İçeriğe Yönlendir

Uykuluk

Anil Berke Kavraal

Recommended Posts

Anil Berke Kavraal

Uykuluk dana ya da kuzunun gerdan, yürek, ciğer ya da bağırsak gibi yerlerinden çıkar ve bir hayvanda ortalama 80-100 gram kadar bulunur. Birkaç farklı çeşidi vardır, her biri ayrı isimlendirilir. Gerdan uykuluğu iyidir, yürek uykuluğu kalkan balığına benzer nispeten daha iyidir, ciğer uykuluğu sinirli olur. En lezzetlisi bağırsaktan çıkan fındık uykuluktur. Fındık uykuluk sadece küçükbaş hayvanlarda bulunur. Bir de çene uykuluğu vardır ama o çok sert olur, o yüzden pek tercih edilmez.

Uykuluk nasıl yapılır?

Uykuluk mezbahalardan alınır. Bize organdan ayrılmış olarak değil bütün halinde gelir. Öncelikle yıkayıp suya bastırır ve bir gün bekletiriz kanı çıksın diye. Sonra süzer tekrar yıkarız. Kazanda az pişmiş hale gelene kadar kavurur ve tekrar yıkarız. Bu aşamada önemli olan uykuluğun az pişmiş duruma gelmesidir. Sonra mermer tezg

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

heran gidip yiyebiliriz, kokoreç te olabilir hatta kendimiz alıp mangal da da yapabiliriz :D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
heran gidip yiyebiliriz, kokoreç te olabilir hatta kendimiz alıp mangal da da yapabiliriz :D

Audi ayar olmuştur sana 10 dak önce :)

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram

Uykuluk bildiğim kadarıyla kokoreçin içinde bolca mevcut...

En güzeli de duyduğum Balıkesir'inmiş...

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Zıpalaya zıplaya hepsi gider.

Gemide de olur o iş kanka. :D

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Hadi bakalım hepinizi Buraya'da bekliyorum.Kanınız durulsun biraz :) hızlı gençlik :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Askerliğimi Halıcıoğlun da yaptım..Askerlik dairesi başkanlığında...Uykulukcularla komşuyduk :lol2: Ekmeğimizi kendimiz götürür içine tıka basa koydururduk.Çünkü o dönem şunu anladık ki orada uykuluk değil ekmek pahalı.Ekmek geç saatlerde tükendiğinde kıymete biniyordu :) 3-5 nöbetlerinde uykuluk yemeden edemezdim.Ankara da uykuluk satan tek bir yer göremedim.Kime sorduysam bilmiyor.En sonunda Ankara'ya uykulukcu açacağım o olacak...

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

Aç tabi Ayhan abi , bi toplantı yaparız , yarı masrafı çıkar zaten. :lol2: :)

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur
(düzenlendi)

Hangi akşam gidiyoruz. :good1:

19:30 yenikapı gemisine bineyim. 20:45'te oradayım. :D

tarihinde H tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt

uykuluk, şimdi şahane giderdi :D özledim valla bende yemeyi :good1:

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

Güzeldir uykuluk :D

Şişte kızarmış kuyruk yağı ile kuzu eti arasında bir kıvamı var :)

Yorum bağlantısı
Halis Parlak

Uykuluk bana 7 dakika mesafede.Fındık uykuluk daha güzel yemediyseniz tavsiye ederim.Çok fark yok ama bana daha güzel geldi fındık:)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...