İçeriğe Yönlendir

Yolda Giderken Fan Açınca Tekleme

Mustafa Alatay
Çözüme git Mustafa Alatay tarafından,

Recommended Posts

Mustafa Alatay

Kıymetli ustalarım 

1.6 clx efı döküm manifold 1997 model aracım yolda giderken (tüpte iken) radyatör fan açınca ciddi manada tekleme silkeleme yapıyor gaza basıyorum yemiyor araba daha fazla silkeliyor, anında benzine alıyorum normale dönüyor, en fazla sıkıntıyı burda yaşıyorum, malum havalar ısındı araba sık sık fan açıyor 

Bunun haricinde Araç durur halde iken ( hem tüp hemde benzinde) fan açarsa rolanti düşüyor araç titriyor, ta ki fan durana kadar sonrasında düzeliyor

Bir ay öncesine kadar sorun yok iken  zamanlarda rolanti sık sık 1200 1300 devirlerde çalışıyor, bir ışıkta duruyorum yüksek, diğer ışıkta normal, nadiren 2000 devire yaklaşıyor, kontak kapatıp çalıştırınca kısa bir süre normal çalışıp yine yükseliyor 

Sigorta kutusu revizyonlu olarak dün değiştirildi, tüm sigortalar uygun değerde yenilendi ve araç resetlendi

Motor yağı 5 30,yağ filitresi ve hava filtresi bikaç gün önce değişti

Hava akışmetre kirlenmişti temizlendi

Bujiler ve kablolar 3-4 ay önce değişti, tırnak aralığı yanlış hatırlamıyorsam 0.8 olarak ayarlandı 

Sorunlarımın kaynağı ne olabilir acaba, çözüm için ne önerirsiniz, yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ya akünüz bitik, ya şarj dinamonuz bozuk.. 

Ben olsam ilk önce bu ikisine yönelirdim. 

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Alatay
Çağlar Bayur yazdı:

motorun herhangi bir hortmunda tofaş müşürü var mı

Fan müşürü orjinal değil onu biliyorum, tofaş olup olmadığından emin değilim, araç klimalı tek devre müşür var üzerinde 

Termostat gövdesi üzerindeki ısı müşürü orjinal ford, bikaç gün önce internetten sıfırını bulup taktım 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

tofaş müşürünü direkt fana aküden bağlantı yapmışlar ise önce o düzeltilmeli, motror sıcakken kontak kapatılınca fan çalışabiliyor mu

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Alatay
Çağlar Bayur yazdı:

tofaş müşürünü direkt fana aküden bağlantı yapmışlar ise önce o düzeltilmeli, motror sıcakken kontak kapatılınca fan çalışabiliyor mu

Fan açıkken motoru stop edersem çalışmaya devam ediyor, bir süre sonra kendiliğinden duruyor Çağlar bey

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM

Fan müşürü orijinal bulunabiliyorsa yada yan sanayi çift kademeli olacak şekilde değiştirildikten sonra Akü ve şarj dinamosu ilk bakılması gereken. Fan motoru elektrik tesisatı kontrol edilmeli

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşku Mert

anladığım kadarıyla fan tesisatı orijinal değil, kontağa direkt bağlamışlar. çok yanlış... akü kenarındaki yeşil fan rölesi üzerinden tetik alması gerekiyor. özellikle lpg de sorun çıkardığına göre de tahminim fan tesisatının şase bağlantısını lpg tesisatıyla ortak çekmişler. fan motoru malum fazla akım çektiği için ikisini kaldıramıyor. bilinçsizce yapılmış uygulama araçlar böyle yanıyor işte

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Alatay
Mustafa YILDIRIM yazdı:

Fan müşürü orijinal bulunabiliyorsa yada yan sanayi çift kademeli olacak şekilde değiştirildikten sonra Akü ve şarj dinamosu ilk bakılması gereken. Fan motoru elektrik tesisatı kontrol edilmeli

Fan müşürünü epey araştırdım orjinali bir yerde var 1600 fiyatı tl, yan sanayi mevcut ama farklı marka renk ve derecelerde var, hangi marka ve kaç derece olanını kullanmamız gerekir bilginiz var mıdır ?

Coşku Mert yazdı:

anladığım kadarıyla fan tesisatı orijinal değil, kontağa direkt bağlamışlar. çok yanlış... akü kenarındaki yeşil fan rölesi üzerinden tetik alması gerekiyor. özellikle lpg de sorun çıkardığına göre de tahminim fan tesisatının şase bağlantısını lpg tesisatıyla ortak çekmişler. fan motoru malum fazla akım çektiği için ikisini kaldıramıyor. bilinçsizce yapılmış uygulama araçlar böyle yanıyor işte

Akü yanındaki yeşil fan rolesi bildiğiniz çürümüştü içi pas dolmuştu klimayı yaptırırken fark ettik, elektrikçi başka role kablo bişeyler kullanarak çalıştırmıştı, klima şu an yine çalışmıyor

Fan rolesini araştırdım ama farklı kodlu olanları var, 1.6 döküm manifold araca hangisi uymludur onu bilemedim

Yorum bağlantısı
Coşku Mert

kodu b1c ile biten röleden alabilirsin, üstünden çıkan 6 pinli röle piyasada yok

Mustafa Alatay yazdı:

Akü yanındaki yeşil fan rolesi bildiğiniz çürümüştü içi pas dolmuştu klimayı yaptırırken fark ettik, elektrikçi başka role kablo bişeyler kullanarak çalıştırmıştı, klima şu an yine çalışmıyor

Fan rolesini araştırdım ama farklı kodlu olanları var, 1.6 döküm manifold araca hangisi uymludur onu bilemedim

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Mustafa Alatay yazdı:

Fan müşürünü epey araştırdım orjinali bir yerde var 1600 fiyatı tl, yan sanayi mevcut ama farklı marka renk ve derecelerde var, hangi marka ve kaç derece olanını kullanmamız gerekir bilginiz var mıdır ?

Fan müşürü sarı renk çift kademeli 

Marka hangisi hatırlamıyorum. İlk aldığım yan sanayi müşür 1-1,5 yıl arası dayanmıştı. Daha sonra tekrar yan sanayi müşür aldık şimdilik sorun yok. Yan sanayi biraz şans işi 

Yorum bağlantısı
Uğur Kayaoğlu

elimde sıfır orijinal sarı 4 fişli klimalı fan müşürü mevcut..

Yorum bağlantısı
Mustafa Alatay
(düzenlendi)
Uğur Kayaoğlu yazdı:

elimde sıfır orijinal sarı 4 fişli klimalı fan müşürü mevcut..

fiyat nedir hocam, malum orjinal olunca fiyat önemli etken oluyor :)

tarihinde Mustafa Alatay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Alatay

Ustalarım klimalı fan müşürünü ve 93ag 8c616 b1c kodlu yeşil roleyi temin ettim,

Fan müşürünün orjinal soketini ve kablolarını yerinde göremedim, tesisatı nereden geçer nasıl tespit edebilirim?

Kablo yolu ve tespiti konusunda yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Coşku Mert

bi ara elimde sıfır fan tesisatı için ilan açmıştım. linkini ekliyorum fotolar işine yarar belki

Yorum bağlantısı
Mustafa Alatay
Coşku Mert yazdı:

bi ara elimde sıfır fan tesisatı için ilan açmıştım. linkini ekliyorum fotolar işine yarar belki

Coşku Bey,

yeşil role soketi vs tam takım tesisatmış, kabloları bulmak için işime yarar bu hali ile, fan müşürünün soketini kesmeyip bi yerlere saklamışlar ise ne ala, yoksa yeni soket almam ve sokete giren kablo dizilimini bulmam gerekecek  

yardımınız için teşekkür ederim sağolun 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mustafa Alatay

Ustalarım 

Fan müşürünün soketini ararken sol farın arkasında resimdeki soketlerin boşta olduğunu gördüm, hangisinin ne soketi olduğunu bilen var mıdır 

IMG_20230526_175002.jpg

Yorum bağlantısı
Mustafa Kayaoğlu
Mustafa Alatay yazdı:

Ustalarım 

Fan müşürünün soketini ararken sol farın arkasında resimdeki soketlerin boşta olduğunu gördüm, hangisinin ne soketi olduğunu bilen var mıdır 

IMG_20230526_175002.jpg

Arabada klima yoksa siyah soket fan müşirin soketi

Yorum bağlantısı
Mustafa Alatay
Mustafa Kayaoğlu yazdı:

Arabada klima yoksa siyah soket fan müşirin soketi

Araç klimalı hocam 

Yorum bağlantısı
Coşku Mert

o kısımları kurcalayan her kullanıcının rutin sorusu :) ekstra donanımlar için hazır bulunan soketler. far yükseklik ayarı, silecek suyu sevise sensörü vs. gibi

Mustafa Alatay yazdı:

Ustalarım 

IMG_20230526_175002.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Uğur Kayaoğlu

merhaba geçenlerde elime düştü sıfır sarı klimalı müşür ve kendi aracıma taktım :) size bir numara vericem pazartesi arayıp sorun bu kişiden bulabilirsiniz ama fiyat konusunda fikrim yok kendisi Kayseri de ve güvenilir insandır Adı Mustafa Cesur 05074725130

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
  • Çözüm
Mustafa Alatay

Kıymetli ustalarım,

Sorunum Çözüldü

Bayramdan önce lpg bakım zamanı gelmişti, lpg filitresi değişti gerekli ayar yapıldı, 500 km civarı yol yapmışımdır fan açsın açmasın fark etmeksizin tekleme kalmadı

Fan ile bu tekleme arasındaki bağlantıyı tam olarak çözemesem de şu an için sorun bulunmuyor,

Sorun çözülmeden önce orjinal müşür ve yeşil roleyi temin etmiştim, @Coşku Mert yukarıda paylaştığınız tesisatın orjinal sıfırına 4000 tl fiyat verdiler, mecbur eskiyi tamirat yoluna gideceğim, ilk fırsatta olması gereken hale getireceğim inşallah

Yardımlarınız için teşekkür ederim 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

elektrik yanlış yerden alınmış. 

akü dolmuş sorun gitmiş gibi olmuş. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...