İçeriğe Yönlendir

Motor Arıza Lambası

Hüseyin Öztürk

Recommended Posts

Hüseyin Öztürk

Öncelikle herkese iyi günler. Yaklasik 1 hafta önce motor ariza isigi yanmaya basladi ve arac 3000 devirden yukari cikmadi. Akü kutup basini söküp taktim ve sorun ilk etapta cözülürmüs gibi olsada ertesi gün sorun yine ayni sekilde geri geldi.  Servis bakim zamanini yaklasik 2-3 bin km gecirmistim ondan olabilecegini düsünürken dün motor yagini ve filtreleri degistirmek icin arkadasimin tamirhanesine gittim yag filtresini sökmemk assagida görmüs oldugunuz hortumun icinde yogun bi yag vardi

5ztvZ2q.jpg?1

Bu durum beni bihayli iskillendirdi sizce bu normalmi? Birde bugun yazlik tekerleri takarken sag tekeri söktügümde kayislarin oldugu bölgenin oralarda asiri yaglanma vardi

vPp8uHM.jpg

vapcb2D.jpg

G8YKPpN.jpg

Dün yag ve filtreleri degistirdikten sonra arkadas hata kodunun ne oldugunu ögrenmek icin araci cihaza bagladi bisey bulamadi sadece hata kodu silme islemi yapti ve arabayi calistirdigimizda lamba sönmüstü ancak bugün tekrar yandi. ilk etapta motor devri 3000 i gecmiyordu ama bir iki motor ac kapadan sonra lamba yaniyordu ama performansi iyiydi. bende DPF tikanmis olabilir diye bi yarim saat kadar yüksek devirde kullandim arabayi. Sizin degerli görüslerinizide almak istedim sizce sorun ne olabilir? Yaglanmadan dolayi aklima turbo geldi ama performas suan icin düzeldi.  

Yorum bağlantısı
Misafir

Motor 2,0 olduğundan farklı. O boru nedir bilemiyorum  :unsure2: Söken arkadaş anlamıyor mu?

Yorum bağlantısı
Hüseyin Öztürk

Yok malesef anlamiyor asil usta yokmus. Bu arkadasta zaten sadece yag ve lastik degisimi icin orda. Bugün tekrar gittim ama kapaliydi tamirhane.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

işaretli  boruda azıcık yağ olması normal, karter havalandırmadan emilen yağdır..aşağıdaki resimlerde krank pozisyon sensörü ve civarında yukarıdan gelen bir yağ var ..Nerden geldiğine baktırmak lazım 

Aks körüğü kontrol edildi mi o civarda gres görüyorum... eğer körük yırtılmışsa aks başı yağsız kalıp ömrünü erken doldurur

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hüseyin Öztürk

Yok henüz hicbirsey kontrol edilmedi. Yarin gidicem onada baktiririm aks bölgesindeki yagda yogun bi yag gres yagi sanki. Abdurrahman bey isaretli borudaki yag baya coktu  cok olmasi sorun olduguna bi isaretmidir?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

3000 deviri geçememesi, selenoid valfından kaynaklı olabilir. Turbo ile alakalıdır.

Alttaki ya akstan kaçırıyor olabilir. Yine de usta görse daha doğru olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrullah Güler

resimde gözüken boru turbo borusu içinde yağ olması mormal.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban
(düzenlendi)

Yok henüz hicbirsey kontrol edilmedi. Yarin gidicem onada baktiririm aks bölgesindeki yagda yogun bi yag gres yagi sanki. Abdurrahman bey isaretli borudaki yag baya coktu  cok olmasi sorun olduguna bi isaretmidir?

Birikip damla damla akacak kadar olabilir, sonuçta boru kıvrımlı..Ustana intercooleri kontrol etmesini de söyle, yağ çok emilirse orada birikebilir.

tarihinde Abdurrahman Balaban tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hikmet Türker

Intercooler yada turbo hortumu olarak olarak biliyorum.Arkadaşımın aracında boru içerisinde yağlanma tespit edilmişti.Ustanın söylediği turbodan geldiği idi.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Intercooler yada turbo hortumu olarak olarak biliyorum.Arkadaşımın aracında boru içerisinde yağlanma tespit edilmişti.Ustanın söylediği turbodan geldiği idi.

Yağ turbodan gelmez,geliyorsa araçtan dumanlar çıkmaya da başlamıştır..Karter havalandırma denilen  ekzantrik mili yatağından emilir yağ

Yorum bağlantısı
Mustafa Şahin2

bende o hortum delinmişti araba 100ü geçmiyordu hotrumu değiştim düzeldi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Yavaş

Araça diyagnoz gerekli araç mutlaka arıza verir çıkan arızaya göre hareket edin 

Yorum bağlantısı
Misafir

İlk kez 2.0 motor C-Max gördüm  :shok:  :keyifli: 

Daha gençsin. Derslerine çalışmazsan bir dahada göremezsin. Git çalış bakim  :angry:  :)

Yorum bağlantısı
Ahmetcan Yiğit

Daha gençsin. Derslerine çalışmazsan bir dahada göremezsin. Git çalış bakim :angry::)

:( :üzgünahmetcansmile:

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

:( :üzgünahmetcansmile:

Bu ara ne baskı yedin yahu bende yapayım bari. :p

Derslerine çalış Ahmetcan. :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Bu ara ne baskı yedin yahu bende yapayım bari. :p

Derslerine çalış Ahmetcan. :p

Fatih Abiye destek oluyoruz  :good1: Ahmetcan ı düşünüyoruz. İleride kendi parası ile alacağı lüks Ford u için  ;)   :biggrin:

Yorum bağlantısı
Ahmetcan Yiğit

Fatih Abiye destek oluyoruz :good1: Ahmetcan ı düşünüyoruz. İleride kendi parası ile alacağı lüks Ford u için ;):biggrin:

Ford alacagimi nereden cikardin Abi :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...