İçeriğe Yönlendir

Passat B5.5 - Koltuk Isıtma Montajı

Mustafa Arıkan

Recommended Posts

Mustafa Arıkan
Mahmut Koç yazdı:

Selamın aleyküm arkadaşlar aranıza yeni katıldım bende 1.8t passat b5.5 var Mustafa arıkan abı gibi koltuk ısıtma yapacağım dugmeleri orjinal aldım pedlerde hazır ancak düğmeden elektrik çıkışı nasıl olacak bir turlu bulamadık elektrikcimle hangi kabloya ne gidecek bağlantısı nasıldır Mustafa arıkan abı elektrik şemasını yazabilirmisin bayramdan sonra montaj yapacağız insallah

Mehmet Ozyurek yazdı:

Aleyküm selam
Mustafa gibi yapma. O hala bitirmedi. :)
Sen başlayınca bitir. emoji23.png

Benden sonra en az 10 kişiye destek vermişimdir sadece koltuk ısıtma tesisatı konusunda. Herkes bitirdi bi tek ben bitiremedim projeyi :) 

Şemayı atayım hocam uygun bir vakitte.

Yorum bağlantısı
Mahmut Koç
Mehmet Ozyurek yazdı:

Aleyküm selam
Mustafa gibi yapma. O hala bitirmedi. :)
Sen başlayınca bitir. emoji23.png

Elektrik giriş çıkışını bi bulabilsek başlayıp bitirecez de bulamadık 😬

Mustafa Arıkan yazdı:

Benden sonra en az 10 kişiye destek vermişimdir sadece koltuk ısıtma tesisatı konusunda. Herkes bitirdi bi tek ben bitiremedim projeyi :) 

Şemayı atayım hocam uygun bir vakitte.

😊😊 valla sana zahmet abı elektrikçi içinden çıkamadı en son bunun orjinal beyni lazim dedi 🤷🏻‍♂️ 2 sene olmuş konu açılalı ben okadar sabredemem abı yapıp önümüzdeki kış hemen kullanmam lazım 😂

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Elektrik giriş çıkışını bi bulabilsek başlayıp bitirecez de bulamadık [emoji51] [emoji4][emoji4] valla sana zahmet abı elektrikçi içinden çıkamadı en son bunun orjinal beyni lazim dedi [emoji2371] 2 sene olmuş konu açılalı ben okadar sabredemem abı yapıp önümüzdeki kış hemen kullanmam lazım [emoji23]

Bana ulaşanların hepsi “abi elektrikçi çözemedi, sen nasıl yaptın?” şeklinde. [emoji4]

IMG_5476.thumb.jpg.2f9ca8180d5476c572873823af3f15c4.jpg

NTC; koltuğun içine pedlerin yanına yerleştirilecek sıcaklık sensörü. O olmadan sistem çalışmaz.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mahmut Koç

Tamamdır abi cok teşekkür ederim sıcaklık sensörü almamıştım onu da alacağız burda bulabilirsek artık.valla bunu herkes yapamaz sen olayı cozmussun abi😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Gökhan Kapan

arkadaşlar herkese slm mustafa arkadaşımızın verdiği bağlantı şeması üzerinden çalışmalara başladım ve bitirdim sistem on numara çalışıyo mustafaya çok teşekkürederim yalnız benim sizden farkım aracımın polo olması passat ısıtma tuşları bizim pololara birebir uyuyor aynı dönemin aracı zaten benimki 2000 model sistemi uygulamak isteyen arkadaşlar ısı sensörünü almayı unutmasın

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Gökhan Kapan

tek bi sorun ortaya çıktı mustafa kardeşim konumu 0 yaptığımda kapanıyo fakat 5 kademede de aynı voltaj geliyo yani kademe artmıyo 1de aynı 5 te bunu çözemedim 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Gökhan Kapan yazdı:

tek bi sorun ortaya çıktı mustafa kardeşim konumu 0 yaptığımda kapanıyo fakat 5 kademede de aynı voltaj geliyo yani kademe artmıyo 1de aynı 5 te bunu çözemedim 

Isıtma butonları termostat mantığı ile çalışır. Koltuk içine yerleştirdiğimiz sensörde onun içindir. Değerleri atıyorum;

1. Kademede koltuk 30 dereceye kadar ısınır, sonra durur. Tekrar 30 derecenin altına düşerse çalışmaya başlar. Böylece koltuğu 30 derecede tutmaya çalışır. 
Kademe arttıkça derece artar. (Değerler atmasyon)

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Konuyu açalı 944 gün olmuş :) 

Neyseki kış gelmeden bitirdim :)

Koltuk döşemelerini sökmek ve geri toplamak sandığımdan zormuş. 

Mümkün olduğu kadar orjnale sadık kalmaya çalıştım.

Koltukların sırtlık ve alt kısmını birbirinden ayırdım.

49037603962_0b3f34c854_c.jpg

Döşemeleri söktüm. Alt kısmın döşemesinde metal kanca yerine plastik klips yapmışlar. Sökmesi ve takması kancalardan çok daha kolay.

49036887593_f69069c21f_c.jpg

Neyi nasıl yapacağımı kararlaştırma aşaması :)

49037386466_ec39a3dc42_c.jpg

Sensörü (10K NTC) önce yerleştirdim.

49037605482_4c93bee1d8_c.jpg

Alt kısmın pedini sabitledim.

49037391256_9be6186c7e_c.jpg

Sırtlık kısmı da hallettim. 

49037387131_fa5cf4dbca_c.jpg

Koltuk üzerindeki tesisatı ayarladım. Alt kısında airbag soketinin yanındaki soket braketine koltuk ısıtma soketini sabitledim.

49037604297_125a563c01_c.jpg 

Aynı işlemi diğer koltuğa da yaptım ve toparladım. Sadece bu kısım 10 saat sürdü :)

49037607537_25e71ce070_c.jpg

İlk testi evde kızım yaptı :)

49037386971_b765fcfbde_z.jpg

Geldik arabaya montaja :)

Aracın üzerindeki tesisatın bir kısmını halletmiştim ama koltuk altlarına gelen tesisatı çekmemiştim. Baya eksik vardı.

Orta konsolu sökmeye başladım. Teyp klima çerçevesi, vites konsolu ve kol dayama hepsini söktüm. Bu kısımın fotoları yok malesef.

49037389791_0b795b7c89_z.jpg

Tesisatı koltuk altına ulaştırıp soketlerini bastım. 

49037390666_b9f5a694d6_c.jpg

Geri her şeyi toplayıp koltukları monte ettim. Soketler bu şekilde 

49037386871_8b55d10f48_c.jpg

Ve mutlu son :) Her şey yerli yerinde. Isıtmalar sorunsuz çalışıyor :)

49037391551_85e1233a5e_c.jpg

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bu sene ayvalar cok iyi kis yapacak derler :) Bunu da gorduk ya artik gam yemeyiz.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Metin Akbal yazdı:

Bu sene ayvalar cok iyi kis yapacak derler :) Bunu da gorduk ya artik gam yemeyiz.

Tam zamanında yapmışım demekki :)  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...