İçeriğe Yönlendir

MK3 Mondeo Su Aldı Ne Yapmam Lazım ?

Yusuf Davaz

Recommended Posts

Yusuf Davaz
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar .

Salı günü aracım Ankara’da bir avm garajında iken yağan şiddetli yağmur sonucu tavandaki patlayan atık sudan dolayı motor kısmı ve iç kısım su aldı. Yoğun sudan dolayı polen filtresinden içeriye su almış. Allah’dan içi komple dolmamış. Halı yüzeyinde bir su vardı. Avm yönetimi saolsunlar avm’de bulunan yıkamaya yönlendirdiler ve içindeki su çekildi ve halı yıkaması yapıldı. Tam anlamıyla kuruması biliyorum ki zaman alacak. Sıcak hava ile kuruttular ama alttan su yukarı vuruyor yine.

Polen filtre ağzından giren su Allah’dan beyin ve sigorta kutusuna zarar vermemiş. Yerlerini bildiğim için ilk olarak onları hemen kontrol ettim. Zaten arabanın çalışmasında bir sorun yok.

Sizlere birkaç sorum olacak. Motor kaput keçesi yoğun sudan dolayı komple ıslanmıştı. Suda pis olduğu için mecburen söktük ve yıkadık ama kuruyunca eskisi gibi kesinlikle olmayacak ve sarkacak. Parçacılara sordum geneli yok dedi . Birkaç yer getirtiriz ama gelenler çok dandik oluyor dio. Nasıl yapabiliriz.

Farlarda suya maruz kalmış. Sağ farın xenon beynide su doluydu. Onu söktüm temizledim ama çalışmadı. Bunun tamiri oluyormu ? sıfırı parçacılarda yok. İnternet üzerinden sıfır olduğunu beyan eden birisi var. 1000 tl istiyor. Fiyat olarak nasıl. Tamirmi ettiriyim , yoksa onumu alıyım.

Su polen filtresinden girdigi için kalorifer motoru bundan zarar görmüşmüdür. Şuanda çalışıyor ama söküp bakmamızda fayda varmıdır.

Taban içi su aldığından komple tabanı söküp temizleyip takmamızda fayda varmı. Yoksa camlar acık kurması yeterli olurmu. Taban içerisinde elektronik bir aksam, kablo vs varmı. Oksit yapıp ilerde sorun yaratacak bir şey mesela

Avm müdürü ne gerekiyorsa yapabiliriz. Ustanız varsa teklif alın, yok ise biz biyer bulalım dedi. Bu konuda ne yapmalıyım, ne önerirsiniz ?

https://www.hizliresim.com/fancwr9

https://www.hizliresim.com/9t4co9d

https://www.hizliresim.com/n9bd8k8

https://www.hizliresim.com/49eh9eu

https://www.hizliresim.com/50e0pw1

https://www.hizliresim.com/lixdb5r

https://www.hizliresim.com/76kd7zw

https://www.hizliresim.com/7opsghz

tarihinde Yusuf Davaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

geçmiş olsun, su seviyesi nerelre kadar çıkmış ise ilgili yerler için kapsamlı kontrol ve tamir bilgisi listesi çıkartmalı, dştan yıkadım bitti ile olmaz özelikle içi, halı koltuk vs. komple sökülmeli

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsa Acar

Geçmiş olsun Yusuf bey, umarım gerekli yasal işlemleri başlatmışsınızdır. Başlarından savmasınlar sonra sizi. İlerleyen süreçte yeni arızaları tetiklemez umarım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Xenon beyni her yerde var bulunur. Arabada pis kokma dışında bir sorun olmaz sanırım. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Xenon beyni her yerde var bulunur. Arabada pis kokma dışında bir sorun olmaz sanırım. 

iyi de sahibinin hatası olmayan birşeyden ötürü neden masraf etsin ki.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Doğan Arşiray yazdı:

iyi de sahibinin hatası olmayan birşeyden ötürü neden masraf etsin ki.

Masraf etsin demedim ki yahu beyin her yerde var dedim yani parasını kim verir ben bilemem :biggrin:

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Masraf etsin demedim ki yahu beyin her yerde var dedim yani parasını kim verir ben bilemem :biggrin:

en çok beyin mor mercedeste olur biliyorsun ki :D :D

• Mutlu 2
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
Çağlar Bayur yazdı:

geçmiş olsun, su seviyesi nerelre kadar çıkmış ise ilgili yerler için kapsamlı kontrol ve tamir bilgisi listesi çıkartmalı, dştan yıkadım bitti ile olmaz özelikle içi, halı koltuk vs. komple sökülmeli

abi suda ciddi vir yükselme olmadı. sağ taraf polen filtresinden girip ön sag , arka sağ ve arka sol ayak kısmında halıda ıslaklık kadar olmuş ama üst kurudukça alttan üste vuruyor. halıyı yutacak kadar su yükselmedi. hemen zaten içindeki suyun çoğu vakum ile çekildi. benim çekincem halı altında ne tesisatları var.  buna göre avm yönetimine halının sökülmesine talep edecem. motor içinde motor keçesinden süzülen su farlara ulaşmış . beynin biri baya su almıştı . o degişecek büyük bir ihtimal. başka bir sıkıntı olacagını sanmıyorum motor içinde. 2 yıla bir motoru su ile yıkıyorum zaten. sigorta kutusu ve lpg beynindede su yoktu.  

İsa Acar yazdı:

Geçmiş olsun Yusuf bey, umarım gerekli yasal işlemleri başlatmışsınızdır. Başlarından savmasınlar sonra sizi. İlerleyen süreçte yeni arızaları tetiklemez umarım.

teşekkür ederim İsa bey. polis cağırdım ama gelen ekip buna bir tutanak tutamam , araç çalışıyor gözle görülür ciddi birşey yok dedi. aracı 2 gün kullan birşey olursa gel bişiler yazarız deyip geçiştirdiler . 

araca özel beyin oldugu için heryerde bulunurdan kasır mesela nerelere bakıyım.  sıfır diye söyleyen arkadaş ile konuştum 700 tl ye anlaştım. yarın bakacam inş. fiyat nasıl sizce

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Xenon beyni dediğimiz farda ampule takılı olan ateşleme kısmı değil mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Yusuf Davaz yazdı:

abi suda ciddi vir yükselme olmadı. sağ taraf polen filtresinden girip ön sag , arka sağ ve arka sol ayak kısmında halıda ıslaklık kadar olmuş ama üst kurudukça alttan üste vuruyor. halıyı yutacak kadar su yükselmedi. hemen zaten içindeki suyun çoğu vakum ile çekildi. benim çekincem halı altında ne tesisatları var.  buna göre avm yönetimine halının sökülmesine talep edecem. motor içinde motor keçesinden süzülen su farlara ulaşmış . beynin biri baya su almıştı . o degişecek büyük bir ihtimal. başka bir sıkıntı olacagını sanmıyorum motor içinde. 2 yıla bir motoru su ile yıkıyorum zaten. sigorta kutusu ve lpg beynindede su yoktu.  

teşekkür ederim İsa bey. polis cağırdım ama gelen ekip buna bir tutanak tutamam , araç çalışıyor gözle görülür ciddi birşey yok dedi. aracı 2 gün kullan birşey olursa gel bişiler yazarız deyip geçiştirdiler . 

araca özel beyin oldugu için heryerde bulunurdan kasır mesela nerelere bakıyım.  sıfır diye söyleyen arkadaş ile konuştum 700 tl ye anlaştım. yarın bakacam inş. fiyat nasıl sizce

Fiyat normal. Xenon beyni araca özel değil bmw, mercedes, vw hepsinde var aynı beyin. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yusuf bende far beyni sağlam ve kontrol edilmiş olarak 3 tane var.. Hepsi de orijinal ürün ve ford logolu.. Alacağın üründe ford logosu olmaz ise far yüksekliği çalışmaz.. ford logolu olmayanlar bmw lerden çıkıyor. 

Sadece bilgisayarla kalibrasyon yaptırman gerekir.. 

Ancak ay sonuna gönderebilirim. 

Fiyat normal. Xenon beyni araca özel değil bmw, mercedes, vw hepsinde var aynı beyin. 

Logolu olmayanlarda yükseklik ayarı çalışmıyor Harun.. 

Bende onlardan da var.. 

Sani Gerşon yazdı:

Xenon beyni dediğimiz farda ampule takılı olan ateşleme kısmı değil mi?

Değil.. 

x5_10538699643vr.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yusuf bende far beyni sağlam ve kontrol edilmiş olarak 3 tane var.. Hepsi de orijinal ürün ve ford logolu.. Alacağın üründe ford logosu olmaz ise far yüksekliği çalışmaz.. ford logolu olmayanlar bmw lerden çıkıyor. 

Sadece bilgisayarla kalibrasyon yaptırman gerekir.. 

Ancak ay sonuna gönderebilirim. 

Logolu olmayanlarda yükseklik ayarı çalışmıyor Harun.. 

Bende onlardan da var.. 

Değil.. 

x5_10538699643vr.jpg

biraz önce satıcının ilanına baktım Ford logolu. benim zaten yükseklik ayarları çalışmıyor. mercekleri değiştirince onları iptal etmiştim. ay sona bana uzun olur. tek far gezmek sorun. trafikde tehlike oluşturur ve polis tarafından ceza riski yüksek.  farı bi şekilde ayarlarız ama kafamda halı altında nasıl bir elektirik tesisatı var. oksitlenip sorun yaratacak birşey oluşturup oluşturmayacagı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Yusuf Davaz yazdı:

biraz önce satıcının ilanına baktım Ford logolu. benim zaten yükseklik ayarları çalışmıyor. mercekleri değiştirince onları iptal etmiştim. ay sona bana uzun olur. tek far gezmek sorun. trafikde tehlike oluşturur ve polis tarafından ceza riski yüksek.  farı bi şekilde ayarlarız ama kafamda halı altında nasıl bir elektirik tesisatı var. oksitlenip sorun yaratacak birşey oluşturup oluşturmayacagı.

Tamam bulamazsan bmw den çıkma olan veririm sana.. Farı yakar.. 

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Taban halisini komple sökmek lazim, bulunmayan parcalar problem. Araci güncel rakamdan avm alsa en temizi aslinda.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
Mehmet Ozyurek yazdı:

Tamam bulamazsan bmw den çıkma olan veririm sana.. Farı yakar.. 

Ankara şaşmaz sanayide bi kaportacıda( farcıdan aldı oda) sıfır olarak 700+kdv ye aldım abi. şuanda bir sorun yok. daha önceden kazalı bir arabadan kalmış sanırsam. geri eskisini takınca bu kalmış.  kaput izolatörü yok ama. bi parcacı getirtdi ama delikleri felan uymuyor vede karton gibi incecikdi almadım. avm bunun parasını verdi faturasını bekliyor. nasıl yapacam bilmiyorum

Alptuğ Özcan yazdı:

Geçmiş olsun.

Allah kolaylık versin

teşekkürler saolun

Erdem Doğan yazdı:

Taban halisini komple sökmek lazim, bulunmayan parcalar problem. Araci güncel rakamdan avm alsa en temizi aslinda.

avm'den ile bugun yaptıgım işlerin parasını aldım. halıdaki ıslaklık ve koku olayını söyledim. tekrar yıkanması gerekir dedim. sorun yok tekrardan yıkatmasını yaparız dediler.  Ankarada hava kaç gündür yagışlı. sıcak güneşli gün göremedik nerdeyse. bir kurusun koku devem ederse tekrardan yıkatacam. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Koku icin degil alti islak kalabilir. Tesisat islanmis olabilir. Cikartip yikamak da kolay olur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...