İçeriğe Yönlendir

Olmazsa Olmazım Hararet

Gökhan DOĞAN

Recommended Posts

Gökhan DOĞAN

Merhabalar arkadaşlar herkese hayırlı günler diliyorum.

Geçmiş dönemlerde babamın  focus 1 de yaşamış olduğum yalancı hararet ile tabir edilen sorun ile bayağı uğraşmış olup sonunda @Çağlar Bayurabinin tavsiyesiyle nihayet o araçtaki hararet sorunuyla vedalaşmış oldum. 

Şimdiki sorun ise çok daha farklı ve can sıkıcı. Araç pug 206 1.6 16v 110hp Benzin/LPG. Aracı ilk aldığım dönemlerde (güneydoğunun iklimi sıcak olan ilinden) herhangi bir sorun problem yoktu. İkamet ettiğim ile Erzurum'a araç geldiğinde kış mevsimine yakındı. Karlı bir havada aracı çalıştırıp 3-5 km yol yaptıktan sonra hararet ibresinin sona dayandığını ve "STOP" yazısının yanıp söndüğünü gördüm ve fan yüksek devirde çalışıyordu. İlk etapta araçta saf su olduğu için tedirgin oldum fakat dondurucu soğuk yoktu. Kaputu açıp kontrol ettiğimde araçta en ufak hararet emaresi yoktu. Stop edip akü kutup başlarını söküp 5 dk bekleyip taktım sorun aynı. Sanayiye gitmeye karar verdim yolda bir baktım 80-90 arasına ibre düşüp herşey normalleşti. Tekrar araçtan inip hararet müşurünün soketini çıkardığımda fan yine yüksek devir çalışmaya ve hararet sona çıktığını gördüm ve soketi takınca düzeldi. Bu zaman zarfında bakım yapıldı antifriz konuldu. Aynı durumu kış boyunca hep yaşadım soğuk motor belli bir sıcaklığa gelene kadar senaryo hep aynı. Hararet müşuru alıp değiştim tabi havalarda ısındı bu arada bu kez de önceden 90'ın az üstünde fan açan araç şimdi 90'ın üzerinde çizginin de üzerindeki çizgide açıyor. Fakat yeni farkettiğim bi durum şu. soğuk motorda ibre 70'in az bisey altında başlıyor. Sıcak havalar olduğu için problem yok şimdilik ama yeni muşürdede serin hava da yine aynı problem olmuştu. Konuyla alakalı bilgisi ve fikri olan arkadaşlar yardımcı olur musunuz teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Ali Gök

aslında araba ısınmıyor ama kendini hareret yapıyormu sanıyor ? karlı havada 3 5 km de sona dayanmaz hararet  araba ısınmaz bile normalde 

Yorum bağlantısı
Gökhan DOĞAN
Ali Gök yazdı:

aslında araba ısınmıyor ama kendini hareret yapıyormu sanıyor ? karlı havada 3 5 km de sona dayanmaz hararet  araba ısınmaz bile normalde 

aynen öyle abi

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Muhtemelen hava yapıyordur.  Lpg bağlantısı hatalı yerdedir. 

Lpg su tesisatını ayırıp deneyin. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Gökhan DOĞAN yazdı:

Fakat yeni farkettiğim bi durum şu. soğuk motorda ibre 70'in az bisey altında başlıyor. Sıcak havalar olduğu için problem yok şimdilik ama yeni muşürdede serin hava da yine aynı problem olmuştu. Konuyla alakalı bilgisi ve fikri olan arkadaşlar yardımcı olur musunuz teşekkürler.

takılan müşür hatalı okuyor gibi? 2 müşür olabilir mi?

veya maüşür tesisatında korozyon avar direnci yükseldi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan DOĞAN
Çağlar Bayur yazdı:

takılan müşür hatalı okuyor gibi? 2 müşür olabilir mi?

veya maüşür tesisatında korozyon avar direnci yükseldi

Öyle bir durum varmış abi göstergeye bilgi veren müşür fana komut veren müşür ve beyine bilgi veren müşür olarak 3 adet müşür varmis araştırdigim kadarıyla 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Gökhan DOĞAN yazdı:

Öyle bir durum varmış abi göstergeye bilgi veren müşür fana komut veren müşür ve beyine bilgi veren müşür olarak 3 adet müşür varmis araştırdigim kadarıyla 

pug elektrikçisi bakarsa kolayca teşhis koyar buna

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Düşük bir ihtimal ama gösterge arızası olabilir. Hız ve hararet göstergeleri aynı hat üzerinde, hız ibresinde ve hararet ibresinde stop yazısına paralel titreme var. 

Yorum bağlantısı
Gökhan DOĞAN

Herkese teşekkürler sorun çözüldü arkadaşlar. Araçta 3 adet müşür yok yeni tip tek müşür 3 fişli olma müşürü orjinal olanla degisti şu an 90 in az üstünden fan açıyor. Soğuk havalarda da tavan yapacak mı göreceğiz 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...