İçeriğe Yönlendir

Taşıt Gürültü Kaynakları

Guest Mehmet Boran Koca

Recommended Posts

Guest Mehmet Boran Koca
(düzenlendi)

Taşıt Gürültü Kaynakları

Hareket halindeki bir taşıtın gürültüsü;güç birimi (motor, emme ve egzoz), soğutucu fan, aktarma organları, yol gürültüsü, frenler, askı düzeni ve gövdeden gelen seslerin toplamını oluşturmaktadır.

Gönderilen Resim

(Şekil-3) Taşıtlarda gürültü kaynakları

Bu kaynakların kendi aralarındaki önem dereceleri araç tipine ve çalışma koşullarına bağlıdır.Küçük taşıtlar için küçük vites kademelerinde gidilen küçük hızlarda motor en belirleyici gürültü kaynağıdır.Büyük vites kademelerinde gidilen yüksek hızlarda ise lastik gürültüsü artarak motor ve aktarma organlarının etkisinin üstüne çıkar ve en belirgin gürültü kaynağı haline gelir.Dizel motorlu büyük kamyonlarda ise motor, egzoz ve soğutucu fan gürültüleri çok daha belirgin etkiye sahiptirler ve yüksek hızlarda lastik gürültüsü belli bir etkiye sahip olabilir.Genel olarak, dizel motorlu çok büyük kamyonlar hariç tüm taşıtlarda 100 km/h ve üzerindeki hızlarda lastik-yol gürültüsü en etkin kaynaktır.Modern küçük taşıtlar için bu değer 60 km/h seviyesine kadar düşmektedir.

TAŞIT GÜRÜLTÜ KAYNAKLARININ İNCELENMESİ

Taşıtların trafik içerisinde seyirleri sırasında veya park halinde motor çalışıyorken oluşturdukları gürültü çeşitleri taşıt gürültü kaynakları konusu içerisinde anlatılmıştı.Bu gürültü kaynaklarından en önemlileri olarak kabul edilen motor, egzoz ve lastik-yol gürültülerini tek tek şu şekilde açıklayabiliriz.

1. Motor Gürültüsü

Taşıt gürültüsünün incelenmesinde, taşıtın her bir parçasının toplam gürültüye katkısının incelenmesi gerekir.Ancak çoğu durumda, gerek ticari, gerekse binek taşıtlarda, içten yanmalı motor ana gürültü kaynağıdır.

Motordan yayılan gürültü genel bir biçimde şöyle gruplandırılabilir.

1- Eş zamanlı çalışan parçaların birbirine çarpmasıyla oluşan mekanik sesler.

2- Yanma işlemi sonucunda basınç değişimleriyle oluşan yanma gürültüsü.

3- Emme gürültüsü.

4- Egzoz gürültüsü.

Bu gürültülerin payları, genel gürültü içinde araçtan araca, yük, hız ve yola göre değiştiği gibi motorun bakımsız olması da gürültüyü arttırıcı bir faktördür.

Motorlu taşıtlarda kullanılan, yüksek hızlı dizel motorlarının gürültülerinin azaltılması iyi bir performans ve temiz gaz emisyonları için gereklidir.Şekil 4 ‘de de gösterilen motor gürültüsünün genel oluşumu, motor gürültüsünü azaltmak için bazı stratejiler önermektedir.Bunlar; yanma basıncının kontrolü, piston çarpması gibi mekanik çarpma kuvvetlerinin kontrolü, krank mili titreşimleriyle ortaya çıkan ana yatak çarpması kontrolü, enjeksiyon sistemindeki çarpma kuvvetinin kontrolü gibidir.Motor bloğunun düşük gürültü için yapısal tasarımı ve gürültü yayılmasının kısmi kaplama ile kontrolü de diğer motor gürültüsünü azaltma yollarıdır.

Gönderilen Resim

(Şekil-4) Motor gürültüsünün genel mekanizması

ilgilenen arkadaşlar için devamı update edeceğim.

tarihinde Mehmet Boran Koca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Guest Salih Kunt

merhaba gondermis oldugunuz bilgiler icin tesekkur ederim bunlari incelemek isterim.

mail adresıme dosyanızın tamamını atarsanız cok sevınırım. salihkunt@hotmail.com

iyi günler. iyi çalışmalar.

Yorum bağlantısı
Yılmaz Kaçar

ben bu konuda başlık açıp bilgi istemiştim, problemim aracın içerisine stabilize yollarda gelen aşırı uğultu şeklindeki ses, öyle ki bu tip yollarda sesten başınız bile ağrıyor. sıcak asfalt yollarda ise tık yok ve yolculuk zevkli olmaya başlıyor, diğerinde ise işkence sanki. bu ses lastikten mi yoksa aracın genel yapısından mı kaynaklanıyor bunu öğrenmek istemiştim. aldığım yorumlarda focusların kronik problemi olduğu şeklinde bilgiler ağır basıyordu. sizde bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgi varsa öğrenmek isterim. teşekkürler emeğiniz için...

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Her şeyi yazmışsınız çok teşekkürler ama müziği son ses açıp yapılan gürültüyü atlamışsınız. :nazar:

Yorum bağlantısı
Osman Dumanlı
ben bu konuda başlık açıp bilgi istemiştim, problemim aracın içerisine stabilize yollarda gelen aşırı uğultu şeklindeki ses, öyle ki bu tip yollarda sesten başınız bile ağrıyor. sıcak asfalt yollarda ise tık yok ve yolculuk zevkli olmaya başlıyor, diğerinde ise işkence sanki. bu ses lastikten mi yoksa aracın genel yapısından mı kaynaklanıyor bunu öğrenmek istemiştim. aldığım yorumlarda focusların kronik problemi olduğu şeklinde bilgiler ağır basıyordu. sizde bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgi varsa öğrenmek isterim. teşekkürler emeğiniz için...

Yılmaz bey.. Focus lar diğer araçlara nazaran ,lastiğin asfaltta oluşturduğu sesi daha çok içeri yansıtır,bu doğru,size daha öncede aynı konu hakkında bilgi vermiştim..Bunun önüne geçmek için, lastik seçiminin çok iyi yapılması lazım... :nazar:

Yorum bağlantısı
Yılmaz Kaçar
Yılmaz bey.. Focus lar diğer araçlara nazaran ,lastiğin asfaltta oluşturduğu sesi daha çok içeri yansıtır,bu doğru,size daha öncede aynı konu hakkında bilgi vermiştim..Bunun önüne geçmek için, lastik seçiminin çok iyi yapılması lazım... :kutlama:

benim lastiklerim bridston turanza 03 - 2007 yılı, durumları da gayet iyi, değiştireceğim zaman ses yapmayan hangi lastiği ve markayı tavsiye edersiniz... lastik ölçülerim 195/65/15...

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
benim lastiklerim bridston turanza 03 - 2007 yılı, durumları da gayet iyi, değiştireceğim zaman ses yapmayan hangi lastiği ve markayı tavsiye edersiniz... lastik ölçülerim 195/65/15...

Yılmaz Bey, yol gürültüsünü kesmek için boşuna lastik değişimiyle uğraşmayın.

Lastiklerinizi, iklim, yol tutuş ve güvenlik özelliklerine göre seçmenizi tavsiye ederim.

Yol (ve motor) gürültüsü için şu siteyi incelemenizi öneririm.

http://www.oliser-oto.com/asp/show_stock.asp?Product_ID=Y001

Benzer ürünler würth de de var.

Bu tip bir ürünle kapı içleri, bagaj, tavan ve tabana kaliteli uygulama yaptırırsanız,

oldukça iyi bir sonuç alırsınız.

Yorum bağlantısı
Yılmaz Kaçar
Bu tip bir ürünle kapı içleri, bagaj, tavan ve tabana kaliteli uygulama yaptırırsanız,

oldukça iyi bir sonuç alırsınız.

mahmut bey teşekkürler, ilk kez somut bir öneri aldım, linki kaydettim, yazın ankara ya geliyorum, ailem orada oturuyor. inş. geldiğimde bu firmaya uğrar, yüz yüze görüşürüm.

Yorum bağlantısı
Özgür Temiz

ya kac gundur ugrastırıyorlar konu gürültüden acılmısken sorayım dedım arac muayenede egzs gurultulu demısler gerı döndurduler ben anlayamıyorum sıstemı ya bende son susturucu degıstı spor egzos var onu legal hale nasıl getırebılırız yoksa tekrar orjınalını takmam gerekıyormus bilgi verırsenız sevınırım

Yorum bağlantısı
Kenan Yargıcı
Taşıt Gürültü Kaynakları

Hareket halindeki bir taşıtın gürültüsü;güç birimi (motor, emme ve egzoz), soğutucu fan, aktarma organları, yol gürültüsü, frenler, askı düzeni ve gövdeden gelen seslerin toplamını oluşturmaktadır.

yenimicrosoftpowerpointpresentation2mo1.jpg

(Şekil-3) Taşıtlarda gürültü kaynakları

çok somut bir çalışma olmuş teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...