İçeriğe Yönlendir

Windows'tan MacBook'a Geçiş

Çağrı Alaf

Recommended Posts

Çağrı Alaf

1 senede 2 kere anakart arızası çıkaran Windows Laptop'umdan sonra üretim kalitesi yüksek bir bilgisayara geçmek istedi canım lakin bu işi en temiz Apple'a geçerek çözebilirim diye düşündüm zira 50K verdiğim Win tabanlı laptop bile bu arızaları çıkarıyorsa işimiz var. Orada da kafamı karıştıran MacOS'un kısıtlayıcı tutumu oluyor ne kadar da olsa crack vesaire olmadığından yorulurmuşum gibi geliyor, 15 senelik Windows kullanıcısı olarakta ne kadar sürede alışabilirim orası da belli değil. Sadece yazılım ve bulut tabanlı program kullanmak için MBP M2 Pro 32GB Ram 512SSD modeli almak ne kadar mantıklı ? Windows'tan Mac'a geçenler neler yaşadı ? Yeter ki beni Win Laptop gibi yarı yolda bırakmasın istiyorum zira vaktim nakit. Tavsiyelere açığım. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

dosya kopyala yapıştır seçeneği için 2 gün uğraşmıştım harici mouse yokken

• Beğen 2
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Çağlar Bayur yazdı:

dosya kopyala yapıştır seçeneği için 2 gün uğraşmıştım harici mouse yokken

abi nefes alırken de böyle uğraşmıyorsan bilgisayardan uzak dur sana göre değil 😂 çünkü nefes alıp vermek kadar kolay o söylediğin 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Pahalı laptopun  daha az sorun çıkaracağı düşüncesi hatalı bence. Sıradan bir pc 10 sene sorun çıkarmadan çalışabiliyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Evren Erakçora yazdı:

Pahalı laptopun  daha az sorun çıkaracağı düşüncesi hatalı bence. Sıradan bir pc 10 sene sorun çıkarmadan çalışabiliyor. 

Bilgisayarı nasıl kullandığına bağlı. Arkadaşım mimar. Çalışmayı bitirip render alması uzun sürüyor. Makinenin ömrü de ona göre oluyor. Araba gibi işte

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağrı Alaf yazdı:

1 senede 2 kere anakart arızası çıkaran Windows Laptop'umdan sonra üretim kalitesi yüksek bir bilgisayara geçmek istedi canım lakin bu işi en temiz Apple'a geçerek çözebilirim diye düşündüm zira 50K verdiğim Win tabanlı laptop bile bu arızaları çıkarıyorsa işimiz var. Orada da kafamı karıştıran MacOS'un kısıtlayıcı tutumu oluyor ne kadar da olsa crack vesaire olmadığından yorulurmuşum gibi geliyor, 15 senelik Windows kullanıcısı olarakta ne kadar sürede alışabilirim orası da belli değil. Sadece yazılım ve bulut tabanlı program kullanmak için MBP M2 Pro 32GB Ram 512SSD modeli almak ne kadar mantıklı ? Windows'tan Mac'a geçenler neler yaşadı ? Yeter ki beni Win Laptop gibi yarı yolda bırakmasın istiyorum zira vaktim nakit. Tavsiyelere açığım. 

Ne iş yapıyorsunuz? Hiçbir sıkıntınız olmaz. 32 gerekmez. 16 da olur. disk 512 olsun. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mert Yeldan yazdı:

abi nefes alırken de böyle uğraşmıyorsan bilgisayardan uzak dur sana göre değil 😂 çünkü nefes alıp vermek kadar kolay o söylediğin 

1. Komut-C tuşlarına basın.
  2. Veya menü çubuğundan Düzen > Kopyala'yı seçin.
  3. Veya seçtiğiniz öğeyi Kontrol tuşunu basılı tutarak tıklayın (veya sağ tıklayın), ardından kestirme menüsünden Kopyala'yı seçin.nefes almak var bir de dalgıç tüpü ile dalmak
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Pc ye alışanın apple la zorlanacağını düşünüyorum. Her markanın birçok seri ürünü var. Size önerim dell latitude 5 veya 7 serisi edinmeniz. Biz global olarak bunu kullanıyoruz. Bir önceki dört yıl sorunsuz çalıştı, şimdi gelen 5410 da pil şişmesi oldu , servis anlaşmamız da vardı , ofiste pili değiştirdiler. Birçok şirket de bu serileri kullanıyor, ikinci el sitelerinde satılık çok fazla var. Bu bilgisayarlar oyun için değil, güçlü işlemci , ram ve hdd var ama hariçi ekran kartı yok. Sıfırına göre uygun fiyata bulabilirsiniz. 

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Erhan Doruk yazdı:

Pc ye alışanın apple la zorlanacağını düşünüyorum. Her markanın birçok seri ürünü var. Size önerim dell latitude 5 veya 7 serisi edinmeniz. Biz global olarak bunu kullanıyoruz. Bir önceki dört yıl sorunsuz çalıştı, şimdi gelen 5410 da pil şişmesi oldu , servis anlaşmamız da vardı , ofiste pili değiştirdiler. Birçok şirket de bu serileri kullanıyor, ikinci el sitelerinde satılık çok fazla var. Bu bilgisayarlar oyun için değil, güçlü işlemci , ram ve hdd var ama hariçi ekran kartı yok. Sıfırına göre uygun fiyata bulabilirsiniz. 

içindeyiz. mac ile çalışan bırakamaz. 

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Mehmet Göktürk yazdı:

Ne iş yapıyorsunuz? Hiçbir sıkıntınız olmaz. 32 gerekmez. 16 da olur. disk 512 olsun. 

Hocam Bulut Tabanlı CRM uygulamaları üzerinde çalışacağım (Salesforce) yani browsing üzerine burada tekrardan Yazılım Mühendisliği okuyacağım 2 ay sonra üniversitem başlayacak. Özetle mühendislik dersleri ve browsing yapılacak sadece. Uzun ömür için 32 varsa daha iyi dediler ama siz 16 yeter deyince kafam karıştı. fazladan 16 Ram için 600 dolar ödemek ben de istemem. 

Erhan Doruk yazdı:

Şimdi Alienware kullanıyordum bakımına Dell bakıyor 1 aydır sürünüyorum, öncesinde de Anakart arızalı çıkmıştı GPU çalışmıyordu şimdi de Ram belleklerimden ya da slotlarımdan birisi yandı. memtestx86'da 13 saatlik teste soktum 5 tane adres hatası çıktı makina asla boot olmuyordu kullanılamaz hale geldi. Daha Dell kullanmamayı düşünüyorum :(

Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna

Cagri Kardesim, Kiymetli Meslektasim,

Yaklasik 1.5 senedir aktif olarak macbook pro kullaniyorum (32 GB RAM, M1 Max), oncesinde onlarca yil Windows ve Linux sistemleri sonuna kadar somurerek kullandim.

Makinelerin omrunun uretim kalitesinin yani sira kullanim sekline de bagli oldugunu ve Macbook'larin uretim kalitesi olarak daha basarili oldugunu dusunuyorum.

MacOS'ta cok sevdigim/begendigim ozellikler olsa bile, uzun yillardir kullandigim Windows ve Linux ortamlarindan gelen aliskanliklar yuzunden ilk 3 ay oldukca zorlandim.

Su anda ise onume hangi isletim sistemi ve donanim konulursa konulsun, isimi gorebilecegimi dusunuyorum (isyerinde Mac, evde ise Ubuntu ve Windows 10 kullaniyorum)

Ozetle uzun sureli kullanmak istiyorsaniz, Macbook alabilirsiniz, Mehmet Abi'nin dedigi gibi disk en az 512 olsun, M1 ya da bulabilirseniz M2 Silicon alin. Ihtiyaclarinizi bu arada Macbook Air da gorecektir, Pro ihtiyaciniz yok gozukuyor

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Anakartın arızalanması Windows yüzünden mi olmuş?

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Arkadaşa M1 Macbook Air aldık. SPSS programı M1 işlemci desteklemeyince arkadaşın dersleri bitene kadar bilgisayarları değiştirdik. Bu 6 ayda Macbookair kullandım. En baz versiyonunu. Her şeyden önce o nasıl hayvani bir şarjdır arkadaş. Bitmiyor. Aletin şarjı bitmek bilmiyor. Resmen cep telefonu gibi bilgisayar şarjı yapmış adamlar. Bunun yanında M1 işlemcinin performansı tek kelime ile muazzam. Ekranın görüntü kalitesine değinmezsem ayıp olur. Gamut aralığı çok geniş. Bende Huawei'nin orta-üst seviye bilgisayarı var benim pcde görnümeyen renkler Apple'da görünüyor. Mesela kırmızının bir tonu gibi ince renk detayları yani

Son olarak aradığım her programın cracklisini, alternatifini veya online çalışan muadilini sorunsuz bulabildim. (SPSS Hariç :))

Kendi windows bilgisayarım eskisin Apple'dan devam ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

PT.com dan macbook air almıştım geçen yıl. fiyatlar oarada daha iyi.

Win-Lin-Macos kullanan biri olarak

Kendimi en rahat hissettiğim işletim sistemi linux. sonra mac, windows o tekerleği neden döndürüyor hala anlamıyorum.

Mac de eğer embedded programlama yapmayacaksanız, masaüstü, mobil programlama, data yada AI üzerine çalışıyorsanız rahat edersiniz. Ama donanımsal işler yapacaksanız biraz sıkıntı oluyor. (Seriport, usb vb yetkilendirmeler vs zor işler.)

Macbook air ile Premier pro-Aftereffect aynı anda kullanabiliyorum. 4K videolarda problem olsada 2K da problemsiz edit ve render yapabiliyorum.

Python-Anaconda da problemsiz veri analizi çalışmaları yapabiliyorum.

Win-Macos Alışma süresi 1 ay.

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hiç mac kullanmadıysanız alışmanız biraz vakit alacak. İlla mac kullanacaksanız, bir süre iki cihazla ilerleyin ama iş için windows kullanırken mac'i günlük internet işleri vs için alıştırma anlamında kullanın.

Ancak şunu unutmayalım, apple cihazlar bozulmuyor diye bir şey yok. Bir çok müşterimde apple cihazlar var ve bozulanları da oluyor. Sırf "bozulmaz" algısı ile mac'e geçilmemeli.

Son olarak, illa mac alacaksanız, artık donanım yükseltmesi yapılamadığından beğendiğiniz donanım gayet iyi. Artık alırken en iyisini alabilmek apple notebook'lar için şart.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Erdem Doğan yazdı:

Anakartın arızalanması Windows yüzünden mi olmuş?

Hayır sadece nedendir bilinmez yeni basılan kartlar hiç güven vermiyor Çin işin tadını kaçırıyor gibi. 2 Anakartın ikisi de arızalı olmaz. Aynı bilgisayarın birinde Coil Whine var diğerinde yok. Kasalar makyajlı içerisi evlere şenlik kaldı ki Dell küçük bir üretici de değil neden tedarik süreleri bu kadar uzun da bastırdığı kartlar böyle ya da herkes iyi de bunlar sadece beni mi bulur anlamadım. 2023 iyi geçmiyor. 

Gökhan Tuna yazdı:

Hocam çok teşekkür ediyorum kıymetli yorumunuz için. Evet artık daha güvenilir bir platforma geçmek istiyordum ortak kanaatimizde gibi Mac daha güvenilir. Donanım kalitesi bir yana artık zaten güncel olan AMD CPU sürücüsünü Windows'un eski sürüme güncellemeye çalışırken makinayı haftada 1 patlatmasından da sıkılmıştım. Artık alışması ilk zamanlar için zor olsa da stabilitesi için katlanacağız gibi duruyor. Yurtdışında ne kadar yazılımcıyım ben diyen varsa çantasında Mac ile geziyor illa bir bildikleri vardır.

Emrah Altun yazdı:

Son olarak aradığım her programın cracklisini, alternatifini veya online çalışan muadilini sorunsuz bulabildim.

Bunun oluşu çok iyiymiş. Şarj konusu da dediğiniz gibi. Konuya MBP 2019 13 ile dahil oluyorum şu an bu satırları yazarken bile şarja en son ne zaman cihazı bağladım unuttum bile. İlk sefer kullanıyorum hafifliği renk kalitesi klavye hissi ve şarjı çok başka. 1.4Ghz i5 işlemciye göre de hiç fena çalışmıyor hani. 5Ghz ile yürütüyoruz Win Laptopları artık.

Sani Gerşon yazdı:

Artık alırken en iyisini alabilmek apple notebook'lar için şart.

O yüzden almışken Air ile uğraşmayıp direkt Pro alayım dedim nedense Step-Down devre gibi blok ile soğutulması hoşuma gitmedi. Kötüdür demiyorum Air ile neler neler yapılıyor fan bu işin B planı gibi olmuşken o da olsun. Bütçemi zorlayacağım artık ne kadarı gönlümden koparsa o kadar vereceğim ama fiyatlar da hiç az değil yani yurtdışı olmasına rağmen az değil. Subaru Forester parası bi M2 Pro 14Inch.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

tamamen imalat kalitesi ile alakalı şeyler bunlar. kaç senelik lenovo thinkpad x220 taş gibi çalışıyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağrı Alaf yazdı:

Thinkpad öneren çok oluyor cidden 

x1 carbon'lar, x200, x300 serisi... Şahane cihazlar. Ama ofis bilgisayarıdır. Yani ekran kartı vs olmaz.

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Sani Gerşon yazdı:

x1 carbon'lar, x200, x300 serisi... Şahane cihazlar. Ama ofis bilgisayarıdır. Yani ekran kartı vs olmaz.

Artık Ekran kartıyla da işim kalmadı zaten RDR2 oynadıktan sonra hiçbir oyun çekmiyor beni. GoW Rangarök'a hiç bakmadım GoW'u da güzelmiş deyip yarıda bıraktım. 

Ancak yabancı basından okuduğuma göre fiyatına rağmen Apple'ın pazar payının yükselmesi gerek Windows'u gerek sektör devlerini rahatsız etmiş olacak ki şimdiden Windows 12 sesleri duyulmaya başlandı. Intel yakında fabrika güncellemesi ile 10nanometre transistör üretmeyi bırakıp rakiplerinin seviyesinde aynı kararlılıkta işlemciler üretirse de bu çipler Win12 ile tamamen optimize bir şekilde çalışırlarsa (ki 12'nin amacı Apple gibi donanım ile yazılımın iyi haberleşmesi olacak deniyor )Allah'ta ömür verirse önümüzdeki 1-2 sene içerisinde Apple tarafına güzel bir gönderme görebiliriz. 

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Bir Japon ile bilgisayarları kafa kafaya takas ettik benim açımdan iyi bir ticaret oldu bu da böyle olsun.image.png.055f041e168ae8291baa493503ad0ab9.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hayırlı olsun. Güzel tercih. M2'lerin bazı sıkıntıları çıktı geçenlerde, işletim sistemi güncellemelerini eksik tutmayın.

Eski kullanıcının icloud'tan log off olduğuna emin olun. Şifresi varsa onu da kaldırmasını unutmasın. Yoksa ilk işletim sistemi kurulumunda alet çöpe gider.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Hayırlı olsun.Bende Macbook Pro var. Önce eşime almıştım, sonra beğenerek kendime de aldım. 2020'de almıştım 16GB Ram, İ5 işlemci ve 1 TB hard disk var. Gayet memnunum. İlk geçişte çok çok tuhaf gelmişti ama şimdi çok kolay geliyor.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Sistem tarafında Linux taraftarı olsam da kişisel kullanımda Windows tarafındayım. Oyun oynarken Mac tarafı kısıtlıyor, 3. parti yazılımlarda kısıtlıyor. Benim işimi görmüyor açıkçası. Ama donanımları gerçekten uzun ömürlü oluyor. Kısıtlı kullanım sizi kapsıyorsa anlamlı bir alım olacaktır. Ben kısıtlanmayı sevmiyorum :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...