İçeriğe Yönlendir

2011 Grand C-Max Kaloriferde Yanık Yağ Kokusu

Cihat KÜÇÜKTAMER

Recommended Posts

Cihat KÜÇÜKTAMER

Yaklaşık 6 ay kadar önce usta ihmalkarligi sebebiyle conta ve motor üst kapağı yandı. Motor üst kapak değişimini aynı usta yaptı. Kaput açınca ve kaloriferde yanık yağ kokusu vardı. Usta hocam normal motora bulaşan yağ temizlenene kadar antifirizle değil suyla bin geçer dediği için usta değiştirildi. Yeni ustanın yaptiklari:

1.Motor içini bir makine aracılığıyla yıkadı.

2.Motor dışını yikat dedi yikattim.

3.Enjektor meme yapmış üç plastik kısımları pompacida yenilendi düzen tuttuğu için yeni enjektör takılmadı. Kaputtaki yağ kokusu gitti kaloriferdeki gitmedi.

4.Enjektorlerde terleme olmuş temizlendi dedi. Polen filtresi degistirildi. Kaloriferdeki koku gitmedi( Her işlemden sonra kaloriferdeki koku ilk gün gitmiş gibi olsa da motor sesi düzelmiş gibi olsa da ertesi güne kokulu ve gürültülü haline geti dönüyor). Bu işlemden sonra kaloriferi açtığım zaman koku geliyor sonrasında kesiliyor sadece ilk acilista geliyor. 

5. Araçta  cuf cuf cuf sesleri gelmeye başladı kenara çektim ortalık duman oldu. Ustayı aradım sikistirmadan gel dedi brn guvenemedim çekiciyle gönderdim. Enjektör topu mu nedir kırılmış o değişmiş o yüzden rnjektorler püskürtme yapıyormuş. Yine ilk gün koku kesildi arabam eski sesine kavuştu

Ertesi gün kaloriferi açınca koku var sonrasında kesiliyor ve ses de biraz gürültülü haline geti döndü.

Aylardır arabamdan sogumama sebebp oldu bu işlemler. Yardımcı olacsk olan arkadaslardan Allah razı olsun. 

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Bence egzozda kaçak var, ısınınca genleşip çatlağı kapatıyor olabilir diye düşünüyorum..

57.JPG?revision=1460968845

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Serkan Toker yazdı:

Bence egzozda kaçak var, ısınınca genleşip çatlağı kapatıyor olabilir diye düşünüyorum..

57.JPG?revision=1460968845

tanıdık geldi sizdeki de patalk mıydı Sn toker

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Çağlar Bayur yazdı:

tanıdık geldi sizdeki de patalk mıydı Sn toker

C-max içeri egzoz kokusu alıyordu meğer bu çatlamış.. Mondeo henüz sağlam. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Serkan Toker yazdı:

Mondeo henüz sağlam. 

bence çatlak o spiral sökülüp bakıldı mı

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cihat KÜÇÜKTAMER

Forumda yeniyim, herkesin mesajını alintilayabilir miyim bilmiyorum bu yüzden tek tek herkese cevap yazayım. 

Sayın çağlar bayur motor TDCİ 

Sayın Serkan Toker isterse araç 1 saat çalışıyor durumda olsun kaloriferi açtığınız anda koku geliyor kaloriferi çalışır vaziyette bırakınca bir süre sonra kokuyu kesiyor. Motor ısınınca kesmiyor yani.

Sayın Ali gök kalorifier peteginin delik oluşu ne ustanın aklına geldi ne de benim. Yarın hatırlatayım ustaya. 

Geçtiğimiz çarşamba günü cuf cuf diye ses çıkarıp duman altı olan arabam aynı gün tamir olmuştu usta enjektör topu mu dedi birşey değişti düzelmişti. Bugün yine aynı cuf cuf ses ve duman altı. Aradım bu sefer de öbür gözdeki top mu kırıldı diyor. Bu enjektör sistemine arıza verdiren bütün bu sorunlara sebep olan başka bir ana sorun varmış gibi geliyor bana. Geçtiğimiz yaz araç rampada arıza lambası yaktı. Atmosferik motor gibi çekmemeye başladı. Bulunduğum yerde servis yoktu tanıdık usta da. Sanayiyi gezdim aracı bilgisayara bağladılar kimisi pompa arızası veriyor dedi kimi turbo arızası veriyor dedi. Kimi enjektör arızası veriyor dedi. Başka bir tanesi bu bilgisayarla çözülecek bir problem dedi. Bilgisayarla porgram güncellemesi gibi birşey yaptı ve 1200lira para aldı arıza lambası sondu aracın çekişi normale döndü vs. Bu olaydan 3-4 ay sonra sırasıyla yağ soğutucu bozuldu conta ve motor üst kapak yandı enjektörler meme yaptı enjektörler terleme yaptı enjektör ne biliym ne topu kırıldı ve kalorifer kokusu cabası. Belki tecrübesi olanlara fikir verir diye geçmişini de yazayım dedim. Hepinize teşekkür ederim arkadaşlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

enjektör topu diye birşey sanırım ben dahil henry ford bile duymamıştır, emme borularında bilhassa motorun sağımda yolcu tarafındaki boruda falan bir delik kaçak olabilir.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cihat KÜÇÜKTAMER
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

enjektör topu diye birşey sanırım ben dahil henry ford bile duymamıştır, emme borularında bilhassa motorun sağımda yolcu tarafındaki boruda falan bir delik kaçak olabilir.

Hocam parçayı internette aradım bulamadım. Sizin de dediğiniz gibi parçaya ismi kendi uydurmuş muhtemelen. Yuvarlak olarak cizdigim kısım çukur bir top girecekmis gibi oyuk. Malzemenin büyüklüğü 2 tane 1 lira büyüklüğünde yaklaşık. Ve öyle kolay kolay kırılacak birşey de değil dökme saç demir gibi metal bir parça. 

Dediğiniz gibi yolcu tarafındaki boruda bir delik olsa ve kaçırmaya başlasa duman atsa sanayide bahsettiğim parça tamir olduktan sonra bu kaçırmayı kesse aradan 5 gün geçtikten sonra tekrar kacirsa gibi birşey söz konusu olur mu peki?

IMG_20230530_003006.jpg

tarihinde Cihat KÜÇÜKTAMER tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cihat KÜÇÜKTAMER

Usta bu sefer de üçüncü gözdeki kepi kırmış dedi, bu sefer top demedi:) aynı parçadan bahsediyor.

Yorum bağlantısı
Cihat KÜÇÜKTAMER
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

başka usta yok mu oralarda sanayide? servis de oulur?

cumartesi gününe kadar doluyum. Cumartesi günü servise gideceğim inşaallah. Bugün kırılan diğer parçayı da gösterdi. Üçüncü gözdeki kırılmış dedi şekil yaklaşık olarak söyle birşey. Sıkıntı kalmadı vs diyor yine ama motor sesi hiç hoşuma gitmiyor, yanık yağ kokusunu alamadım hasta olduğum için 

IMG_20230530_225456.jpg

tarihinde Cihat KÜÇÜKTAMER tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...