İçeriğe Yönlendir

Mondeo IV - Ecoboost Hortum Ve Hararet Sorunu

Mustafa Taşkın

Recommended Posts

Mustafa Taşkın

Selamlar arkadaslar gun gectikce buyuyen bir sorunum var. Aracim 2011 mondeo 1.6 ecoboost. Gecen cuma hareketli bir sehirici kullanim sonrasinda evin onunde aracimi park ettim kontagi kapattim aracin icindeyken bir yarilma sesi sonrasi kaput altindan dumanlar cikti kaputu actim ama dumandan birsey goremedim biraz bekledim goremeyince oylece biraktim. Tahmini bir saat sonra tekrar arabayi calistirinca ilk resimdeki hortumun ciddi sekilde yarildigini gordum yariktan antifriz fiskiriyordu. Ertesi gun cekici ile ustaya teslim ettim arabayi. Parca kalorifer hortumuymus ancak ne serviste ne de baska bir parcacida bulamadik en son fotograftaki gibi ek yaptik. Ancak araba surekli su eksiltiyor nerden eksiltigini de bulamadim ariza giderildikten sonra tatile geldik ailecek hava 20 derece karadenizde ama araba su eksilttigi icin hararet yapiyor. Oncelikle bu parcayi nasil bulabilirim ve su eksiltmesinin nedeni ne olabilir acaba???

znE2Y7.jpg

gXL4Z0.jpg

88E91W.jpg

Saygilarimla...

Yorum bağlantısı
Furkan Kirazz

Aman diyorum bu hortum yüzünden motoru blok, üst kapak komple çatlattım sizinde başınız gelmesi. bende ek yaptırarak yola deam etmiştim. Aracım 1.6 ecoboost e aynı hortum yarılması sebebiyle motor çatladı bu aracın kronik sorunu olmalı..

Yorum bağlantısı

Abi aracı servise bırak bu araaba bozuk de karışma gerisine motoru kucağa alabilirsin

Nerden buluyorlarsa bulsunlarr hortumu su kaçağını yapsnlar

Yorum bağlantısı
Mustafa Taşkın
(düzenlendi)

Aman diyorum bu hortum yüzünden motoru blok, üst kapak komple çatlattım sizinde başınız gelmesi. bende ek yaptırarak yola deam etmiştim. Aracım 1.6 ecoboost e aynı hortum yarılması sebebiyle motor çatladı bu aracın kronik sorunu olmalı..

Hortum konusunda bulabildiniz mi hortumu

tarihinde Mustafa Taşkın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Levent Ayhan

yabancı sitelere bir bakmanızı öneririm. bir de kesinlikle orijinal olmasına dikkat edin. benim aklıma bir şey geliyor ama uyar mı bilmem?  benim scorpio da aldığımda radyatör üst hortumu su kaçırıyordu.orjinal yenisini bulduk. motorcraft marka. çok kaliteli  şekli buna çok yakın. bir bakın derim.

Yorum bağlantısı
Mustafa Taşkın

95GB 8B 274 AE sipariş kodu bu

Yabanci sitelere baktim ama bulamadim. Bendeki parcanin uzerindeki numara ile yaptigim arama sonuc vermiyor. Sizin onerdiginiz parca benziyor ama orjinal borunun sekli daha kivrimli baglanti yerlerinden kasiyor baska bir boru takinca. Bulmaya calisiyorum orjinal oarcayi

Yorum bağlantısı
Levent Ayhan

burada bi arkadaşın scorpio sunda da radyatör hortumunda bundan daha kötü yarılma olmuştu.sonuç: üst kapakta çatlak olmuş,motordan aşırı basınç geldiği için en zayıf yer olan hortumu patlatmış. inşallah sizde böyle bi sorun çıkmaz. eğer parçayı bulamazsanız hakan etkar isminde bi arkadaş var.ona bi danışın. yardımcı olabileceğini düşünüyorum. telefonu sahibinden.com da var.

Yorum bağlantısı
Mustafa Taşkın

burada bi arkadaşın scorpio sunda da radyatör hortumunda bundan daha kötü yarılma olmuştu.sonuç: üst kapakta çatlak olmuş,motordan aşırı basınç geldiği için en zayıf yer olan hortumu patlatmış. inşallah sizde böyle bi sorun çıkmaz. eğer parçayı bulamazsanız hakan etkar isminde bi arkadaş var.ona bi danışın. yardımcı olabileceğini düşünüyorum. telefonu sahibinden.com da var.

simdiye kadar bir sorun olusturmadi motor konusunda ama boyle devam ederse korkutucu tabiki...
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Ford bu mutlaka bir şeyi kronik, hatalı üretim olacak geçmiş olsun. Parça için İstanbul Merkez oto, Ankara Kartal oto veya Izmirden Erol otomotiv ile görüşebilirsiniz güvenilir tedarikçilerdir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Taşkın

Sanirim bir daha araba alirsam bu ford olmayacak. Bundan onceki arabamda focustu ama fordun servis ve satis sonrasi hizmeti berbat. Sattigi arabanin arkasinda durmak bir kenara lutfedip bayisinde/fabrikasinda kisaca stogunda bulunmayan parcanin ucretini tahsil ederek siparis girmesi karsisinda ne kadar sure icerisinde parcanin gelecegini ne servis biliyor ne de ford direk musteri hizmetleri biliyor. Allaha emanet 3 gunde olur 13 gunde 33 gunde. Cok ironik ama aciklama boyle. Sonra ford ailesinden bir arac kullanan birisinden bedeli ucuk rakamlarda yeni model sifir arac almasi bekleniyor...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Furkan Kirazz

hortum ne ki komple motor artı bütün hortumlar değişti hepsi orjinal bulundu bursada ze-sa diye bir parçacıdan temin etmiştim hepsini. 1,6 ecoboost mu rahat kafayla binemedik 12 bine yakın masraf yapıldı herşey sıfır yinede güvenemiyorum.

Yorum bağlantısı
Semih Usluer

Hortumdan anladığım kadarıyla o hortumun parçası yani tamamı değil. 3 kollu büyük T hortum olması lazım? Eğer öyle ise parça olarak değil komple değişiyor o hortum...

Parçayı bu yüzden bulamamış olabilirsiniz..

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mustafa Taşkın

Biraz gec oldu ama yaklasik 10 gun sonra parcayi temin etti servis ve serviste parca degisti. Ama sorunlar burda bitmedi tabi ki parca degisti servis kontrollerini yaptik sorun yok dedi teslim aldik arabayi. Aradan bir muddet gecti arabanun su kabinda su eksilmeye basladi seviye sonuna kadar dusuyordu her eklemede. Yije tuttuk servis yolunu. Serviste bir aletle su kabindan olcum yaptilar conta yanmis dediler dedim ne contasi tuttugunuz aletten bunun nasil anladiniz arabada tekleme yok hararet yok stop etme yok cekisten dusme yok el kadar alet hicbir tepki vermiyor vs gibi sorularim uzerine aletin icinde bir solusyon oldugunu ordan anladiklarini soylediler. Neyse dedim nedir maliyeti maliyet hesabi aynen soyleymis kapak acilir hicbirsey yapilmaz kapatilirsa 2000 conta degisirse 7000 komple motor 25000 dedim gercektwn yaptiran var mi var dediler. Ciktik mecburen ozel bir servise gittik arabayi biraktik neyi var bakin haber verin dedik. Haber verdiler direk conta yakmis araba bindik taksiye ozel servise gidiyoruz babacan taksici bir yandan benim tel konusmami dinliyor hayirdir abi vsyle girdi mevzuya dedi sen okey deme serviste cikar arabayi bi bakayim ben biz cok ford kullandik vs. Cikardik servisten bakti babacan dayi bu araba conta yakmis olamaz bak arabanin fan kismindaki plastik borularda su yok yumusak araba teklemiyor su kabi motor isininca vurma seklinde tikliyor bu araba hava yapmis dedim eminmisin bu yasta diri motor durduk yere conta yakmaz havasi var bu arabanin ama bizim fordlarda tahliye vardi bunda yok bi ogren nasil havasi aliniyormus dedi helallestik gitti. Ben araba basinda servisi ariyorum bu arabalar hava yaparmi diye yapar ama kendisi tahliye eder diyor servis diyorum yokmu tahliye hortumu yok. Kapattik kaputu muvekkiller sagolsun seferber oldular birisi dedi suraya git halleder o. Gittik sorunu anlattik ilk is su kabini degistirdi. Sonra su ekledi bi muddet ayni devirde tuttu arabayi fan motoru acinca acti su kabini havasini aldi vs biseyler yapti o gun bu gundur arabada su eksiltmesi yok. Servise kalsa arabayi satip servis masrafini odeyecektik. Tabi bu arada ilk hortum patlamasindan kaynakli cikan sorunlar bitmedi tabiki bu kezde motor sogutma suyu bypass valfi arizasi veriyor araba parcanin nerde hangi parca oldugunu bile bulamadik henuz servise de gitmek istemiyorum cunku ustalari usta degil kendileri artik merkez bankasina baglamislar para ver para ver para ver sonra yine ver... biraz uzun oldu ama saygilarimla

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Geçmiş olsun. Su kabına hava basılır ve basınç okunur. Eğerki basınç düşmeye başlarsa conta yanmış denir. Ancak kısa süre önce su yu boşaltıp eklenmişse hava da yaparsa aynı düşüş olur. Ölçümde hata yapılmış bu düşünülmemiş

Yorum bağlantısı
Mustafa Taşkın

Dusunulmeyen seye okey deseydim yarim motor sanirim simdiye gelmisti bende parasini odemistim ;)) bu arada bu motor sogutma bypass valfi nedir nerdedir bilen var mi acaba

Yorum bağlantısı
Murat Gök

Benim bildigim kadariyla,termostat uzerinde,kucuk soketli mavi bir parca var. Nete ecoboost bypass valve yazin,aratin cikar,bizim buralarda var midir? Nedir ne ise yarar bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Kuntay Yiğit
On 13.11.2016 at 11:59, Mustafa Taşkın yazdı:

Biraz gec oldu ama yaklasik 10 gun sonra parcayi temin etti servis ve serviste parca degisti. Ama sorunlar burda bitmedi tabi ki parca degisti servis kontrollerini yaptik sorun yok dedi teslim aldik arabayi. Aradan bir muddet gecti arabanun su kabinda su eksilmeye basladi seviye sonuna kadar dusuyordu her eklemede. Yije tuttuk servis yolunu. Serviste bir aletle su kabindan olcum yaptilar conta yanmis dediler dedim ne contasi tuttugunuz aletten bunun nasil anladiniz arabada tekleme yok hararet yok stop etme yok cekisten dusme yok el kadar alet hicbir tepki vermiyor vs gibi sorularim uzerine aletin icinde bir solusyon oldugunu ordan anladiklarini soylediler. Neyse dedim nedir maliyeti maliyet hesabi aynen soyleymis kapak acilir hicbirsey yapilmaz kapatilirsa 2000 conta degisirse 7000 komple motor 25000 dedim gercektwn yaptiran var mi var dediler. Ciktik mecburen ozel bir servise gittik arabayi biraktik neyi var bakin haber verin dedik. Haber verdiler direk conta yakmis araba bindik taksiye ozel servise gidiyoruz babacan taksici bir yandan benim tel konusmami dinliyor hayirdir abi vsyle girdi mevzuya dedi sen okey deme serviste cikar arabayi bi bakayim ben biz cok ford kullandik vs. Cikardik servisten bakti babacan dayi bu araba conta yakmis olamaz bak arabanin fan kismindaki plastik borularda su yok yumusak araba teklemiyor su kabi motor isininca vurma seklinde tikliyor bu araba hava yapmis dedim eminmisin bu yasta diri motor durduk yere conta yakmaz havasi var bu arabanin ama bizim fordlarda tahliye vardi bunda yok bi ogren nasil havasi aliniyormus dedi helallestik gitti. Ben araba basinda servisi ariyorum bu arabalar hava yaparmi diye yapar ama kendisi tahliye eder diyor servis diyorum yokmu tahliye hortumu yok. Kapattik kaputu muvekkiller sagolsun seferber oldular birisi dedi suraya git halleder o. Gittik sorunu anlattik ilk is su kabini degistirdi. Sonra su ekledi bi muddet ayni devirde tuttu arabayi fan motoru acinca acti su kabini havasini aldi vs biseyler yapti o gun bu gundur arabada su eksiltmesi yok. Servise kalsa arabayi satip servis masrafini odeyecektik. Tabi bu arada ilk hortum patlamasindan kaynakli cikan sorunlar bitmedi tabiki bu kezde motor sogutma suyu bypass valfi arizasi veriyor araba parcanin nerde hangi parca oldugunu bile bulamadik henuz servise de gitmek istemiyorum cunku ustalari usta degil kendileri artik merkez bankasina baglamislar para ver para ver para ver sonra yine ver... biraz uzun oldu ama saygilarimla

Mustafa Taşkın bey geçmiş olsun. Internette arttığımda sizinle aynı sorunu yaşadığımı gördüm ve o yüzden yazıyorum. 2011 ecoboost 1.6 benzinli selective model aracımın aynı hortumu patladı. Su kutusundaki suyu olduğu gibi boşalttı dumanlar çıktı. Aradım parça yok ek yapıldı lakin henüz montaj yapmadık ne var ne yok bilemiyoruz şimdilik. Aracınızın tamiri oldu mu? Aradan 3 yıl geçmiş yazdıklarınızin üzerinden. Ben de tatile memlekete gelmiştim aracı evin önüne parkettim bu sorunla karşılaştım. Ek yapılınca ne kadar idare ettiniz son durum nedir cevap verirseniz memnun olurum.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mustafa Şimşek
Kuntay Yiğit yazdı:

Mustafa Taşkın bey geçmiş olsun. Internette arttığımda sizinle aynı sorunu yaşadığımı gördüm ve o yüzden yazıyorum. 2011 ecoboost 1.6 benzinli selective model aracımın aynı hortumu patladı. Su kutusundaki suyu olduğu gibi boşalttı dumanlar çıktı. Aradım parça yok ek yapıldı lakin henüz montaj yapmadık ne var ne yok bilemiyoruz şimdilik. Aracınızın tamiri oldu mu? Aradan 3 yıl geçmiş yazdıklarınızin üzerinden. Ben de tatile memlekete gelmiştim aracı evin önüne parkettim bu sorunla karşılaştım. Ek yapılınca ne kadar idare ettiniz son durum nedir cevap verirseniz memnun olurum.

Geçmiş olsun;

Çözdünüz mü _?

Yorum bağlantısı
Kuntay Yiğit

Ek yaptırdım devam ettim şuan da şehirlerarası yola çıktık şimdi de aynı hortum diğer ucundan patladı. Yeni hortum takılıp suyu konulacak deneyecek usta inşallah sıkıntı çıkmaz başka

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
İlyas Demirbaş

bu motora sahip olan araçları servis soğutma sistemini komple değişiyor. ben aradım bayramdan sonra gelmemi söylediler. etis.ford.com adresinden çağırılıp cagrilmadigini kontrol edebilirsiniz. Bence hemen işlemlerinizi yaptırın.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...