme spreyi alırdım, motip, selsil gibi markaların var, hatta 2 hafta önce selsil marka olanı 55tl ye aldım, 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Mustafa Yanar yazdı:

Yalnız bu hem pahalı hem içindeki sıvı az, üstelik yağ bırakıyor,  ben olsam yağsız kontact temizleyici olarak geçen elektronik kart temizleme spreyi alırdım, motip, selsil gibi markaların var, hatta 2 hafta önce selsil marka olanı 55tl ye aldım, 

Kontact sprey ile bu ayrı şeyler , ayrıca daha önce başka bir markanın kini kullandım , sıfır yağ . Balata spreyi diyen bile var ama sensöre zarar verebilir. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Focus 1 de periyodik olarak boğaz kelebeğini temizlerdim. Rölanti dalgalanmasını keserdi. Birde boğaz kelebeğinin orada bir sensör vardı, o da kirlenince rölanti dalgalanırdı.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Erhan Doruk yazdı:

Birde boğaz kelebeğinin orada bir sensör vardı

Rölanti valfı. Artık kullanılmıyor sanırım araçlarda. Enjektörlere verdiler o işi sonunda.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Murat Öngür yazdı:

Hazır spreyi almışken

sorun yoksa ellenmez

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Bence ellenmemesi daha iyi 😌 geçen arabanın bakımını yaptırırken boğaz kelebeğinin etrafını temizleyeyim dedim elimle klepeyi hareket ettirdim sonra araba çalışması değişti kendi kendine gaz alıp veriyor gibi boğuluyor stop edecek gibi oluyordu. Sonra kalibrasyon yaptırınca düzeldi. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Bu temizleme işlerinin sonunda üzülen çok olmuştur

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Çalışan sisteme dokunulmamalı bence. Belki açısı kayıyorsa iyice kurumdan kapandıysa boğaz kelebeği temizlenebilir. 

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

çalısan sistemi kurcalamayın tecrübe ile sabit gecen 2 ay önce mafı temizleyeyim diye bozmustum :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Emin Önal

Nerdeyse 1 yılı geçiktir oksijen sensörü hatası ile mutlu mesut yaşıyoruz. Sadece motor arıza lambası yakıyor o kadar. Başka hiçbir şeye olumsuz bir etkisi yok (çekiş,gidiş,yakış vb.)

LPG kaynaklı olduğunu ve değişsek bile yine yakabileceğini söyledi Osman abi ve değiştirmiyor sensörü :)

Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Emin Önal yazdı:

Nerdeyse 1 yılı geçiktir oksijen sensörü hatası ile mutlu mesut yaşıyoruz. Sadece motor arıza lambası yakıyor o kadar. Başka hiçbir şeye olumsuz bir etkisi yok (çekiş,gidiş,yakış vb.)

LPG kaynaklı olduğunu ve değişsek bile yine yakabileceğini söyledi Osman abi ve değiştirmiyor sensörü :)

LPG de sensör bozuk olduğundan vermiyor aslında o hataları. Karışım oranı ciddi bozuluyor araç fakire geçiyor sistem Sensör hatasıda veriyor. 1 sene sonra siboplardan başlayacaksınız arıza aramaya.

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ferhat Yavuz
Hamit inan yazdı:

LPG de sensör bozuk olduğundan vermiyor aslında o hataları. Karışım oranı ciddi bozuluyor araç fakire geçiyor sistem Sensör hatasıda veriyor. 1 sene sonra siboplardan başlayacaksınız arıza aramaya.

Aynen öyle olacak taş çatlasın 20.000 km ye siboplar elinden öper.O ışık yanacak yapacak birşey yok diyen usta değildir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emin Önal
Hamit inan yazdı:

Tabiki, zaten arızayı okuduğunda fakir karışım veriyor. LPG'li olup subap yemeyen ben görmedim. Subap arızasını göze alıyorsun demektir LPG taktıysan ;) 

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Çağlar Bayur yazdı:

sorun yoksa ellenmez

Ben bi ellettim, subap sorununu gün yüzüne çıkardı. (Bkz. Gaz Kelebeği)

Öncesinde rölantide bir sorun yoktu.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Sani Gerşon yazdı:

Varsa Map, varsa boğaz kelebeği, imkan varsa oksijen sensörü.

o2 temizliği  delikleri örten kurum yoksa anlamsız bir çaba olur.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Emin Önal yazdı:

Tabiki, zaten arızayı okuduğunda fakir karışım veriyor. LPG'li olup subap yemeyen ben görmedim. Subap arızasını göze alıyorsun demektir LPG taktıysan ;) 

O2 sensöründen veri alıp harita güncelliyordu bendeki zavoli kit. 90 k lpgli kullandım yüksek devirler de dahil. Ne arıza ışığı yaktı ne herhangi bir sorun yaşadım. 

Yorum bağlantısı
Emin Önal
İlkay Başaran yazdı:

O2 sensöründen veri alıp harita güncelliyordu bendeki zavoli kit. 90 k lpgli kullandım yüksek devirler de dahil. Ne arıza ışığı yaktı ne herhangi bir sorun yaşadım. 

59k km.de takıldı. Araç 248k km.de. lamba yakması harici, devir,çekiş,rölanti titremesi,fazla yakma vs hiçbir şikayet yok.Tek sorun lamba yakıyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...