İçeriğe Yönlendir

Fiesta 2008 1.4 TDCİ

Saim Kozan

Recommended Posts

Saim Kozan
(düzenlendi)

Merhabalar , İlk defa dizel araç kullanıyorum.Alışmakta zorlandım ama araştırdıktan sonra vitesi 2500-3000 devir arasında yükseltip  1750-2100 bandında kullanıyorum ve gayet seri,atik,yokuşta bayılma vs asla olmuyor  ama vites yükseltmek için 2700 civarına geldiğinde çok bağırıyor gibi geliyor bu aralıklarda kullanmam doğru mu ? Ve bağırması normal mi bana mı çok geliyor sesi.Bu aralıklarda kullanmazsam çok verimsiz oluyor hele ki 1300-1400 devirlerden toparlayana kadar biraz zaman geçiyor.

Verebileceğiniz tavsiyeleri de okumak isterim

tarihinde Saim Kozan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

2000-2200 arası vites değiştirilebilir. Bu aralıklardan daha yüksek bir durumda değişim istiyorsa araç, debriyaj bitik olabilir.

Yorum bağlantısı
Saim Kozan
Sani Gerşon yazdı:

2000-2200 arası vites değiştirilebilir. Bu aralıklardan daha yüksek bir durumda değişim istiyorsa araç, debriyaj bitik olabilir.

Bu aralıkta değiştirdiğimde , dediğim gibi devir 1400-1500 civarına düşüyor ve 1700 e gelene kadar hırıldanıyor tam tabirini bilmiyorum ama

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Saim bey hoşgeldiniz. Dizel araç motor sesi haliyle biraz daha fazladır. Gaz tepkisi yüksek devirde dâhi aracın yürüme isteğine cevap veriyorsa sıkıntısı yoktur. Ha motor bağırdığı hâlde yüksek hızda veya rampada araç motor devri arttığı halde hızlanma aynı oranda çıkmıyor ise baskı ve balata değişimi gerekebilir. 

Bir de motor zaten biraz sesli o aracın. 

Saim Kozan yazdı:

Bu aralıkta değiştirdiğimde , dediğim gibi devir 1400-1500 civarına düşüyor ve 1700 e gelene kadar hırıldanıyor tam tabirini bilmiyorum ama

1400-1500 düşük o motor gücü için. Maksimum torku 1700 civarında başlıyor. 2000 dd iken yeteri derecede gaza da basılmaz ise devir biraz düşer. 

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Saim Kozan
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Saim bey hoşgeldiniz. Dizel araç motor sesi haliyle biraz daha fazladır. Gaz tepkisi yüksek devirde dâhi aracın yürüme isteğine cevap veriyorsa sıkıntısı yoktur. Ha motor bağırdığı hâlde yüksek hızda veya rampada araç motor devri arttığı halde hızlanma aynı oranda çıkmıyor ise baskı ve balata değişimi gerekebilir. 

Bir de motor zaten biraz sesli o aracın. 

1400-1500 düşük o motor gücü için. Maksimum torku 1700 civarında başlıyor. 2000 dd iken yeteri derecede gaza da basılmaz ise devir biraz düşer. 

Anladım Servet bey çok teşekkür ederim yorumunuz için. Bir sorum daha olacak dizel araçlar gaz vermeden kalkıyor , ikinci viteste gaz vermeden gidebiliyor gibi yorumlar okumuştum benim aracım gaz vermeden hareket ediyor ama çok zorlanıyor hissediyorum stop edecek gibi oluyor düz yolda bu normal midir ?

tarihinde Saim Kozan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Saim Kozan yazdı:

Anladım Servet bey çok teşekkür ederim yorumunuz için bir sorum daha olacak dizel araçlar gaz vermeden kalkıyor , ikinci viteste gaz vermeden gidebiliyor gibi yorumlar okumuştum benim aracım gaz vermeden hareket ediyor ama çok zorlanıyor hissediyorum stop edecek gibi oluyor düz yolda bu normal midir ?

Çok sağlıklı eylem olmasa da sakince debriyajı bırakınca deviri kontrol edin. Kendi kendine devir artar. Misal rölanti 750dd, ayağı debiryajdan çekmeye başladık ve devir haliyle 600'e indi diyelim. Hemen 750 ve hatta 850 devir civarı yükselir ve araç ilerlemeye başlar. Biraz silkeleme yapar gibi olsa da yol düz ise bırakın aracı kensi stabil rölanti devrinde ilerler. 

Bir ilave konu dışı; Sami isimli memur arkadaşınız var mı tanıdık ve Sakarya mı ikame? 

Daha bu akşam arkadaşım ile sohbette geçti Fiesta konusu ve bir arkadaşım araç aldı. Birkaç sorusu vardı diyor:) 

Dedim foruma üye olsun lebi derya bilgi alır sağlıklı

Yorum bağlantısı
Saim Kozan
Servet Aydın yazdı:

Çok sağlıklı eylem olmasa da sakince debriyajı bırakınca deviri kontrol edin. Kendi kendine devir artar. Misal rölanti 750dd, ayağı debiryajdan çekmeye başladık ve devir haliyle 600'e indi diyelim. Hemen 750 ve hatta 850 devir civarı yükselir ve araç ilerlemeye başlar. Biraz silkeleme yapar gibi olsa da yol düz ise bırakın aracı kensi stabil rölanti devrinde ilerler. 

Bir ilave konu dışı; Sami isimli memur arkadaşınız var mı tanıdık ve Sakarya mı ikame? 

Daha bu akşam arkadaşım ile sohbette geçti Fiesta konusu ve bir arkadaşım araç aldı. Birkaç sorusu vardı diyor:) 

Maalesef tanımıyorum tesadüf denk geldik herhalde :) ,  ben de uzun zamandır takip ediyorum forumu bilgi sahibi olmaya çalışıyorum  ,  ilgilendiğiniz için çok teşekkür ediyorum. İyi akşamlar dilerim.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ne demek. Yok öyle uzaktan takip. Üye olunur bol sohbet teknik vs. Belirli mesaj sayısı sonrası club üyesi olunur. Köpük partileri filan opss köpük yok karıştırmayın💀

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

bey denmiş yahu , değerini bil :wub:

foruma hoşgeldiniz anlattıklarınız fiesta normalleri, düşük devirde cansızdıır ama az yakar. bu motora çıtır yazılım çok yakışır bilginize.

Saim Kozan yazdı:

forumu bilgi sahibi olmaya çalışıyorum

Yorum bağlantısı
Saim Kozan
Servet Aydın yazdı:

Ne demek. Yok öyle uzaktan takip. Üye olunur bol sohbet teknik vs. Belirli mesaj sayısı sonrası club üyesi olunur. Köpük partileri filan opss köpük yok karıştırmayın💀

Köpük olsa da olur aslında hazır  yaz da geldi :biggrin:

Çağlar Bayur yazdı:

bey denmiş yahu , değerini bil :wub:

foruma hoşgeldiniz anlattıklarınız fiesta normalleri, düşük devirde cansızdıır ama az yakar. bu motora çıtır yazılım çok yakışır bilginize.

Teşekkür ederim yazılım işini araştıracağım :good1:

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Valla evet. Bende asm vardı Fiesta. 68 bg iken çıtır haram beygir ile 85 yapıldı. Ballı kadayıf oldu yavan ekmek iken🔥

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

yettim :) 

2100 devir altında asla uzun süre kullanma, 2100 güzel bir seyir hızıdır, maks torku verdiği devirde kurum yapar zira motorgücü kasaya az gelir

2500 (sakin sürüş ve araç yüklü değilse, yüklüyse yada seri gideyim diyorsan 3000 de değiş) devir gibi vites değiş

uzun yıllar kullanayım diyorsan asla 4000 devir üstü basma, anlık olabilir ama asla uzun süre kullanma

bakım aksatma, 5000 km de hava 10000 de yağ ve filtresini 20 binde bir mazot filtresini değiş

kaliteli Mobil gibi 5-30 yağ kullan

gücü arttırayım diyorsan en kolayı race chip ve 80-85 hp civarıdır

sakin kullan, dizel turbo benzinliler gibi kullanılmaz, devir araılığı dardır ve ekonomi içindir, torku güzeldir ama vites oranıda dardır şehir içinde biraz kamyoncu gibi olursun vitesle uğraşmaktan :)

egr direk vakum hortumundan iptal edilecek, aksini iddaa edenlere inanma ve iptal et, sadece vakumu kesmen yeter, valfe sac falan gerekmez, basittir anında kendin edersin ve hata vermez haberi bile olmaz aracın

arada bir Wurth katkı kullan (depon yarımken kullan), hem depon hem sistemin rahatlasın temiz kalsın, 20 binde bir mesela, 200 bind km de saat gibi çalışsın

şehir içi ağırlıklı kullanıyorsan araç hantallaşır, arada bir basayım açılsınlada düzelmez, açılması için en az ve sürekli 400 km falan yol yapman lazım, anca kendine gelir, gittikçe yol uzadıkça daha iyi olur, arada bir uzun yol yap :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Servet Aydın yazdı:

Öyle birşey yok burada. Hep tatlı yalanlar...

Hep öyle üye topluyorlar.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

Hep tatlı yalanlar...

gazoz var içersen? açık...

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

gazoz var içersen? açık...

Ne kadar oldu açalı. Gazı kaçmıştır :crazy:

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
İlkay Başaran yazdı:

Öyle birşey yok burada. Hep tatlı yalanlar...

Hep öyle üye topluyorlar.

Krem şantiyi yüzüne sürerken öyle demiyodun

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Servet Aydın yazdı:

Krem şantiyi yüzüne sürerken öyle demiyodun

Bimden almışsın onu da vizyon 0

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
İlkay Başaran yazdı:

Bimden almışsın onu da vizyon 0

Lö şante de qlaveee marka daha ne olsun? Üç kuruş aidat ile ovalette alacak halimiz yok🍆

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Servet Aydın yazdı:

Lö şante de qlaveee marka daha ne olsun? Üç kuruş aidat ile ovalette alacak halimiz yok🍆

Evet. Şölen gıda fason ürettirmiş. Niğde de ekselans gıda pazarlama. :crazy:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...