İçeriğe Yönlendir

Benim Far Sensörü-Karşılama Işığım

Murat Dere

Recommended Posts

Murat Dere
(düzenlendi)

Selam panpişlerim, ;)

Geçen yıl far sensörüm bozulmuştu. Açtım baktım, rölesi bozulmuş. Değiştirdim, çalıştı. Ama sonra yine bozuldu. Ben de bacanağıma dert yanmıştım "ne biçim devre tasarlıyorlar" diye. O da, "Bakim." dedi. Devreye baktı ve "Ben sana daha iyisini yaparım en sevdiğim bacanaam." dedi. Ancak geçen Pazartesi fırsat bulabildi. Devreyi tasarladı, PCB'yi çıkarmış, elemanları dizmiş (bunlarda ben yoktum). Ben de dremelle bir şeyler yaptım, bir-iki lehim yaptım ama onun yaptıkları yanında sözü bile edilmez. Neyse dün taktık

Gelelim devreye;

- Far sensörü ve karşılama/uğurlama ışığı bir arada

- Potansiyometre yok çünkü potlar uzun vadede aracın sarsıntısından-titreşiminden dolayı değerlerini değiştiriler. Ayrıca potlar sıcak-soğuk farklarından ve nemden de olumsuz etkilenirler.

- Pot yerine kodlayıcı (encoder) kullandık. Resimlerde pot gibi görünen odur. Araç teyplerinde hem teybi açtığını hem de ses kontrolü yaptığınız düğme kodlayıcıdır.

- Devre işlemci kontrollü ve rölesizdir. Röle yerine p-mosfet kullandık. Böylece rölelerin kontak problemlerini ve uzun vadede bozulma tehlikesini de aşmış olduk.

- Dört adet menü var, kodlayıcının düğmesine basarak menüler arasında dolaşıyorsunuz. Kodlayıcıyı sağa-sola döndürerek ise ayar yapıyorsunuz.

- Hiç bir menüde değilken göstergeler (display) LDR (sensör) üzerine düşen ışık miktarını gösteriyor. Birinci menü, parkların hangi ışık şiddetinde yanacağını; ikinci menü kısa farların hangi ışık şiddetinde yanacağını; üçüncü menü, karanlıktan aydınlığa çıkıldığında farların ne kadar süre için yanık kalacağını; dördüncü menü ise, karşılama/uğurlama ışığının ne kadar süre yanacağını ayarlıyor.

Devre, karanlıkta değilken göstergeleri kapatarak güç tasarruf durumuna bile geçiyor (eşşek bacanak onu bile yapmış).

Bağlantıları far anahtarından yaptık. Karşılama-uğurlama ışığının tetik ucunu ise sağ ön kapıya giden kilit tetik ucuna bağladık.

Ha, unutmadan; bacanağa azalarak yanıp sönsün dedim, "Yaparım ama yapmam." dedi. Sebep olarak da farlara giden elektriğin aracın EKÜ'sü dahil bir çok yere uğramasını gösterdi ve azalıp yükselmenin ileride zarar verebileceğini söyledi.

Çalışması bilinenler gibi işte; anahtarla kapılar açıldığında ya da kilitlendiğinde önceden ayarlanmış süre kadar park ve kısalar (inerken açık bırakmışsanız uzunlar da) yanıyor. Hava kararırken meni 1'de belirtilen ışık şiddetine geldiğinde parkları, menü 2'de belirtilen ışık şiddetine geldiğinde ise kısa farları yakıyor. Hava aydınlanırken de tam tersi. Ya da ani ışık değişimlerinde ikisi aynı anda yanıyor.

Devrenin üstten görünüşü, göstergeler, kodlayıcı ve programlama bağlantısı.

01.JPG

Alttan görünümü, işlemci ve işbirlikçileri burada yuvalanmış.

02.JPG

Bacanaam son kontrolleri yaparken.

03.jpg

Devrenin kutulanmış hali.

04.jpg

Bu da ayar yapılırken çektiğim görüntü. Çalışmasını çekmeye gerek görmedim ama kaşınan olursa çeker koyarım.

tarihinde Murat Dere tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
(düzenlendi)

Güle güle kullan :nazar: :nazar: :nazar: abi de hani fotolar.

Oldu mu böyle şimdi? :D

tarihinde Murat Ersel Çevik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Ne zaman gördün girdin len?

Tırt forum kopypast kabul etmiyormuş konu açarken. Dünden beri uğraşırım... Ersen de dedi ki, "önce bir iki satır konu aç, sonra düzenleden yapıştır." Ben bunu yapana kadar gelip böyle yazmak, hem de adaşına, yakıştı mı şimdi? Hiç mi utanmadın?

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Hocam bacanağının eline sağlık ; ama onuda üye yap buraya çok adı geçmeye başladı :D

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

Vay be ne bacanak var millette ,Helal olsun tebrikler ,Kaşıntı var foto hatta video olsa süper olur.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Ne zaman gördün girdin len?

Tırt forum kopypast kabul etmiyormuş konu açarken. Dünden beri uğraşırım... Ersen de dedi ki, "önce bir iki satır konu aç, sonra düzenleden yapıştır." Ben bunu yapana kadar gelip böyle yazmak, hem de adaşına, yakıştı mı şimdi? Hiç mi utanmadın?

:hahahoho: :hahahoho:

Diyen gitti.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Hocam forumları karıştırdın galiba :D

Ersen hocam bugün fena çarpıyor.

Kaşınma istersen. :D

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Ersen hocam bugün fena çarpıyor.

Kaşınma istersen. :D

Murat hocam sever beni :vroom:

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Kaçan tabiki benim hocam.

Sözümü geri aldım.

Zaten bende göz bozukluğu var herşey detaylı anlatılmış resim konmuş.

Yorgunluğa ver. aman diyim.

Bu arada bacanaktan bir tane daha var mı? abi her eve lazım.

Kendisini tebrik ediyor önünde saygı ile eğiliyorum. :bravo: :bravo: :bravo:

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Abi acilen çalışma şeklini görmemiz gerekir,en önemli fotoğrafları koymamışsın :D Senin bacanakta maşallah einstein gibi adam :crazy:

Hocam bacanağının eline sağlık ; ama onuda üye yap buraya çok adı geçmeye başladı :D

Vay be ne bacanak var millette ,Helal olsun tebrikler ,Kaşıntı var foto hatta video olsa süper olur.

Kendi bacanaam diye söylemiyorum; büyük şehirlerden birinde olsaydı çoktan ünlü olmuştu elektronik konusunda.

İnsan bacanaanı seçemiyor caanım. :crazy:

Hocam forumları karıştırdın galiba :D

Hayır panpişim, neden öyle dedin? :p

Bundan bende istiyorum hocam :D Birde arac beni gördümü göz de kırpsın istiyorum :D

Meşhur bacanak abimiz yapar :D

Bi ara gel götüreyim dergahına seni. Sen de isteğini dile getir, o seni pataklarken de ben çıkar dışarıda bi sigara içerim. :p Böyle istek mi olur len? Bana bunlarla gelmeyin. :crazy:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ulen çalışmaz bu... Devrede bişey yokki.. küçük kara bişey var, o mu yapıyor tüm bunları yani..

Bacanaa bunu kandırmıış, bu da bizi kandırıyor :D

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Allahım cemil cümlemize böyle bir bacanak nasip eyle yarabiiii

AAAAmmmiiiinnnnnn :tap2:

Diyecemde bizimin hanımın kızkardeşi yok. :kafa2:

Yorum bağlantısı
İbrahim Akkaya

Güzel olmuş. Güle güle kullanın. Selektörde yapsaymış tam süper olurmuymuş mu? Bacanağınıza ve size helal olsun diyorum.

Yorum bağlantısı
Savaş Değişli

güzel günlerde güle güle kullan hocam

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Hiç kimse kaşınmadımı yahu.:D Görmeden nasıl inanacağız ki şimdi biz :tongue:

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Murat abim ,biz aldığımız far sensörünü takacak vakit bulamazken, sen sıfırdan imal edip takabiliyorsun, kıskandım, imrendim , duygu karmaşaları yaşıyorum şu an :)

Abi senin aktif far procen vardı o ne alemde??

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu bacanağı ortadan kaldırmazsak, hasedimizden ortadan çatlayacağız...

Var mı bir planı olan :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Ulen çalışmaz bu... Devrede bişey yokki.. küçük kara bişey var, o mu yapıyor tüm bunları yani..

Bacanaa bunu kandırmıış, bu da bizi kandırıyor :D

Oldu canim. :p Değildir ya?... Değildir di mi emmi? :kafakaşıma:

Senin banacağın maşallahı var Murat abi, :bravo:

Bu arada senin konundaki (aracına yaptıkların) kısa yol linkleri hala çalışmıyor. :unsure2:(gıkançlıktan silmişler sanki ) :p

Birde senin bacanağın Emmi mi? Bıyıklar anımsattı :crazy:

Adnan, galiba doğru söylüyorsun. Bıyıklıdan şüphelenmek lazım bu konuda. Neden çıkmaz ki bağlantılar değil mi? ;)

Allahım cemil cümlemize böyle bir bacanak nasip eyle yarabiiii

Aaamiiiin! NAzar etme n'olur, çalış senin de olur. ;)

Güzel olmuş. Güle güle kullanın. Selektörde yapsaymış tam süper olurmuymuş mu? Bacanağınıza ve size helal olsun diyorum.

Allah razı olsun kardeşim. :)

güzel günlerde güle güle kullan hocam

Sağolasın Savaş'ım. :)

Hiç kimse kaşınmadımı yahu. :D Görmeden nasıl inanacağız ki şimdi biz :tongue:

Tamam, çekeriz bir ara. N'olacak görecen de? Bildiğin otomatik yanan far işte. :p

Murat abim ,biz aldığımız far sensörünü takacak vakit bulamazken, sen sıfırdan imal edip takabiliyorsun, kıskandım, imrendim , duygu karmaşaları yaşıyorum şu an :)

Abi senin aktif far procen vardı o ne alemde??

Ah Cem'cim, şu anda duygusal sebeplerle beklemede canım. ;)

Bu bacanağı ortadan kaldırmazsak, hasedimizden ortadan çatlayacağız...

Var mı bir planı olan :D

Yok plan mlan. Olm bak salarım bacanağı üstüne. Yapar bir devre, Memet Özyürek'e kitlenir, vurmadan dönmez. Ayaanı denk al. :p

Yorum bağlantısı
Hasan Tahsin Şipit

Hayırlı olsun Hocam. :) Fahri bacanak iş başında. :p Birde fiestaya hız sabitleyici yaptımı tamamdır. :p

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Bu bacanağı ortadan kaldırmazsak, hasedimizden ortadan çatlayacağız... Var mı bir planı olan :D

İşyerine torpil atıp kaçalım ödü patlasın bu korku bacanağa yeter belki Mehmet abi... Murat hocam çok emek az resim oluyor mu hiç ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Emmi çalışmaz demiş.İspatlaman lazım videoyu ona göre çek

Tamam, tamam. Akşam olsun çekeriz yau. ;)

Hayırlı olsun Hocam. :) Fahri bacanak iş başında. :p Birde fiestaya hız sabitleyici yaptımı tamamdır. :p

İnşallah diyelim de biz gene. ;)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...