İçeriğe Yönlendir

İnternet'ten Cep Telefonu Alırken Dikkat !

Misafir

Recommended Posts

(düzenlendi)

Malumunuz dün bi satılık ilanı açmıştım Galaxy S2. Telefon İmei kayıtlı olduğu için neredeyse ölü muamelesi gördü. Hatta üzülerek söylemek istiyorum bazıları sırf yorum olsun diye ölücülük bile yaptı. Dediği rakamlara telefonun ekranını bile almak zor. Telefon imei kayıtlı diye ucuza satacak halimiz yok, zorla da telefon satmıyoruz. 

Şu anda ilan yayından kalkmış durumda. Nedeni de açıkçası merak etmiyorum, tahmin edebiliyorum. Üzüldüğüm konu, ilanı açmadan önce imei durumundan ötürü uygun olur mu diye sormam. Malesef beş parmağın hepsi aynı değil. Sağlık olsun.

Telefonu sanırım 2011 in sonuydu, Gold Bilgisayarın yan firmasından 1250 liraya almıştım. O sıralar telefonun piyasa değeri 1550-1850 arasındaydı. Tabi bizim cahilliğimiz fiyatın ucuz olmasından hemen atlamamız oldu. Telefon kayıtlı denince bizde bilmediğimizden aldık. Sonradan imei'den ötürü telefonun şebeke problemi çıkarttığını anladığımızda iş işten geçmişti. Tabi internet sayesinde işlerimizi hallettik ama telefonu bir türlü orjinal hale getiremedik.

Samsung ile görüştüğümde telefonu kayıt altına almak istediğimi söyledim. İmkansız dediler. Kimi 400 lira masrafı var dedi, tamam kabul dedik ama oda hurafeymiş. Sanırım şu anda tek yolu pasaport kaydı. Oda pasaport bulursak.

Ayrıca bugün arkadaşın başına geleni de anlatmak istiyorum. İnternetten sipariş verdi ve gelen telefon ikinci el çıktı. İlanlarda kargocunun yanında tutanak tutturun diyorlarla, kargocu tutanağı imzalamam diyor. Ben bilirkişi değilim, ürünü geri gönderirsiniz, irsaliye üzerinede neden geri gönderdiğinizi yazarsınız diyor. Ürün GET ile alındı. Bakalım şimdi firma ürünü kabul edecek mi ? Etmezse GET'de ki para ne olacak. 

Çoğunuzun bilgisi vardır ama ben ilanımdan sonra çok canım sıkıldı ve bu konuyu açmak istedim. Telefon çok temizdi ve benim için ederi buydu. Tanıdığa gitsin isterim her zaman. Ama bir sürü muadili gösteriliyor ve acaba ne kadarı temiz, sağlam. Bundan sonra tanıdığa da bişey satmam heralde. Kimsenin de kalbini kırmadan umarım anlatabilmişimdir. Sağlıcakla kalın.

tarihinde Necati Öner tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Yavuz haklısın, bende gold bilgisayar diye güvendim aldım, adamlar uyardık falan dedi geçti. Aldığım adam da nereye şikayet edersen et dedi. Gerekli yerlere yazdım ama sonuç alamadım. Üzüldüğüm konu şu anda o site de hala kum gibi imei kayıtlı telefon satılıyor. Devlet satanlara bişey demiyor ama kullanan telefonunu kapatırım diyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Volkan Koca

Geçen gün ilan açtığınızda telefonunuzu gördüm. Bende fiyat çok yüksekmiş hocam s3 mini o fiyata, yazacaktım ama interneti açıp baktım, teknosada 950 liraya satıldığını gördüm özelliklerinide inceledim baya iyi  özelliklere sahip olduğunu gördüm sırf kasasını beğenmediğim için almaktan vazgeçtim.

imei kayıtlı olduğunu söyleyerek satışa koydunuz sorun olmadığınıda söylediniz, alan da bunu bilerek alırdı. niye kapandı ki ilanınız eğer kapatıldıysa niye baştan yayına alındı?

Yorum bağlantısı

S2'de son durm nedir bilmiyorum ancak Android'in ilerleyen versiyonlarında ımei çakılı ise telefon güncellenemez, güncellendiğinde şebeke gider. Bu nedenle her güncelleme sonrası imei de çakılmalı telefona. Pasaporta kayıt sadece imeisinden dolayı kapanmaması için olur.

İnternet alışverişlerinizde 7 gün içersinde iade garantisi var. Bu nedenle aslında memnun kalınmadığında değişim dükkandan alıma göre daha kolay.

Get ile aldıınız üründe ödemeyi onaylamayıp, ürünü gönderirseniz paranız geri gelir. Satıcı zaten get ilanı açarak geri almayı taahhüt etmiş oluyor.

Telefonunuzu kaç liraya satışa çıkarmıştınız bilmiyorum ama ikinci el piyasası 500-600TL civarındadır temiz olanın. Garanti yurtdışı, kozmetik gibi nedenlerden dolayı fiyatlar daha da düşebilir. Belki takasta biraz daha yüksek gider.

Bu telefona en yakın model s3. Garantili olarak 1100, yurtdışı 900tl'ye bulunabiliyor. İkinci ellerde fiyatı 700-800tl civarında.

Hayırlı satışlar.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı

Sanirim s3 ten sonra dediginiz durum soz konusu. S2 de bir suru custom rom, mod denedim. Hicbir sikinti yok.Su anda 4.1.2 yuklu. Bi ara 4.2.2 bile yukledim. Ilk bi islem yapildiktan sonra sebeke sorunu olmuyor. S3 ve sonrasinda dediginiz olayi duymustum.

Yorum bağlantısı
Cihan Yaşar

Malumunuz dün bi satılık ilanı açmıştım Galaxy S2. Telefon İmei kayıtlı olduğu için neredeyse ölü muamelesi gördü. Hatta üzülerek söylemek istiyorum bazıları sırf yorum olsun diye ölücülük bile yaptı. Dediği rakamlara telefonun ekranını bile almak zor. Telefon imei kayıtlı diye ucuza satacak halimiz yok, zorla da telefon satmıyoruz. 

Şu anda ilan yayından kalkmış durumda. Nedeni de açıkçası merak etmiyorum, tahmin edebiliyorum. Üzüldüğüm konu, ilanı açmadan önce imei durumundan ötürü uygun olur mu diye sormam. Malesef beş parmağın hepsi aynı değil. Sağlık olsun.

Telefonu sanırım 2011 in sonuydu, Gold Bilgisayarın yan firmasından 1250 liraya almıştım. O sıralar telefonun piyasa değeri 1550-1850 arasındaydı. Tabi bizim cahilliğimiz fiyatın ucuz olmasından hemen atlamamız oldu. Telefon kayıtlı denince bizde bilmediğimizden aldık. Sonradan imei'den ötürü telefonun şebeke problemi çıkarttığını anladığımızda iş işten geçmişti. Tabi internet sayesinde işlerimizi hallettik ama telefonu bir türlü orjinal hale getiremedik.

Samsung ile görüştüğümde telefonu kayıt altına almak istediğimi söyledim. İmkansız dediler. Kimi 400 lira masrafı var dedi, tamam kabul dedik ama oda hurafeymiş. Sanırım şu anda tek yolu pasaport kaydı. Oda pasaport bulursak.

Ayrıca bugün arkadaşın başına geleni de anlatmak istiyorum. İnternetten sipariş verdi ve gelen telefon ikinci el çıktı. İlanlarda kargocunun yanında tutanak tutturun diyorlarla, kargocu tutanağı imzalamam diyor. Ben bilirkişi değilim, ürünü geri gönderirsiniz, irsaliye üzerinede neden geri gönderdiğinizi yazarsınız diyor. Ürün GET ile alındı. Bakalım şimdi firma ürünü kabul edecek mi ? Etmezse GET'de ki para ne olacak. 

Çoğunuzun bilgisi vardır ama ben ilanımdan sonra çok canım sıkıldı ve bu konuyu açmak istedim. Telefon çok temizdi ve benim için ederi buydu. Tanıdığa gitsin isterim her zaman. Ama bir sürü muadili gösteriliyor ve acaba ne kadarı temiz, sağlam. Bundan sonra tanıdığa da bişey satmam heralde. Kimsenin de kalbini kırmadan umarım anlatabilmişimdir. Sağlıcakla kalın.

hızlıal dan mı aldınız?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Sizin telefon satma olayınızı bilmiyorum ama GET ile alınmış bir ürünü 7 gün içinde CAYMA  hakkınızı kullanarak sebepsiz iade edebilirsiniz.İnternetten satış yapmanın en zor kısmı zaten budur.Alan kişi gözünün üstünde kaşın var der iade eder.Üstelik kargo parası da bu tip iadeler de satan kişiye aittir.

Yorum bağlantısı

Sebepsiz mi? Bu isler alengirli isler. Alan telefonu degistirir yanlis geldi der iade eder. Gonderen farkli telefon gonderir orjinal gonderdim der. Sanirim alirken en iyisi mesaj yoluyla telefon soyle soyle olmazsa iade edweim diye belirtmek. Gelen kargoyuda kargocunun onunde acmak. Hatta abartip video bile cekilebilir.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Zafer Ayvacı
(düzenlendi)

Sebepsiz mi? Bu isler alengirli isler. Alan telefonu degistirir yanlis geldi der iade eder. Gonderen farkli telefon gonderir orjinal gonderdim der. Sanirim alirken en iyisi mesaj yoluyla telefon soyle soyle olmazsa iade edweim diye belirtmek. Gelen kargoyuda kargocunun onunde acmak. Hatta abartip video bile cekilebilir.

Siz hepsini birbirine katmışsınız.

Ben size elimdeki telefonu sanalpazar.com üzerinden satabilirim. Sizinle benim aramdaki meseledir. Gold sadece sanalpazar isminin sahibidir. Alt yapısı yani. Ben size telefonu orjinal mi çakma mı gönderdim diye kontrol etmez, edemez de zaten. Siz şahıslardan telefon almışsınız. Dolayısıyla Gold'la derdiniz yok. O kısmı çıkarın aklınızdan.

hepsiburada.com

hizlial.com

teknosa.com

vatanbilgisayar.com

ereyon.com gibi sitelerden ise şahıslar satış yapamaz. Yani bu sitelerden telefon aldığınızda ve anlattığınız gibi bir sorun çıktığında muhatabınız kurumsal bir firmadır. Evde bilgisayar başında oturan ben değil. İade hakkınız, cayma hakkınız gibi tüm yasal haklarınız bu sitelerden yaptığınız alışverişlerinizde köküne kadar bakidir.

sanalpazar.com

gittigidiyor.com

sahibinden.com

n11.com gibi siteler ise şahısların kendi adlarına dükkan açıp, satış yapabildikleri daha kontrolsüz sitelerdir. Bu sitelerde de gerçek mağazaların, kurumsal yerlerin dükkanları da bulunur ama çok az sayıdadır.

Örneğin, ben de şu anda kullandığım telefonu sanalpazar.com üzerinden, Antalya'da yaşayan bir şahıstan aldım. O dönem 2000 TL olan telefonu 1200 TL'ye aldım. "Geçici pasaport kayıtlı" idi. Başıma gelebilecek en kötü durum, pasaport kaydı düştüğünde -ki düşeceği belliydi, "düşmezse yırttık" mantığıyla almıştım- yeniden kaydettirmekti. Öyle de oldu, yaklaşık 6 ay sonunda pasaport kaydı düştü, SMS ile telefon kapatılacak uyarısı aldım. Satıcı şahsa ulaşamayacağımı, ulaşsam da bir çözüm bulamayacağımızı bildiğim için, tanıdık bir arkadaştan pasaport bulup telefonu kaydettirdim. Masrafı 135 TL oldu. Sizin de yapacağınız buydu, pasaport kaydını yapıp kullanmak.

Sonuç olarak, internetten alışveriş çoğu zaman büyük avantaj. Ancak bunu yaparken, bilinçli yapmak lazım. Siteleri, ürünleri tanımak, ihtimalleri değerlendirmek lazım.

Geçmiş olsun.

tarihinde Zafer Ayvacı tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Ben de aynı adamdan aldım, iki defa ekranı kırıldı telefonun. :D

Yok senin olayının adamla da alakası yok :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Beddua mı etmiş napmış kargolarken. :D

Geldiği ilk gün garanti durumundan belliydi bir şeylerin ters gittiği :D

Neyse, varmış bir hayır. One sahabı oldun ağam ;)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vesile ile cep telefonu herkesin kullandığı bir cihaz, bir malın da değeri bellidir, %30-40 ucuzunu görünce dikkat etmeli

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Misafir

Arkadaşlar bugün başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum. İnternet'ten bir telefon aldım sıfır. Fakat adam dalga geçer gibi kutusu yırtık, telefonun kasası çatlak, kılıf leş gibi, orjinal kapağında kırmızı boya izi olan ve içinde çekilmiş fotoğraflar olan yani kısacası kullanılmış telefon göndermesi üzerine;

Kargoyu almak için her zaman şubeye gidiyorum, onların gözü önünde açmak için, Şubeye dedim ki kargoyu iade edeceğim tutanak tutmak istiyorum. Kargo dedi ki biz öyle bir şey yapamayız. Neyse Allah'tan GET üründü geri gönderdim. Vesile ile kargo şirketinin merkezi de aynı cevabı verdi. Bunun üzerine diğer şubeleri de aradım onlarda aynı cevabı verdiler. Sadece sigortalı olması durumunda tutanak tutuyorlarmış. Tahminim kargoya bir hasar gelirse sorumluluk kabul etmiyorlar. 

Ayrıca Posta ile kapıda ödemelerde önce parayı ödüyoruz ondan sonra ürünü veriyorlar. Ama parayı verdikten sonra geri dönüş yok. Bu sıralar kontrollü posta gönderimi diye bişey çıktı. Alın kontrol edin parayı verin diye. Ne kadar doğru bilemem. 

Bu acaba satıcıların bir numarası mıdır, kargo şirketlerinin bir düzmecesi midir anlamadım. Allah'tan get ilanlarda siteler geri gönderebilirsiniz diyor ve kolaylık sağlıyor. Alışveriş yaparken dikkat edin.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Arkadaşlar bugün başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum. İnternet'ten bir telefon aldım sıfır. Fakat adam dalga geçer gibi kutusu yırtık, telefonun kasası çatlak, kılıf leş gibi, orjinal kapağında kırmızı boya izi olan ve içinde çekilmiş fotoğraflar olan yani kısacası kullanılmış telefon göndermesi üzerine;

Kargoyu almak için her zaman şubeye gidiyorum, onların gözü önünde açmak için, Şubeye dedim ki kargoyu iade edeceğim tutanak tutmak istiyorum. Kargo dedi ki biz öyle bir şey yapamayız. Neyse Allah'tan GET üründü geri gönderdim. Vesile ile kargo şirketinin merkezi de aynı cevabı verdi. Bunun üzerine diğer şubeleri de aradım onlarda aynı cevabı verdiler. Sadece sigortalı olması durumunda tutanak tutuyorlarmış. Tahminim kargoya bir hasar gelirse sorumluluk kabul etmiyorlar. 

Ayrıca Posta ile kapıda ödemelerde önce parayı ödüyoruz ondan sonra ürünü veriyorlar. Ama parayı verdikten sonra geri dönüş yok. Bu sıralar kontrollü posta gönderimi diye bişey çıktı. Alın kontrol edin parayı verin diye. Ne kadar doğru bilemem. 

Bu acaba satıcıların bir numarası mıdır, kargo şirketlerinin bir düzmecesi midir anlamadım. Allah'tan get ilanlarda siteler geri gönderebilirsiniz diyor ve kolaylık sağlıyor. Alışveriş yaparken dikkat edin.

Sıfır telefonu niye sahibinden.com dan alırsınız ki? HB, Vatan, Gold ne güne duruyor?

Satıcı ne dedi?

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Yurtiçi kargo elektronik ürünleri sigortasız taşıyor. 2 tablet 1 cep telefonu gönderdim yakın zamanda. Sigortasız gidiyor dediler.

Ancak tutanak niye tutmuyorlar anlamadım. Sigortayla ilgili olduğunu düşünmüyorum. Kargo geldi, açıyorum, içinden ne çıktığına dair yazılı bir tutanak düzenlenebilir. Yalan yok yanlış yok. İlginç.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yurtiçi kargo elektronik ürünleri sigortasız taşıyor. 2 tablet 1 cep telefonu gönderdim yakın zamanda. Sigortasız gidiyor dediler.

Ancak tutanak niye tutmuyorlar anlamadım. Sigortayla ilgili olduğunu düşünmüyorum. Kargo geldi, açıyorum, içinden ne çıktığına dair yazılı bir tutanak düzenlenebilir. Yalan yok yanlış yok. İlginç.

Sıfır ürünler hariç maalesef artık hiç bir kargo firması sorumluluk kabul etmiyor. Firmamızda kargo markası değişikliğine gittik, bayağı araştırdım, çözüm yok maalesef.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Sorumluluk yok ki. Sadece tarafsız olarak tutanakta yer alması yeterli. Sen kırdın, sen bozdun demiyoruz, kutudan çıkanın ne olduğunu yazdık sen de gördün hesabı. Hazurun olarak. Neyse vardır bir bildikleri. İnsanlara güven esaslı işler böyle böyle ortadan tamamen kalkacak demek ki.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Kargoların sigortaları sanırım sadece ürünü kaybettiklerinde devreye giriyor. Onda da Kasım 2012'de kaybettikleri ürünün bedelini, "inceliyoruz, araştırıyoruz, eksper bakacak" vs. diyerek ancak Haziran 2013 gibi ödüyorlar. (bkz. MNG Kargo)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kargoların sigortaları sanırım sadece ürünü kaybettiklerinde devreye giriyor. Onda da Kasım 2012'de kaybettikleri ürünün bedelini, "inceliyoruz, araştırıyoruz, eksper bakacak" vs. diyerek ancak Haziran 2013 gibi ödüyorlar. (bkz. MNG Kargo)

Emmi ile bu konuda güzel bir maceramız oldu :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
(düzenlendi)

Emmi ile bu konuda güzel bir maceramız oldu :)

Allah bu durumu yaşayanlara sabır versin Sani Bey, benim bahsettiğim firmaya mı özel yoksa tüm kargo firmalarında genel bir durum mu bilmiyorum ama gerçekten insanı delirtiyorlar. Kaybın değeri neymiş ne değilmiş hiç önemsemiyorlar, aylarca bekliyorsunuz. Onlar bana kaybettikleri ürünlerin bedelini ödeyene kadar, ben o ürünlerin taksitlerini güzel güzel ödedim ve bitirdim :) Umarım sizlerde süreç daha kısa olmuştur.

tarihinde Mustafa Yenigün tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...