İçeriğe Yönlendir

Ankara'dan Mersin'e Yol Tarifi.

Misafir

Recommended Posts

Merhabalar Cumartesi gecesi Mersin/Silifke Susanoğlu tarafına tatile gideceğim. 

Yaklaşık 13 yıldır gitmiyorum Mersin'e, Pozantı üzeri eski yol kullanılıyor sanırım hala?

Bir arkadaş Konya Makas'dan sonra Tem otoyolu üzeri gidebileceğimi söyledi ama emin olamadım.

Birde Mersin'de tavsiye edebileceğiniz, gezilip görülmesi gereken yerler, güzel koylar da varsa bilmek isterim :)

Son olarak çocukluğumda babam bizi Doktorun Yeri diye bir yere götürmüştü hayal meyal hatırlıyorum. Nasıl gidilebilir?

Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim..

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Konya makastan Otobana girdikten sonra levhaları takip ederek gidebilirsiniz.

Navigasyonunuz varsa daha kolay gidersiniz.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bence bir navigasyon temin edin.Kafanıza göre gezersiniz mağdur olmadan.

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Öncelikle tatilinizin gönlünüze göre, huzurlu, mutlu, ekonomik ve alabildiğine güzel geçmesi dileğiyle; Pozantıdan Akçatekir üzerinden Tarsus'a eski yol halen açık. Tarsus'a giriş yapıp sağa doğru Mersin'e Devlet Karayolu üzerinden devam edeceksiniz. Mersin'de gezilip görülecek yerlere gelince, sahil boyu gerçekten güzel, bunlara ek olarak kız kalesi, Cennet Cehennem gezilip görülebilir. Bir doğa harikasıdır. Özellikle Cehennem denilen geniş mağara tavsiye edilir. Tarsus'da şelaleler vardır ve Ashab-ı Kehf mağarası da görülebilir..... :good1:

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Bence bir navigasyon temin edin.Kafanıza göre gezersiniz mağdur olmadan.

Geçen hafta Ankara'da Kayseri çıkışını bulamadım.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Yol belli olmuş.

Biz de iyi tatiller dileyelim madem.

Ne de olsa İstanbul'u ben bekliyorum bu sene. :D

Yorum bağlantısı
Hüseyin Yergin

Ankara dan geliyorsanız en genel ve güzel yol Aksaray üzeridir. Şereflikoçhisar, Aksaray be Pozantı zaten Pozantıdan sonrası artık otoban. Mersine gelince vaktiniz varsa tarsus şelale ve yedi uyurlar  yine yol üzeri Nusret mayın gemisi. Mersin merkezde tantuni ve cezerye kesin yemelisiniz. Sahili, denizcilik müzesi, kız kalesi, Narlıkuyu  iyidir buraların alabalığı meşhurdur. Silifke de özellikle cennet cehennem görülmeye değer cennet cehennem e giderseniz kahvaltı yapmayın burada yol üzerinde 10 larca köy kahvaltısı yapan yerler de kahvaltı yapın bol çeşit ve doğal lezzetidir.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Sucuk, pastırma kokusuna doğru gidecektiniz :p:)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Ankara içinde Kayseri yazan hiç tabela yok, ondan bulamamışsınızdır. 

Sucuk, pastırma kokusuna doğru gidecektiniz :p:)

Afyon'a gitmesin

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Afyon'a gitmesin

Yok Afyon'a gitmez..Oradan daha çok kaymak,lokum kokusu gelir :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Afyon'a gitmesin

Etimesgut tarafından koskoca otoban çıkışına bit kadar Gölbaşı, Kırıkkale tabelası koymuşlar.

Orayı kaçırdım. Ankara içinden Konya yoluna, oradan otobana çıktım. O arada otobanda mazot ışığı yandı. Mamak Nato yoluna zor attım kendimi.

Mazot alıp geri çıktım otobana. Dediğiniz gibi Ankara içinde hiç Kayseri tabelası göremedim. Hep Konya Samsun tabelası var.

Yorum bağlantısı
Kutay Akçar

Merhabalar Cumartesi gecesi Mersin/Silifke Susanoğlu tarafına tatile gideceğim.

Yaklaşık 13 yıldır gitmiyorum Mersin'e, Pozantı üzeri eski yol kullanılıyor sanırım hala?

Bir arkadaş Konya Makas'dan sonra Tem otoyolu üzeri gidebileceğimi söyledi ama emin olamadım.

Birde Mersin'de tavsiye edebileceğiniz, gezilip görülmesi gereken yerler, güzel koylar da varsa bilmek isterim :)

Son olarak çocukluğumda babam bizi Doktorun Yeri diye bir yere götürmüştü hayal meyal hatırlıyorum. Nasıl gidilebilir?

Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim..

Otoban girişi değişti konya makastan sonra ama nekadar sonra hatırlamıyorum güncel karayolları haritasını google dan aratıp bakın. Gerçi tabelalarda yönlendirirsiz sizi yeşil renkli mersin veya adana tabelasını takip edin otoyolu kaçırmayın, Ulukışla pozantı civarındaki kamyon arkası gidilen sakat yol kalktı artık. Yeni otoyol pozantıdan sonra eski otoyola bağlanır zaten.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Etimesgut tarafından koskoca otoban çıkışına bit kadar Gölbaşı, Kırıkkale tabelası koymuşlar.

Orayı kaçırdım. Ankara içinden Konya yoluna, oradan otobana çıktım. O arada otobanda mazot ışığı yandı. Mamak Nato yoluna zor attım kendimi.

Mazot alıp geri çıktım otobana. Dediğiniz gibi Ankara içinde hiç Kayseri tabelası göremedim. Hep Konya Samsun tabelası var.

Biz sırf bu yüzden Konya ve Samsun'a daha sık gidiyoruz :):p

Şaka bir yana Ankara maalesef tabela konusunda çok özürlü bir şehir.Başkentte hiç yakışmıyor..Bırakın çevre illeri gösteren tabelaları şehir içi semtleri ilçeleri bile düzgün göstermekten aciz..Mesela bir tabela görürsünüz Ulus-Sıhhiye-Kızılay yazar..Sizde sıhhiye ye gidecek olursunuz..Sonra ki tabela da ne hikmetse doğrudan Ulus-Kızılay yazar..İyi de sıhhiye nerede ? birden bire ortadan kaybolur..Nasılsa herkes bilir Ulus geçilmeden sıhhiye ye gidilmeyeceğini.. :D:p Böyle bir mantık var işte..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Arkadaşlarım yol tarifini yapmışlar diyecek bir şey kalmamış, gezme yerlerinide anlatmışlar ek olarak Kanlıdivane, Yapraklı koy, Narlıkuyu ( Burada hem tatlı su hem tuzlu su karışıyor birbirine yüzme ve balık restoranlarında balık yemenizi tavsiye ederim ) gibi yerler olabilir. Doktorun yerine gitmek istiyorsanız da Kocahasanlı'dan sorarsınız ve yukarı dağa doğru çıktığınızda bulacaksınız doktorun yerini. Müsait olursanız veya bir probleminiz olursa telefonla ulaşabilirsiniz çekinmeden yardımcı oluruz. Telefonumu özelden atıyorum görüşmek üzere iyi tatiller şimdiden.......

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Kırıkkale'ye gelinceye kadar hep Samsun levhasını takip ediyoruz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Konya makastan Otobana girdikten sonra levhaları takip ederek gidebilirsiniz.

Navigasyonunuz varsa daha kolay gidersiniz.

Abi telefonda navigasyon var ama beni eski yoldan götürebilir diye çekindim biraz açıkçası.

Öncelikle tatilinizin gönlünüze göre, huzurlu, mutlu, ekonomik ve alabildiğine güzel geçmesi dileğiyle; Pozantıdan Akçatekir üzerinden Tarsus'a eski yol halen açık. Tarsus'a giriş yapıp sağa doğru Mersin'e Devlet Karayolu üzerinden devam edeceksiniz. Mersin'de gezilip görülecek yerlere gelince, sahil boyu gerçekten güzel, bunlara ek olarak kız kalesi, Cennet Cehennem gezilip görülebilir. Bir doğa harikasıdır. Özellikle Cehennem denilen geniş mağara tavsiye edilir. Tarsus'da şelaleler vardır ve Ashab-ı Kehf mağarası da görülebilir..... :good1:

Çok teşekkür ederim iyi dilekleriniz için. not ettim 

Merhaba,

Pozantı Otoban devamında Mersin - Adana diye ayrılıyor zaten. Görürsünüz.  :) 

Deniz için gidiyorsanız, Kız kalesi (Adanalı tabiriyle) cono kaynıyor. Atletli gezen tacizci magandaları çok görürsünüz. Kız kalesi gibi bir yerde otelde kalırken aracınızla Narlıkuyu gibi tertemiz koylara gidebilirsiniz.

Mersin merkezde sahilde balık - ekmek yiyebilirsiniz. Ayrıca tantuni yemeden dönmeyin. Büyük alışveriş merkezlerini seviyorsanız Mersin Forum'a gidebilirsiniz.

Tarsus'ta Yedi Uyurlar var. Sadece mağara ve camiden oluşuyor ancak maneviyatı çok önemli. Müezzini bulup tarihini anlatmasını isterseniz harika anlatımı var. :)  

Allah kaza bela vermesin. Son olarak, Pozantı'dan sonra klimanız açık gelmenizi öneririm. Arabanın da suyuna falan iyi bakın.  :D

Kardeşim not ettim, çok teşekkür ederim, hepsini dikkate alacağım 

Yol belli olmuş.

Biz de iyi tatiller dileyelim madem.

Ne de olsa İstanbul'u ben bekliyorum bu sene. :D

Eyvallah Ersel abicim 

Ankara dan geliyorsanız en genel ve güzel yol Aksaray üzeridir. Şereflikoçhisar, Aksaray be Pozantı zaten Pozantıdan sonrası artık otoban. Mersine gelince vaktiniz varsa tarsus şelale ve yedi uyurlar  yine yol üzeri Nusret mayın gemisi. Mersin merkezde tantuni ve cezerye kesin yemelisiniz. Sahili, denizcilik müzesi, kız kalesi, Narlıkuyu  iyidir buraların alabalığı meşhurdur. Silifke de özellikle cennet cehennem görülmeye değer cennet cehennem e giderseniz kahvaltı yapmayın burada yol üzerinde 10 larca köy kahvaltısı yapan yerler de kahvaltı yapın bol çeşit ve doğal lezzetidir.

Cennet ve cehenneme çocukluğumda gitmiştim. Tekrar görmek nasip olacak, birde Susanoğlu tarafında Yapraklı Koy'u hatırlıyorum hala eskisi gibiyse oraya da gideceğim 

Otoban girişi değişti konya makastan sonra ama nekadar sonra hatırlamıyorum güncel karayolları haritasını google dan aratıp bakın. Gerçi tabelalarda yönlendirirsiz sizi yeşil renkli mersin veya adana tabelasını takip edin otoyolu kaçırmayın, Ulukışla pozantı civarındaki kamyon arkası gidilen sakat yol kalktı artık. Yeni otoyol pozantıdan sonra eski otoyola bağlanır zaten.

O eski yolu iyi bilirim :) Çok teşekkür ederim.

Arkadaşlarım yol tarifini yapmışlar diyecek bir şey kalmamış, gezme yerlerinide anlatmışlar ek olarak Kanlıdivane, Yapraklı koy, Narlıkuyu ( Burada hem tatlı su hem tuzlu su karışıyor birbirine yüzme ve balık restoranlarında balık yemenizi tavsiye ederim ) gibi yerler olabilir. Doktorun yerine gitmek istiyorsanız da Kocahasanlı'dan sorarsınız ve yukarı dağa doğru çıktığınızda bulacaksınız doktorun yerini. Müsait olursanız veya bir probleminiz olursa telefonla ulaşabilirsiniz çekinmeden yardımcı oluruz. Telefonumu özelden atıyorum görüşmek üzere iyi tatiller şimdiden.......

Abi tekrardan çok teşekkür ederim. Yapraklı koy hala eski tadındaysa muhakkak uğrayacağım 

madem gezeceksiniz güzel yerler göreceksiniz boşverin otobanı konya karaman mut üzeri gidin bir işe yarasın yolda sertavul yaylasına felan uğrarsınız . çok zevkli yoldur canınız hiç sıkılmaz ayrıca doğa yüzünden içiniz açılır . diğer yolda dümdüz bozkır sonrası taştan otoban.

Yolu gece geçeceğim için otoban daha sağlıklı olur kanaatindeyim. Donüşte eski yoldan ve gündüz geleceğim 

Yorum bağlantısı
Kutay Akçar

Abi telefonda navigasyon var ama beni eski yoldan götürebilir diye çekindim biraz açıkçası.

Çok teşekkür ederim iyi dilekleriniz için. not ettim

Kardeşim not ettim, çok teşekkür ederim, hepsini dikkate alacağım

Eyvallah Ersel abicim

Cennet ve cehenneme çocukluğumda gitmiştim. Tekrar görmek nasip olacak, birde Susanoğlu tarafında Yapraklı Koy'u hatırlıyorum hala eskisi gibiyse oraya da gideceğim

O eski yolu iyi bilirim :) Çok teşekkür ederim.

Abi tekrardan çok teşekkür ederim. Yapraklı koy hala eski tadındaysa muhakkak uğrayacağım

Yolu gece geçeceğim için otoban daha sağlıklı olur kanaatindeyim. Donüşte eski yoldan ve gündüz geleceğim

Telefondaki navigasyonun nedir haritadan bak yeni otoyol gözüküyormu? Bulman çok zor olmaz dediğim gibi koca koca yeşil tabelalar var.

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt
(düzenlendi)

Ben farklı bir yol önereceğim. Konya-Karaman-Mut-Silifke 30 km daha kısa, ancak 30 dk daha uzun bir yol. Karaman'a kadar Pozantı güzargahı ile farkı pek yok. Mut için tırmanma şeridi zorlu olması ve duble yol olarak biraz sıkıcı olsa da, daha sonra Silifke'ye Göksu vadisinden inmek paha biçilemez. :) Sakin ve yavaş bir pilotajınız varsa, öneriyorum. Yol çabuk bitsin, sürat de yaparım derseniz Pozantı üzerinden giderken Tuz gölünde yürümeyi unutmayın. :)

tarihinde Hasan Aksüt tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...