İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI- P0420 Hatası İçin OBD Verileri

Erdem Gun

Recommended Posts

Erdem Gun

Merhabalar uzun süredir p0420 katalizör karışım oranı eşik değerin altında hatası alıyorum ( hep lpg de bu hatayı veriyordu lpg kullanımı sonrası benzine geçtikten sonra kısa süre içinde bu hatayı aldım aşağıda paylaşıyorum) bunu sebebini anlayabilmek açısından obd yardımıyla aracıma ait bazı verilerin kaydını yaptım. Bu verilerin yorumlanması konusunda bilgisi olan arkadaşların yorumlarını rica ediyorum. Araç 2012 fiesta benzin+lpg, benzinli kullanımda elde ettiğim bazı verilerin grafiklerini ve excel dosyasının tamamını  paylaşıyorum. Yorumlarınız için teşekkürler.

AD8NJB.jpg

0RWgDY.jpg

JZ8N25.jpg

http://s7.dosya.tc/server13/3m1cjz/TORQUE_LOG.xlsx.html

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben buradan.. Sensörlerin çalıştığını analyabiliyorum.. :)

Yorum bağlantısı
Erdem Gun
4 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Ben buradan.. Sensörlerin çalıştığını analyabiliyorum.. :)

😁 teşekkürler aracı egzoz emisyon değerleri yasal sınırın altında çıktı o yüzden katalizörün sorunlu olmadığını varsayarak lpg sistemine yöneldim. Afr ayarı yaptırdıktan sonra durumu degerlendiricem tekrar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Erdem Gun

Arkadaşlar afr ayarını balıkesirde yaptırdım ve ordan depoyu doldurup(aygaz)  yoluma devam ettim üzerine 230 km yol yaptim hic ariza ışıgı yakmadı, taki buradaki opetten lpg alincaya kadar. Buradan lpg alinca 10 km sonra sabit hız ve devirde (hız sabitleyici ile 2500 devir civarı) tekrar arıza ışığı yaktı ve kod aynı.

Birdahaki sefere farklı bir yerden lpg almayı düşünüyorum. Herhangi bir fikri veya tavsiyesi olan var mı acaba.

Yorum bağlantısı
Erdem Gun
33 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

Afr ayarindan sonra bariz bir fark oldumu acaba?

Evet ilk haline göre gaz pedalına biraz daha hızlı tepki veriyo, tam benzin performansı gibi degil ama en azından eskiye göre belirgin bir fark var

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Erdem Gun

Arkaşlar 2. Oksijen sensörü nasıl bir voltaj verdiginde ecu bunu katalizör verimi düşük olarak arıza ışıgı yaktırıyor bunu bilen veya nerden bulabilecegimi bilen biri var mı(örnek olarak 10 sn içinde voltaj 0.8 voltun üzerinde 2 sn kalması veya çevrimde oksijen sensörü 1 ile arasındaki fark 2 sn den fazla  0.2 volttan düsük olması gibi)

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Erdem Gun

Arkadaşlar aracı en son ford yetkili servise götürdüm arıza tespitine soktum. Orjinal ford ids cihazına bağlanılarak sorunun 1. Hego sensöründe ( AE81 9F472 CA) olduğu degişmesi gerektigi söylendi. Bu tespit bana biraz afaki geldi. Üstelik parça fiyatı yüksek ve aynı sorunun devam etme olasılığı var. Bu sensörün muadili bir marka almayı ve denemeyi düsünüyorum. Fakat muadil bir sensör bulamadım bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum. Buna ilave olarak 1. ve 2. sensör aynı işlevi mi goruyor acaba oem bir sensör alıp birbirleri yerine kullanma şansım olur mu. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
25 dakika önce, Erdem Gun yazdı:

Arkadaşlar aracı en son ford yetkili servise götürdüm arıza tespitine soktum. Orjinal ford ids cihazına bağlanılarak sorunun 1. Hego sensöründe ( AE81 9F472 CA) olduğu degişmesi gerektigi söylendi. Bu tespit bana biraz afaki geldi. Üstelik parça fiyatı yüksek ve aynı sorunun devam etme olasılığı var. Bu sensörün muadili bir marka almayı ve denemeyi düsünüyorum. Fakat muadil bir sensör bulamadım bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum. Buna ilave olarak 1. ve 2. sensör aynı işlevi mi goruyor acaba oem bir sensör alıp birbirleri yerine kullanma şansım olur mu. 

Otomotiv dunyasına bu sensörleri Bosch yapar. Ford gibi firmalar bu sensörleri alıp damgasını basar , faiş fiyata satar. 

Senin arabadaki lambda sensörünü neredeyse tüm dünya otomobilleri kullanıyor 

egzosdaki iki sensorun kodları ve tedarikcileri 

https://7zap.com/en/part/FORD/1800955/

https://7zap.com/en/part/FORD/1743702/

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Erdem Gun
(düzenlendi)
On 02.04.2019 at 17:04, Ali Darbaz yazdı:

Otomotiv dunyasına bu sensörleri Bosch yapar. Ford gibi firmalar bu sensörleri alıp damgasını basar , faiş fiyata satar. 

Senin arabadaki lambda sensörünü neredeyse tüm dünya otomobilleri kullanıyor 

egzosdaki iki sensorun kodları ve tedarikcileri 

https://7zap.com/en/part/FORD/1800955/

https://7zap.com/en/part/FORD/1743702/

1800955 kodlu 1. Hego sensörü için       0 258 986 602 kodlu bosch universal lambda sensörünü kullansam sorun yaşatırmı acaba daha önce üniversal lambda sensörü kullanan arkadaş varsa yorumlarını alabilirmiyiz.

tarihinde Erdem Gun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
VAHİT YALÇINKAYA yazdı:

Sonuç olarak Arızayı çözdünüzmü hocam??

Afr ayarı sonrası daha uzun süre sonra yanmaya başladı fakat çözüm olmadı. Lamda sensörünüde degiştirmedim çünkü kimse kesin bundan diyemiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
VAHİT YALÇINKAYA
Erdem Gun yazdı:

Afr ayarı sonrası daha uzun süre sonra yanmaya başladı fakat çözüm olmadı. Lamda sensörünüde degiştirmedim çünkü kimse kesin bundan diyemiyor.

Aynı arıza benim de başımda var bi yanıyor bi sönüyor kendi kendine arıza kodu bunu veriyor  lpg ayari yaptırdım lambayi söndürdüm bakalım şuan yanmıyor tekrar yanacakmi

Yorum bağlantısı
VAHİT YALÇINKAYA yazdı:

Aynı arıza benim de başımda var bi yanıyor bi sönüyor kendi kendine arıza kodu bunu veriyor  lpg ayari yaptırdım lambayi söndürdüm bakalım şuan yanmıyor tekrar yanacakmi

Sadece p0420 mi yoksa zengin veya fakir karışımda veriyor mu aynı zamanda

Yorum bağlantısı
VAHİT YALÇINKAYA
Erdem Gun yazdı:

Sadece p0420 mi yoksa zengin veya fakir karışımda veriyor mu aynı zamanda

Sadece p0420 veriyor başka bir şey yok 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...