İçeriğe Yönlendir

Motor Yağı Raf Ömrü

Engin Ünal

Recommended Posts

Engin Ünal

Arkadaşlar herkese hayırlı günler dilerim , motor yağı hakkında iki sorum olacak,

1- Tam sentetik motor yağlarının ambalajı açılmamış halde raf ömürleri ne kadardır.

2 - Ambalajı açıldıktan sonra kutusunun içerisinde kalan yağın ömrü ne kadardır. (4,5 litre yağ alan aracıma iki defadır 5 litrelik yağ alıyorum , kalan yarım litreler kullanılabilir mi yoksa çöp mü , en eskisi 1,5 yıl oldu açılalı kendi kutusunda/ambalajında ağzı kapalı şekilde duruyorlar)

Teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

kapalı ambalajın ömrü illaki daha uzun olur. açılmış olanlar okside olacaklarından çok bekletmemek lazım. 1 sene diyelim. yine de bence çok fazla üzerinde düşünülecek bir durum değil. koyun gitsin.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben mondeoda iken 8 litre alıp 7 litre koyuyordum.. 

Kalan 1 litreyi gelecek sefer koyup, yeni gelen yağdan 2 litre artırıyordum.. 

Bir sonraki sefer kalan 2 yi kullanıp yeni gelen yağdan 3 litre artırıyordum.. 

3 litre artınca bir sonraki sefer 4 litre alıyordum.. 

Yani.. 

Her seferinde 1 yıla yakın açık yağı depoda muhafaza edip kullanıyordum.. 

Güneş görmez.. ağzı kapalı, nem almaz. Bence bir şey olmaz.. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali Gök

hiçbişey olmaz koyun gitsin. 

sadece atıyorum 5w30 yağın üzerine 10w 40 yağ koymam aynı değerin yağını koyarım

12 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Yani.. 

Her seferinde 1 yıla yakın açık yapı depoda muhafaza edip kullanıyordum.. 

dizel mk3 mondeo 7 litremi alıyordu yağ ? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Yağa birşey olmaz, kullanın bence de, daha sonra ara ara kontrol edersiniz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Şimdi, Mehmet Ozyurek yazdı:

Yani.. 

Her seferinde 1 yıla yakın açık yapı depoda muhafaza edip kullanıyordum.. 

Ben 4.0 Jeep varken, 21 litre kamyon yağı alıyordum. Artanını uyan her arabaya koyuyordum iş yerinde.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

dizel mk3 mondeo 7 litremi alıyordu yağ ? 

Evet Alı’cim. 7 litre
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Bir saat önce, Servet Aydın yazdı:

Hava almasın, ısı görmesin kafi. Yağı su bozar, yüksek ısı bozar. 

yani yağı hamamda stoklamak sakıncalı diyorsun?

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Engin Ünal

Hepinize değerli yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Selçuk Keleş

Bu konuda attığım maile Castrol'ün cevabı :

(Kapağı) Açılmış motor yağlarında uygun şartlarda saklama koşullarında ürünlerimizi 1 sene içerisinde tüketmeniz tavsiye edilir.

Hem katık paketlerinin sağlığı hem de yağın hava ile teması sonrası oksitlenme ihtimalleri bu süreyi hesaplarken göz önünde bulundurulmaktadır.

Bilgilerinize sunar, iyi günler dileriz.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

4 ay önceki yağın kalanı vardı 5 litrelik bidonda 1,5 litre.

3,5 litre alıyor motor, iki tane de 1 litrelik alıp değişim yaptım geçen hafta. Bidonda kalanın rengi yenilerden biraz daha koyuydu. Beklediği için olabilir diye düşündüm. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
On 28.03.2019 at 19:41, Alpay Sumer yazdı:

Uygun sartlarda 1 yil demisler sartlari hava almamasimi selcuk bey? 

Havayla fazla temas etmeyecektir zaten kapağı kapalı olduğundan. Güneş görmeyen, oda ısısında, nemsiz yer kastediliyordur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
İbrahim Aslıoğlu
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Hava almasın, ısı görmesin kafi. Yağı su bozar, yüksek ısı bozar. 

aldığım ağzı açılmamış yağı arabanın bagajına koydum, sanırım sıcaktan yağ akmış. Bidonda delik, kapakta açık falan yok. Bir hafta bagajda bekledi yeni farkettim. Çarşamba günü arabanın yağını değiştiricem. Ağzı açılmamış yağ, motorda zaten çok daha fazla sıcağa maruz kalıyor. Sorun olmaz diye düşünüyorum. Ne dersiniz bu konuda.

tarihinde İbrahim Aslıoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
İbrahim Aslıoğlu yazdı:

aldığım ağzı açılmamış yağı arabanın bagajına koydum, sanırım sıcaktan yağ akmış. Bidonda delik, kapakta açık falan yok. Bir hafta bagajda bekledi yeni farkettim. Çarşamba günü arabanın yağını değiştiricem. Ağzı açılmamış yağ, motorda zaten çok daha fazla sıcağa maruz kalıyor. Sorun olmaz diye düşünüyorum. Ne dersiniz bu konuda.

Hiçbir şey olmaz, zaten ortam ısısına dayanması gerekir. 

Ancak normalde sızmaması lazım kapaktan, büyük ihtimalle folyo yok ağızda. Bazı markalar o şekilde yapıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Aslıoğlu
Ü.Emre Kartal yazdı:

Hiçbir şey olmaz, zaten ortam ısısına dayanması gerekir. 

Ancak normalde sızmaması lazım kapaktan, büyük ihtimalle folyo yok ağızda. Bazı markalar o şekilde yapıyor. 

teşekkür ederim Emre, rahatlattın beni, mobil yağ, cleenpex sitesinden alıyorum uzun zamandır, arada shell bir kez de lm denedim ama; çoğu zaman mobil aldım. insan alışkanlıklarının çocuğudur derler.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
İbrahim Aslıoğlu yazdı:

teşekkür ederim Emre, rahatlattın beni, mobil yağ, cleenpex sitesinden alıyorum uzun zamandır, arada shell bir kez de lm denedim ama; çoğu zaman mobil aldım. insan alışkanlıklarının çocuğudur derler.

Ben shell kullanıyorum son 3 bakımdır. Önceki bakımda 2 sene öncesinin üretimini aldım mesela (fiyat ciddi uygundu) Kullanımında sorun yok minimum 5 sene raf ömrü var zaten. 

Arabada da güneşte kalmayla bozulması zor. Yağı su ve nem haricinde doğal ortamda bozmak olası değil pek. Kapaktan hava almıyorsa sorun yoktur :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Aslıoğlu
Ü.Emre Kartal yazdı:

Ben shell kullanıyorum son 3 bakımdır. Önceki bakımda 2 sene öncesinin üretimini aldım mesela (fiyat ciddi uygundu) Kullanımında sorun yok minimum 5 sene raf ömrü var zaten. 

Arabada da güneşte kalmayla bozulması zor. Yağı su ve nem haricinde doğal ortamda bozmak olası değil pek. Kapaktan hava almıyorsa sorun yoktur :)

Emre, benzinli toyotamın buji, buji kabloları, yağ ve filtrellerini ben değiştiriyordum. Sonra dıesel fiestamında bakımını ben yaptım, mazot filtresi dahil. 225 bin km sattım. Alan kişi güle güle kullansın. Motoru 10 numara dedi bakan usta,  Sanırım artık üşeniyorum. Bagaj halısını eve getirdim 2 haftadır arabaya sermeye üşenir oldum. Randevu aldım. Çarşamba günü triger, devirdayım, termostat,yağ bakımlarını yaptırıcam.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...