İçeriğe Yönlendir

Yağ Soğutucu Arızası

Erhan Ay

Recommended Posts

Erhan Ay

arkadaşlar merhaba,

başıma bela aldımmı bilmiyorum ama 2 gün önce sabah arabam çalışmadı.Dedim şimdi soğukta uğraşmayayım.Bu sabah tek çevirmeyle çalıştı arabam fakat yolda bir baktım yağ ışığı yanıp sönüyor.Ustama gittim kaputu bir açtık su haznesinde yağ var.kapağını açtık bir baktıp yağ dolu içi.Yağ soğutucu patlamış dedi.Yağ suya karışmış.Nasıl oldu neden oldu anlamadım.? Bundan sonra başıma büyük bir iş gelirmi.Biri beni rahatlatabilirmi :unsure2::( :( :(

Yorum bağlantısı
Özcan Cepheci

Benzer arıza Şirket aracımızda olmuştu Fiyat doblo aylarca genleşme kabından yağ temizledik.en son sattğımızda genleşme kabında yine yağ vardı bir miktar.

Yorum bağlantısı
Erhan Ay

ustam çamaşır suyu ile sistemi temizleyecem sonra yağ sökücü kullanacam dedi... anca oyle temzileniyormuş.

Yorum bağlantısı
Erhan Ay

arkadaşlar merhaba,

yağ soğutucusunu değiştirdik.Yağ soğutucu 250 tl.tuttu. tabiki yağ ve yağ filtresini değiştirdik.temizlenmesi bayağı zorladı.hala bile su sisteminde yağ var.Cumartesi tekrar suyu boşaltılıp yeni su koyulacak.Toplam maliyet işçilik dahil 500 tl arkadaşlar.allahtan erken fark ettikte motora zarar vermedik.

Yorum bağlantısı
Hasan Alper

benim de başıma geldi aynı sorun ustam ilk önce ford parçacısına git yağ soğutucunun fiyatını sor gel alma dedi sordum sizin aldığınız rakama yakın bir fiyat verdi daha sonra pejo parçacısına git parçayı al gel dedi pejo ya gittim aynı parça 180 tl işçilik 50 tl yağ 65 tl antifiriz 20 tl toplam 315 tl ye hallettim

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mert Yetginbal

Valla beni korkutuyorsunuz arabam yeni aldım ama bir yandanda heycanlanıyorum çok güzel bir araç herşeyini kendimiz yapa biliyoruz tşk ederim paylaşımlar için

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Misafir

Merhabalar, benimde yağ soğutucusundan devamlı su akıtıyor. Araba baya su eksiltti. Sorum şu ; yağ soğutucusunu değiştirince aracın yağını, yağ filtresini ve suyunu değiştirmek gerekiyor mu ?

Yorum bağlantısı
Misafir

ayrıca yağ soğutucusu patlarsa ne olur ? Bi ara su akıtıyordu tam soğutucunun altından, tamirciye götürdüm oradan akıtıyordur başka olmaz dedi. Bugün baktım su akması kesilmiş. Ne yapmam lazım ? değiştireyim desem 500 liraya mal olacak.

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Evren Erakçora

Yeni konu açmadan buradan sorayım: Babamın getz aracının bugün yağına ,suyuna bakayım dedim. Bir baktım suda mayonez gibi yağlı bir şeyler var. Yağı kontrol ettim, seviye tam ve yağda su görünmüyor olması gerektiği gibi siyah. Bu neden olmuş olabilir, bir ustaya götürdüm suya biri yağ eklemiştir dedi, conta vs problemi olsa yağ koyu olur diyor yağ açık renk dedi. Yetkili servis conta yanık değil , yağ eklenmiş olabilir dedi.. Sonra gel bakalım dedi!  Acaba ustaların aklına gelmeyen yağ soğutucusunda sorun olabilir mi? Ne yapmak lazım.  Babam yağ eklemedim diyor yanlış hatırlıyor da olabilir emin değiliz.  :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu iş riskli. Yağ soğutucu da olabilir tabii ki ama ben olsam öncelikle soğutma suyunu komple değiştirtirim. Peşinden yine yağlanma olursa soğutucuya yönelirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Yağ soğutucusunda sorun varsa yağa da su karışması gerekmez mi?

Yorum bağlantısı
Emre Aslan

Bazen de yağ soğutucudan ,karter muhafazası içine minik yağ damlaları nedeniyle,motor yağının eksilmesi şeklinde yağ soğutucu arızası (değişimi) olabiliyor.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Şimdi yağdan suya geçiş var, ama sudan yağa geçiş var mı acaba?  :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

arkadaşlar merhaba,

başıma bela aldımmı bilmiyorum ama 2 gün önce sabah arabam çalışmadı.Dedim şimdi soğukta uğraşmayayım.Bu sabah tek çevirmeyle çalıştı arabam fakat yolda bir baktım yağ ışığı yanıp sönüyor.Ustama gittim kaputu bir açtık su haznesinde yağ var.kapağını açtık bir baktıp yağ dolu içi.Yağ soğutucu patlamış dedi.Yağ suya karışmış.Nasıl oldu neden oldu anlamadım.? Bundan sonra başıma büyük bir iş gelirmi.Biri beni rahatlatabilirmi :unsure2::( :( :(

bu arızalar fazla olmaya başladı. Rutin bir nedeni var mıdır? lpg gibi, tıkalı katalitik gibi, çıkış harareti yüksekliği gibi felan.

içimden bir ses belli bir hata yapılıyor operasyon sırasında (kullanım sırasında) ve bu sonuç oluyor. diyor.

tarihinde Mehmet Göktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Ümit Çaldıran

yeni konu açmak istemedim. bugün arabanın altında su damlaları gördüm. sonra kaputu açtım su haznesine baktığımda yağ olduğunu gördüm. ustaya gittim yağ soğutucusu patlamış dedi yaklaşık 1500-2000 tl tutar dedi bu kadar tutar mı yağ soğutucusunun fiyatına internetten baktım 300 tl civarı tecrübeli arkadaşlardan yardımm

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

yeni konu açmak istemedim. bugün arabanın altında su damlaları gördüm. sonra kaputu açtım su haznesine baktığımda yağ olduğunu gördüm. ustaya gittim yağ soğutucusu patlamış dedi yaklaşık 1500-2000 tl tutar dedi bu kadar tutar mı yağ soğutucusunun fiyatına internetten baktım 300 tl civarı tecrübeli arkadaşlardan yardımm

ustaya sormadınızmı. işçilik kaç para. hangi parçaları degişeçeksiniz

Yorum bağlantısı
Ümit Çaldıran

ustaya sormadınızmı. işçilik kaç para. hangi parçaları degişeçeksiniz

sordum yaşar bey parça için 500 gibi bir fiyat söyledi ilaç falan da atılacağını söyledi işçilikle birlikte en az 1500 gibi bir fiyat olur dedi

sordum yaşar bey parça için 500 gibi bir fiyat söyledi ilaç falan da atılacağını söyledi işçilikle birlikte en az 1500 gibi bir fiyat olur dedi bosch servisi başka yerlere de sorucaz artık 

Yorum bağlantısı
Ümit Çaldıran

arkadaşlar aracı yaptırabileceğim gebze de tavsiye edebileceğiniz ustalar var mı? Ya da bursa da

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Hüseyin çokyakar

sordum yaşar bey parça için 500 gibi bir fiyat söyledi ilaç falan da atılacağını söyledi işçilikle birlikte en az 1500 gibi bir fiyat olur dedi

Hocam ne yaptın sen 1500-2000 rakamları çok fazla daha yeni yaptırdım ilacı,eksik yağı,su kapağı,arızalı parçası,işçiliği hepsi içinde 500 tl

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Bilal Coban

Merhabalar

Tekrar konu açıp kirlilik yapmamak için konuyu hortlatıyor gibi oldum ama. Bir türlü problemleri bitmeyen Ford S-Max ile şimdiki sınavım yağ soğutucusu problemi diye tahmin etmekteyim. Onu da buradaki ustalar falan anlamadı, ben forumlarda bakarken artık onun olabileceğine kanaat getirdim. (G.Afrika bölgesindeyim, bu araç ithal geldi - bir tek bende var burada, Ford servisler sistemlerinde olmadığı için aracı kabul etmiyor).

Araç son zamanlarda kısa mesafe sürüşlerden sonra bile baya su eksiltmeye başladı. Herhangi bir yerden akıntı sızıntı vs görünmüyor. Ancak genleşme haznesinde hafif renk değişimi oldu. Komple boşaltıldı, temizlendi. Belki 100 km sürüşten sonra yine hafif renk değişimi mevcut şu anda. Ve su yine azalmış vaziyette. Motor yağında herhangi bir seviye ya da kıvam değişimi şimdiye kadar görmedik. Şimdiye kadar hiç hararet yapmadı ( o yüzden conta problemi olduğunu düşünmedik)

Diğer bir konu da ilk geldiğinde arabada şanzıman problemi vardı, revizyon yapıldı buradaki bir şanzımancı servisinde. Revizyon sonrası düzeldi ancak kısa bir süre sonra bir kaza geçirdi araç. Ondan sonra tekrar şanzımandan geldiğini tahmin ettiğim ilk devirlerde ıslık sesi gibi sesler, bazen geçişlerde hafif vuruntular oluyor. Her zaman değil. Ayrıca şanzıman aks keçeleri birkaç kez değişti, şimdi iyi gibi yağ kaçırmıyor. Ama şanzıman çok verimli değil.

Benim asıl sorum, bildiğim üzere bir motor yağ soğutucusu bir de şanzıman yağ soğutucusu var. Motor yağ soğutucusu bozuksa, bu haznede de yağ birikintileri görülüyorsa motor yağında da bir sıkıntı olması gerekmez mi? Nasıl bir sistemde çalışıyor. Ya da problem var biz mi anlayamadık onu da bilmiyorum ama seviyede ve kıvamda değişik yok. Şanzımanla ilgili bu sıkıntılar olunca, acaba şanzıman yağ soğutucusu mu bozuk diye düşündüm. Eğer öyle birşeyse şanzımana da su girmesi lazım haliyle. Şanzıman yağı ve motor yağı soğutucusu aynı sistemle mi çalışıyor? Kafamda bir sürü sorular :) Yarın söküp bakacaklar ama ustalara çok güvenmediğim için burada, bir de buradaki deneyimli arkadaşlardan fikir almak istedim. Zaten sıkıntı onlardaysa parça bulamayacaz, ya avrupa ya türkiye'den kargo olacak muhtemelen.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...