İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk3 Otomatik Vites Problemi

Mehmet Işıtman
Çözüme git Mehmet Işıtman tarafından,

Recommended Posts

Fatih Sarıkaya

Kararsız, geçsem mi geçmesem mi diyor. Az yeterli basıncı bulunca geçiyor. Benim scorpioda bu tür davranışlar vardı. Şanzımanı açmadan fiyat söyleyen usta, bence usta değil. Açıp bakmadan arıza teşhisi koymak zor. Birincide komple şanzımanı revizyona soktum sonrakinde selenoid valfi arızasından değişim oldu. Sorun sadece vites geçişleri ise ( vuruntu yoksa) selenoid valfi gibi geldi bana diyecem ama sarsılıyormuş. Çağlar abinin dediği gibi olma ihtimali biraz yüksek. Umarım az masrafla çıkarsınız işin içinden.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu arızayı ısınınca kesiyor olabilir.. 

Muhtemelen de sıcakken gösterilmiştir size.. 

Yoksa bir günde bozulmaz bu şanzıman.. Önceden muhtemelen belirti verir.. 

Yada belirti vermişti, satıldı.. 

Her halukarda satıcı biliyordur bu arızayı. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Işıtman

4. Şanzımancı 18 bin 25 bin TL arası dedi. 6 ay garanti dedi. Yağina bak dedim gerek yok dedi. Şimdi 5. Şanzımancimandayim. Hiç birşey demeden yağ eksiğini tamamlarmısın dedim. Tamamlıyor şu an. Yarın sabah tekrar deneyeceğim 

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Şanzıman kaçırması vuruntu vs.den nasıl rektefiye sonucu çıkarıyor ustalar??? Sabah araç yürümüyor deniyor çözüm rektefiye sunuluyor?? Burada ben bu arızadan henüz bişey anlamadım ama senin paranı almayı iyi biliyorum havası kokuyor. Her ustaya güvenmeyin. Bence arıza kodlarını okutturun öncelikle bu araçta şanzıman beyni var illa bir kod düşmüştür yağına falan bakılsın söylendiği gibi 

Yorum bağlantısı
Mehmet Işıtman

Altından bir parça söktüler. Baya zorlandılar sökerken. Şanzıman keçeden kaçak olduğunu söyledi usta. Ama yağ tammış. Ustanın dediğine göre yağı fazla koymuşlardır onu atıyordur dedi. Bu usta 18 bin TL 25 bin TL arası içinin durumuna göre dedi. Beyin de gitmişse 30.000 TL maksimum dedi.  

Bu usta cihaza taktı ekrandan p74000 ve p73300 2 hata çıktı yanlış görmediysem. Balataları gitmiştir dedi. Trubin tamirine de gidecek Ankara'ya dedi. 4 gün en geç 7 gün dedi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Işıtman

Aracımı teslim ettim. Gaziantep öz azimli otomatik şanzıman firmasına maksimum 5 gün beklenmedik bir olay olursa 6 günde teslim edeceklermiş. Fiyat olarak en az 18.000 -25.000 TL aralığı. Eğer beyin değişmesi gerekirse 30.000 TL anlaştık. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Eski sahibi ne diyor.. ?

Bu sorun nasıl gizlendi, ben hala onu merak ediyorum.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Eski sahibi ne diyor.. ?

Bu sorun nasıl gizlendi, ben hala onu merak ediyorum.. 

arızalı halde alınmıştır , rakamı da ona göredir

Yorum bağlantısı
Mehmet Işıtman
Mehmet Ozyurek yazdı:

Eski sahibi ne diyor.. ?

Bendeyken problem yoktu diyor abi. Ama böyle bir şey olmuşsa yardımcı olurum seni üzmem demekte. Yarısını karşılayacak inşallah 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Işıtman

Bugün ustam aradı. Hesabınız 23.750 TL tutuyor dedi. Detayını sormadım fiyat makul geldi. Beyni de sağlam çıktı heralde. Müsait zamanda yanına uğrayıp detayları alacağım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Yener1

mehmet hocam aramıza hoşgeldin. :D ben aracımı alalı bir yıl oldu. Gaziantep te şanzımancı hariç, mondeo mk3 e bakan bütün ustaları bilirim. hatta işin içerisine o kadar çok girdim ki ara ara ustalar şuna da bakın diyip sensörlerimin sağlam olup olmadığını ben kontrol eder oldum. problemin şanzımandan çıkmaz ise sana bir kaç usta tavsiyesinde buluna bilirim. özelden telefon numaranı gönderirsen ararım seni.

Yorum bağlantısı
Mehmet Işıtman
Mehmet Yener1 yazdı:

sana bir kaç usta tavsiyesinde buluna bilirim

Eyv abi teşekkürler ilettim telefonu. Bu arada bugün ustanın yanına uğradım aracımı yarına yetiştirmeye çalışacak bir kaç foto da çektim 

IMG_20230519_142635.jpg

IMG_20230519_142643.jpg

IMG_20230519_142632.jpg

IMG_20230519_142627.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Işıtman

Arkadaşlar sorun giderildi. Masraf 23.750 TL. Balatalar ölmuş. Yağ eski çökmüş tortular oluşmuş. Türibinler Ankara'da yapıldı. Gaziantep öz azimli otomatik şanzıman firması halletti. 5 günde aldım aracımı Herkese teşekkurler.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Işıtman
(düzenlendi)

Şimdi aracı yıkamaya verdim. Yıkamacı dedi geri viteste geçmiyor araç. Haydaaa :) yıkamadan sonra baktım geri vites girmiyor. Motor hata ışığıda yaktı. Ustamı aradım. Pazartesi geri gidecek dedi usta. Beyninde problem olabilir dedi. Beyni değişmemişti. Ama tamirden önce geri viteste arıza yoktu :(

tarihinde Mehmet Işıtman tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Işıtman

Motor Arıza ışığı da yaktı hoyrolsun. Bir parça filan mı takmayı unuttular acaba. Şimdi biraz yol yaptım ısınınca belki geçer geri vites diye de geçmedi yine

Yorum bağlantısı
Mehmet Işıtman
Çağlar Bayur yazdı:

bence şanzıman içinde tas sorunlu diyesim var

Abi şanzıman yeni açılıp kapatıldı. Usta onu farketmemiş olamaz galiba.birde gösterge panelinde km saati ----- işaretine döndu. Forumda yaptığim araştırmalar hız saatini gösteriyor. Acaba bu hız saati geri vitese geçisi engellermi

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet Işıtman yazdı:

Abi şanzıman yeni açılıp kapatıldı. Usta onu farketmemiş olamaz galiba.birde gösterge panelinde km saati ----- işaretine döndu. Forumda yaptığim araştırmalar hız saatini gösteriyor. Acaba bu hız saati geri vitese geçisi engellermi

Engellemez.  
Hız verisi de şanzımandan gelir zaten. Olmuş bir şeyler.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Sol camurluk ic kisminda sanziman beyni var. Yıkamaci su kacirmis olabilir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Işıtman
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Sol camurluk ic kisminda sanziman beyni var. Yıkamaci su kacirmis olabilir.

Benim çözebilme ihtimalim varmı acaba. Tamirciler kapalı pazar olduğu için

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Mehmet Işıtman yazdı:

Benim çözebilme ihtimalim varmı acaba. Tamirciler kapalı pazar olduğu için

Direksiyonun alt kısmını sökerseniz görme şansınız olabilir en azından kontrol edebilirsiniz. Hoş oraya su girmesi çok mümkün değil ama olabilir. Tamirden sonra bozulduysa bence başka bir sıkıntı var. Geri vites bandını da sökmüşken değişselerdi keşke. 

image.png.4162bcd0b98651ccb0af7136873e430a.png

image.png.21c91dfc9faf6b883aff7e3760f33f4e.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...