İçeriğe Yönlendir

Şişe İçindeki Buzun Geç Çözülmesi İçin Ne Yapmalı

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu

Arkadaşlar plastik pet şişe içine su koyup buz yapacağım. Buzları gezmeye giderken termos saklama dolabında kullanacağım. Bunu ev ortamında yapacağım. Evde derin dondurucumuz var. 

Şişe içine nasıl bir karışım yaparsam buz geç çözülür. Yoksa çeşme suyundan yapılandan bi farkı olmaz mı? Sonuçta bu bir enerji transferi. Ama hangi karışımda daha yavaş bir transfer olur onu merak ediyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Aslıoğlu
(düzenlendi)

Balığa gidince; Dondurulmuş bu akülerinin, pet şişede dondurulan musluk suyundan daha erken çözüldüğünü farkettim.

tarihinde İbrahim Aslıoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Arkadaşlar plastik pet şişe içine su koyup buz yapacağım. Buzları gezmeye giderken termos saklama dolabında kullanacağım. Bunu ev ortamında yapacağım. Evde derin dondurucumuz var. 

Şişe içine nasıl bir karışım yaparsam buz geç çözülür. Yoksa çeşme suyundan yapılandan bi farkı olmaz mı? Sonuçta bu bir enerji transferi. Ama hangi karışımda daha yavaş bir transfer olur onu merak ediyorum

Geçen hafta dondurmada yaptılar discoveryde.

Standart yöntem ve geç çözülmesi için yöntem. Sonra baş aşağı astılar ve sonuç baya farklıydı. Üzerine damlamayan dondurma icad etti adamlar. 

Neyle yaptıklarını unuttum :)

nette arat denk gelir. 

Bu arada buz basınç altında daha çabuk erir. Bu tip dolaplara buzu en üste koy herzaman. Hep en alta koyarlar 30 dakikada dağ çileği gibi olur.

Pikniğe giderkenki dolap yani.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İlkay Başaran yazdı:

Geçen hafta dondurmada yaptılar discoveryde.

Standart yöntem ve geç çözülmesi için yöntem. Sonra baş aşağı astılar ve sonuç baya farklıydı. Üzerine damlamayan dondurma icad etti adamlar. 

Neyle yaptıklarını unuttum :)

nette arat denk gelir. 

Bu arada buz basınç altında daha çabuk erir. Bu tip dolaplara buzu en üste koy herzaman. Hep en alta koyarlar 30 dakikada dağ çileği gibi olur.

Pikniğe giderkenki dolap yani.

soğuk aşağı iner zaten. Buzu üste koyuyorum ama şu karışımı söyleyeydin iyiydi. Arattım ama ele gelir bir şey bulamadım nette

babam da balığa giderken deniz suyundan yapıyor buzları. Çok daha geç çözülüyor diyor. Halbuki tuzlu su daha erken çözülmeli. Yolda buz olmasın diye tuz atıyorlar yani. 

acaba oluşan karışım kendi içinde ısı transferini geç ileten bir şey mi oluyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Buzları gezmeye giderken termos saklama dolabında kullanacağım.

kaç günlük gezi?

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

babam da balığa giderken deniz suyundan yapıyor buzları. Çok daha geç çözülüyor diyor. Halbuki tuzlu su daha erken çözülmeli. Yolda buz olmasın diye tuz atıyorlar yani. 

acaba oluşan karışım kendi içinde ısı transferini geç ileten bir şey mi oluyor

yatlara da buzları tuzlu sudan yaparlar, tuz buzu çözer dmantığı ayrı, geç çözülür mantığı ayrı

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

kaç günlük gezi?

1 gün. Mangala yani :) ama mangalı akşam yapacağız. Etler gündüz 12 saat boyunca soğuk kalmalı

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vesile ile: buzdan su haline geçse de ısısı 0 dan düşük , çözülüp çözülmemes önemli değil , tutabildiği soğukluk önemli

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Etler gündüz 12 saat boyunca soğuk kalmalı

termosun kalın karton kutu içine koyabiliriz? mangal denmiş geleyim

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

vesile ile: buzdan su haline geçse de ısısı 0 dan düşük , çözülüp çözülmemes önemli değil , tutabildiği soğukluk önemli

termosun kalın karton kutu içine koyabiliriz? mangal denmiş geleyim

buyrun. Önce 15km yağmurda yürüme var ama :) akyazı yaylalarındayız

abi buz çözülüp tamamen su oluyur. Ondan sonra sıcaklık hızlı yükseliyor. Erken çözülmesin yeter. Yani içindeki karışım kendi içinde daha yalıtkan olmalı

Yorum bağlantısı
İbrahim Aslıoğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Yola tuz dökülmesinin amacı, buzu çözmek değil; buzlanmayı önlemek diye biliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

İçine konulan buzu (ister pet şişede olsun, ister buz aküsü olsun) alüminyum folyo ile sarıp, soğuk çıkışını daha da aza indirmek için poşete koyarsanız çok daha uzun süre soğukluk verir. Yiyecekleri taşıyacağınız termos çanta yada kutuyuda kalın bir poşetle izole ederseniz çok uzun süre taşınır.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Önce 15km yağmurda yürüme var ama

4x4 le gider közü atarım ocağa haızr olsun

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Erken çözülmesin yeter.

çözülme ile ısıyı karıştırma ama, uzun süre soğukluğu korusun, sıvı nitrojene parmağını sokarmıydın?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

erimezki zaten

standart bim vs gibi yerlerde satılan buzluklarda donuk pet şişe buzluk gölgedeyse 24 saatte erimiyor 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Gök yazdı:

erimezki zaten

standart bim vs gibi yerlerde satılan buzluklarda donuk pet şişe buzluk gölgedeyse 24 saatte erimiyor 

bir pil arabayı götürebilsin diye nasıl ısınıyor bileennmmiii mazutlular anlamaz

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Tansu abi piknik buzdolabın varsa kapağını açmadan erimez açsanda 12 saatte erimez. Günde 1 2 kere açmayla 3.gün erime başladığını tecrübe ettim ben. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Buza dönen su dolu pet şişenin etrafını balonlu naylon ile 5 6 kat iyice sarın tabanı dahil bantla da yapıştırın termos etkisi yapar normalden çok uzun süre buzlu halde kalabilir.👍

Yorum bağlantısı
Ali Gök

biz tarsusta tarlada kullanıyoruz  arabanın gösterge 50 li rakamlar yazıyor öğlen istanbullular bilmez :d neyse o şartlarda dahi gölgede ise asla erimiyor akşama kadar

lakin güneşte 1 saat bırakırsan şişedeki suya çay demle 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

buzun erime ısısı 80cal/gr ve bu en iyi sıvılar arasında.

eğer daha çok soğutsun bu reaksiyonu daha düşük sıcaklıkta yapsın istiyorsan biraz alkol koy. 

Ömer Sarıgül yazdı:

Buza dönen su dolu pet şişenin etrafını balonlu naylon ile 5 6 kat iyice sarın tabanı dahil bantla da yapıştırın termos etkisi yapar normalden çok uzun süre buzlu halde kalabilir.👍

O zaman da soğutmaz.. amaç şişe mi soğuttukları mı?

kaliteli buzluk kabı en önemlisi

Amerikada kasiyerler dondurmaları çift poşete koyardı birini de ters çevirerek..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

'Kütle/ortam ısısı= tamamen çözülme süresi' gibi olur. Her madde belli bir süre içinde ortam ısısına şartlanır. Buzun ortam ısısına vereceği transferi izole ederseniz yani pet şişeyi ısı izole eden köpük gibi bir şeye sararsanız süreyi uzatırsınız. Ancak bu durum istediğiniz soğutmayı sağlamayabilir. 

Yok ben çözülmeyen buz yaparım derseniz ve yaparsanız müridiniz olurum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Hüseyin Sönmez yazdı:

'Kütle/ortam ısısı= tamamen çözülme süresi' gibi olur. Her madde belli bir süre içinde ortam ısısına şartlanır. Buzun ortam ısısına vereceği transferi izole ederseniz yani pet şişeyi ısı izole eden köpük gibi bir şeye sararsanız süreyi uzatırsınız. Ancak bu durum istediğiniz soğutmayı sağlamayabilir. 

Yok ben çözülmeyen buz yaparım derseniz ve yaparsanız müridiniz olurum. 

işte bunun dengesi lazım. 4 saatte hızlı erimesin. 12 saatte yavaş yavaş ısı transferi olsun. Zaten arkadaşlar termos kaplar gölgede kalırsa fena iş çıkarmıyor demiş. 

o zaman ben pet şişeleri önce alüminyum folyoya sarayım. Sonra kağıda sarayım. Dondurmacılar hep kağıda sarıp veriyor. Vardır bi bildikleri 

Yorum bağlantısı
Ali Gök

normal bir pet şişe içinde su olsun soğuk

bir bevzi ıslatıp şişenin dışına sarın gölgeeye koyun minimum 5 6 saat soğuk kalıyor 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

işte bunun dengesi lazım. 4 saatte hızlı erimesin. 12 saatte yavaş yavaş ısı transferi olsun. Zaten arkadaşlar termos kaplar gölgede kalırsa fena iş çıkarmıyor demiş. 

o zaman ben pet şişeleri önce alüminyum folyoya sarayım. Sonra kağıda sarayım. Dondurmacılar hep kağıda sarıp veriyor. Vardır bi bildikleri 

çeşme suyu ile 1litrelik buz pet şişe en az 12 saat serinlik verir normal market piknik dolaplarından.

Gölge yere koyun. içerisinde gazeteden de bir duvar yapın. Gazete çoksa durduğu yerde dolabın üzerine yanlarına da ekleyin. net 1 gün idare edecektir.

içine konulan malzemelerin sıcaklığı da önemli tabi. Ben yazları hep bu taktiği kullanırım.)

tarihinde Fatih Evcin tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Şeyi karıştırmamak lazım, amaç şişedeki buzu eritmemek değil, öyle olsaydı buzluktan çıkarmazdık erimezdi. Isıları, bulundukları ortamdan farklı olan cisimler mutlaka o ortamın ısısına gelirler, sabit. Cisim ortamdan soğuksa, soğuğu verir sıcağı alır kaçınılmaz. Soğuk cismi izole etmek erimeyi yavaşlatabilir ama bu aynı zamanda cisim soğuğu veremiyor demek olur. Yani en başa döneriz, buzluktan çıkarıp başka bir izoleye alana koymuş oluruz, soğuk kalmasını istediğimiz yiyeceklere bir faydası olmaz.

Çare buz tutmuş şişeyi değil, yiyecekleri koyduğumuz piknik sepetinin içini izole etmek (evet zaten izole o sepetler). Eğer sepetin standart izolasyonu yetmiyorsa içten ona takviye yapmak gerek.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Piknik dolabı çakma birşey değilse ve gölgede kalıyorsa 12 saat için çok fazla uğraşmaya gerek yok. -18 dereceye inmiş 4 tane 1.5 lt pet şişe erimiş olsa bile sıcaklığı 5 derecelerde kalır 12. saatte. 

Ama ben çok titizim risk istemiyorum diyorsan etleri de dondurup piknik çantasına koyabilirsin. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ersen Tapan yazdı:

Piknik dolabı çakma birşey değilse ve gölgede kalıyorsa 12 saat için çok fazla uğraşmaya gerek yok. -18 dereceye inmiş 4 tane 1.5 lt pet şişe erimiş olsa bile sıcaklığı 5 derecelerde kalır 12. saatte. 

Ama ben çok titizim risk istemiyorum diyorsan etleri de dondurup piknik çantasına koyabilirsin. 

et hassas noktamız. Dondurursak sıkıntı :) 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

ali senmisin?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...