İçeriğe Yönlendir

Şanzımandan Gelen Ses.

Soner Varol

Recommended Posts

Soner Varol
(düzenlendi)

Arkadaşlar öncelikle herkese merhabalar. 2008 model 1.6 110 bg tdci Focus 99bin km de aracım var sorunum şu;seyir halinde giderken trafik yavaşladığında araç viteste iken ayağımı gazdan çekince (sesin şanzımandan geldiğini tahmin ediyorum) sanki vites geçmemişte dişliler birbirine sürtüyormuş gibi bir ses geliyor ancak tekrar gaz verdiğimde ses kesiliyor daha fazla zarar vermemek için şuan aracı kullanmıyorum otoparkta yatıyor ve yarın ustaya götüreceğim götürmeden önce değerli tecrübelerinizi ve fikirlrinize ihtiyacım var.

tarihinde Adnan tarafından düzenlendi
?mla
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Öncelikle geçmiş olsun...Gaz değilde debriyaj pedalı deseydiniz belki derdim ama şimdi bir şey diyemiyorum :)

Yorum bağlantısı
Soner Varol

ustalarımızdan acil yardım beklıyorum.... yorum yapan yokmu?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Öncelikle geçmiş olsun...Gaz değilde debriyaj pedalı deseydiniz belki derdim ama şimdi bir şey diyemiyorum :good1:

Gazdan ayağını çekince motor kompresöre biniyor.. Dişlilere ters baskı uygulanıyor.. Bazı dişliler hasar görmüş, yoğun bir ses varsa bir an önce açılıp bakılmalı.. Sesi duymadan, bu şekilde kullanın veya kullanın diyemeyiz..

Yorum bağlantısı
Soner Varol
Gazdan ayağını çekince motor kompresöre biniyor.. Dişlilere ters baskı uygulanıyor.. Bazı dişliler hasar görmüş, yoğun bir ses varsa bir an önce açılıp bakılmalı.. Sesi duymadan, bu şekilde kullanın veya kullanın diyemeyiz..

Mehmet bey dişliler derken vites dişlilerinden mi bahsediyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
mehmet bey dişliler derken vites dişlilerindenmi bahsediyorsunuz?

Anladığım kadarıyla şanzıman dişlilerinden bahsetmiş...

Yorum bağlantısı
Soner Varol
Debriyaj balatası veya baskıdan gelebilir bu tarz sesler...

Turkay bey seyir halinde araca gaz verdiğimde de ve debriyaja bastığımdada ses kesiliyor ancak viteste iken ayağımı gazdan çekince devir düşerken aşırı bir ses oluyor ve rölanti devrine geldiğinde ses kesiliyor

Yorum bağlantısı
Karani Gülistan

Mehmet kardeş,benim taunusa da yeni motor yaptırdım,seyir halindeyken gazdan ayağımı çekince kompresör sesi çok hissedilir şekilde geliyor.(sanki motorsiklet sesi gibi)Vitesi boşa alınca ses kesiliyor.Rektifiye işlemi sırasında ustamız debriyaj baskı-balatası iyi diyerek değiştirmeye gerek görmemişti.Bir ara şanzımandan yağ damlatıyordu oraya bir tür yapıştırıcı sürerek damlamayı kestiler.Acaba bizim emektarda da şanzıman sorunumu var.Vites geçişleri rahat.

Yorum bağlantısı
Soner Varol

Arkadaşlar bugün ustama götürdüm şanzımanı indirmiş bakalım hangi parça arızalı çıkacak akşam haberdar ediceğim sizi.

Yorum bağlantısı
Karani Gülistan

Sizi rahatsız eden bu ses ortadan kalkar umarım.Taunustaki durum ise dişlilerin birbirine çarpması gibi bir ses değilde sanki egsoza susturucu takılmış gibi bir ses.Debriyaja basınca kesiliyor.Belki bu yaştaki bir arabanın normal sesidir diyeceğim ama bazı taunusları görüyorum edalı edalı sessizlik içinde (yüksek kompresör sesine benzeyen ses olmadan) akıp gidiyorlar:)

Yorum bağlantısı
Soner Varol

Karani bey yeni arabaların hepsi para tuzağı benim arabada muhtemelen volant arızası çıkaracak 100bin km ye gelmiş bir araçta volantın arıza yapması normal bir durum değil hele ki Ford'da ancak fabrikalar araçları satarken stratejileri araç fiyatı kadarda yedek parça satmak olduğudur.

Yorum bağlantısı
Soner Varol

Arkadaşlar aracın tamiri yapıldı volant arızalanmış ve şanzıman dişlilerinin bulunduğu kısımda ki grup bilyalarının iki tanesini bozmuş!

yaptığım masraf ise şöyle:

1.şanzıman tamiri:250 tl

2.volant:550 tl (orjinal)

3.şanzıman yağı (3lt):60tl

4.balata spreyi:10 tl

5.fren hidroliği: fiyatını hatırlayamadım.

6.işcilik:150 tl

toplam:1020 tl

1.Arkadaşlar size tavsiyem en ufak aykırı bir seste ustanıza yada servise gitmeye üşenmeyin!

2.Ani ve sert kalkışlardan kaçının ve aracı fazla zorlamayın debriyaj balatasının bittiğini yada bitmeye yaklaştığını düşünüyorsanız hemen değiştirin çünkü bitik balata volantı aşırı bir şekilde yıpratıyormuş !(ustamın tavsiyesi) ustam tam zamanında gelmişsin dedi biraz daha geç kalsaymışım şanzıman grup bilyalarının dağılıp şanzımanı dağıtacağını ve masrafının çok çok olacağını söyledi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...