İçeriğe Yönlendir

Cep Telefonu Ve Araç Kullanımı

Abdurrahman Cam

Recommended Posts

Abdurrahman Cam

Araba kullanırken cep telefonuyla konuşmak ve mesajlaşmakla ilgili son yapılan araştırmalar ve bize etkileri aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

Cep telefonu kullanan sürücülerin yaralanmalı ve ölümlü kazalara karışma ihtimali diğer sürücülere göre tam dört kat daha fazladır. Ölümlü araç kazalarının % 16’sı, yaralanmalı kazaların da % 22’si sürücünün araç kullanırken cep telefonuyla konuşması veya başka bir nedenle dikkatinin dağılması sonucu meydana gelmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 1,6 milyon kaza cep telefonuyla konuşan veya mesajlaşan sürücüler tarafından yapılmaktadır. Utah Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, araba kullanırken mesajlaşmak kaza riskini 8 kat artırıyor; bu da sarhoşken kaza yapma riskinin iki katı kadar olduğu anlamına geliyor. Virginal Tech Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre ise araba kullanırken mesajlaşmak sürücünün reaksiyonlarını %35, direksiyon hâkimiyetini ise %91 oranına kadar azaltmaktaymış.

Yapılan bilimsel çalışmalar göre, cep telefonuyla konuşan sürücü, etrafında olup bitenlerin sadece yarısını algılayabilmektedir.

Araç sürerken elde tutulmasıyla araç kiti kullanılması arasında kaza riski açısından hiçbir fark bulunmadığı kanıtlanmıştır.

Cep telefonuyla konuşmak, radyo dinlemekten ya da arabadakilerle konuşmaktan çok daha fazla dikkat dağıtmaktadır.

Araba kullanırken telefonla konuşmak ya da mesajlaşmak, kendi hayatımızı ve sevdiklerimizin hayatını riske soktuğumuz gibi çevremizi riske sokarak etkilememiz anlamına geliyor.

Bu yüzden araba kullanırken dikkatimizi dağıtacak her türlü aktiviteden kaçınmalı tüm dikkatimizi trafiğe vermeliyiz.

Kazasız günler dileriz.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Gülle

ben de altı çizili olayı çok savunuyordum arkadaşlar arasında saçma diyorlardı en azından şimdi belgem var :) güzel bir araştırma olmuş 

Yorum bağlantısı
Misafir

...

Kazasız günler dileriz.

Doğru tespit. BAzen yolda telefonla konuşurken, bir noktadan bir noktaya nasıl geldiğimi hatırlamıyorum.. Bir bakmışım 1-2 km geçmiş. Kayıt yok  :shok:

Yorum bağlantısı
Mustafa Çayır

Mesajda mı yazmıyahhh.

abi emin ol bu daha tehlikeli. kendimden biliyorum :)

Yorum bağlantısı
Misafir

abi emin ol bu daha tehlikeli. kendimden biliyorum :)

Aynı gün tam 4 kazaya denk geldim geçen,dur kalk olan trafikte milletin elinde hep telefon ve ufaktan öndeki araca dokundurmalar... :i-ih:

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

Türk şöförü bir elinde telefon , bir elinde sigara , viteste düşürür , şeritte değiştirir , virajda alır. Araç otomatikse zaten , liste uzar gider.  :biggrin:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Onur Demir
(düzenlendi)

Türk şöförü bir elinde telefon , bir elinde sigara , viteste düşürür , şeritte değiştirir , virajda alır. Araç otomatikse zaten , liste uzar gider. :biggrin:

Aynen oyle,

Almanyada boyle seylere karismiyorlardi :)

O zamanlarda Otomatik aracta hamburger kola patates yemisligim bile var :)

:D

tarihinde Onur Demir tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

Aynen oyle, Almanyada boyle seylere karismiyorlardi :) O zamanlarda Otomatik aracta hamburger kola patates yemisligim bile var :):D

E sigara altı da mı yapmayalım  :D

Eğer elimde sıcacık bir bardak çay varsa , arabayı pert ederim çayı dökmem. :D 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

Bence sürücünün sigara içmesi de yasaklanmalı. Sigarayı yakmak için ateşi sigara ucuna getirmeye çalış, külünü dök, üstün başın kül olursa onları süpür, sönünce dışarı at v.s. bunlar da çok dikkat dağıtıcı. Bıraktım kurtuldum yahu :)

Yorum bağlantısı
Misafir

Bence sürücünün sigara içmesi de yasaklanmalı. Sigarayı yakmak için ateşi sigara ucuna getirmeye çalış, külünü dök, üstün başın kül olursa onları süpür, sönünce dışarı at v.s. bunlar da çok dikkat dağıtıcı. Bıraktım kurtuldum yahu :)

Yasak zaten bildiğim kadarı ile..

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Telefonu kulagınla omzunun arasına kıstırıp direksiyonu da dizlerinle kontrol edersen hem vites değiştirip hem aynayı bile ayarlayabilirsin giderken :)

Ben kendi aracımda kulaklık kullanıyorum ama o bile dikkat dağıtıyor yeterince.

Karayolu şoförlü araç hizmeti verdiğimiz dünyanın en büyük petrol şirketlerinden birisinin iş güvenliği ve emniyet vs kuralları gereği araçta hands-free ile bile olsa telefonla konuşan soförün işine son verilmesi şeklinde bir madde var anlaşmamızda.

edit: imla

tarihinde Erhan Erdebil tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Ben bluetoth kulaklıkla görüşüyorum eğer görüşmem gerekirse..O kadar alıştım ki hiç bir yan etkisini hissetmiyorum, dikkati dağılacak adam radyodaki istek parçasının kimlere gönderildiğini dinlerken bile dağılabilir...Ben aksine radyoyu açmayı bile çoğu zaman unutuyorum...

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Yasak zaten, cezası da var...

http://haber.rotahaber.com/arac-kullanirken-sigara-icen-yandi_399220.html

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bazen bakıyorum önümde ki araç ya olması gerekenden yavaş gidiyor ya da sinyal falan vermeden ilerliyor.. İyice dikkat ettiğimde elinde çok büyük ihtimalle telefon olduğunu görüyorum..

Yorum bağlantısı
Misafir

Bazen bakıyorum önümde ki araç ya olması gerekenden yavaş gidiyor ya da sinyal falan vermeden ilerliyor.. İyice dikkat ettiğimde elinde çok büyük ihtimalle telefon olduğunu görüyorum..

Çok dikkatli bakma Ayhan Abi. Mutluluktan uçmuş insanlarda görebilirsin :seytan:

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Konuşmak neyse de şu mesaj olayı cidden sıkıntı :D yiyip içenlerde var tabi.Sofra kurmuyoruz ama ister istemez atıştırıyoruz zaman zaman

Yorum bağlantısı
Misafir

Konuşmak neyse de şu mesaj olayı cidden sıkıntı :D yiyip içenlerde var tabi.Sofra kurmuyoruz ama ister istemez atıştırıyoruz zaman zaman

Abi, cips, şeker, çikolata, kraker, püskevit vs gibi bazı markalı ürünlerin arkasında bile "evde, işte, arabada, piknikte vs.. yenir" yazıyor.. Bence devlet bu işe de el atmalı  :biggrin:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...