İçeriğe Yönlendir

Megane 2 - USB Hızlı Şarj Modül Montajı

Osman Uslu

Recommended Posts

Osman Uslu
(düzenlendi)

Merhaba herkese, aracımda şarj işini çakmaklığa takılan mp3 çaların USB sinden hallediyordum. Şarj için çakmaklığa mp3 ü takınca frekansı karıştırıp radyo dinlemeyi engelliyordu. Bende şarj için USB modülü yapmayı düşündüm. Telefonum hızlı şarjı desteklediği için hızlı şarj özelliği olan çift USB li şarj modülü aldım ve çakmaklıktan kablo çekerek el freninin arkasındaki yere montajını gerçekleştirdim. Sorunsuz ve gayet güzel şekilde çalışıyor. Resimlerini de aşağıda ekledim. 

ilk önce orta konsolu sökerek başladım.

r5Dj4B.jpg

sonra çakmaklığın soketini söktüm. Sarı olan artı mavi olan eksi kablo. diğer yeşil olanda çakmaklığın aydınlatma kablosu. ben sarı ve mavi olanları kullandım.

v6Dm2R.jpg

Ll62z1.jpg

kablo sıyırmaya gerek bırakmayan bu klemenslerden aldım ve USB sokete gidecek olan kabloları çakmaklık kablosuna bağladım.

nQDk6g.jpg

Ll6251.jpg

V97AWV.jpg

sonra USB sokete çektiğim kabloların ucuna bu parçalardan takarak montajı biraz daha kolaylaştırdım.

oXm242.jpg 

Bağlantı yapılmış hali bu şekilde. Kontağı açınca elektrik geldi ve USB soket çalışmaya başladı.

lqDL5k.jpg

v6Dmv6.jpg

Ll62WG.jpg

r5DjoN.jpg

Montajı da el freninin arkasına yaptım. Arkada oturanlar da kullanmak isterse ulaşması kolay bir nokta. Montajı yaptığım yer plastik olduğu için falçatanın ucunu ısıtarak yerini daha önceden işaretlediğim yerlerden keserek parçayı çıkardım. Bence gayet güzel oldu. Hızlı şarjda yapıyor.

7aLYGW.jpg

P1VpbN.jpg

r5DjbN.png

tarihinde Osman Uslu tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yalnız bi gariplik var, şarj aleti 5v 3.1a diyor. Hızlı şarj için 9 veya 12v olması gerekiyor?

Yorum bağlantısı
Osman Uslu
(düzenlendi)
45 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Yalnız bi gariplik var, şarj aleti 5v 3.1a diyor. Hızlı şarj için 9 veya 12v olması gerekiyor?

3 amper ve üzeri hızlı şarj için yeterli diye biliyorum. Telefonumun orijinal şarj aleti de 2.5 amper ama hızlı şarj ediyor.  Çakmaklıkta zaten 12V elektrik yok mu?

tarihinde Osman Uslu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İhsan Yıldırım

Bu moduller 12 voltu 5 volta dusuruyor icresindeki entegre hizli sarji destekliyor bnde mondeonun arka kisminda bulunan cakmakliga yapicam

Urun su
https://s.click.aliexpress.com/e/baosL1u8

Montajida basit yaptiktan sonra ayrica l usb kablo alicam arka oturanlar surekli kabloyu ve soketi kiriyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
29 dakika önce, Osman Uslu yazdı:

3 amper ve üzeri hızlı şarj için yeterli diye biliyorum. Telefonumun orijinal şarj aleti de 2.5 amper ama hızlı şarj ediyor.  Çakmaklıkta zaten 12V elektrik yok mu?

Quick charge'da amper değil, voltaj önemli. Ancak şimdi tekrar okudum. Qualcomm'un sunduğu teknoloji olan quick charge'da 5v 3a, 9v 2a ve 12v 2a ile quick charge yapılabiliyor.

Ben 5v 3a veren quick charge cihazı ilk kez gördüm. Genelde voltajı yükseltip amperi düşürüyorlardı.

https://www.androidauthority.com/quick-charge-explained-563838/

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
1 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Doğru. Hızlı şarj ancak 7 volt 12 arası aktif cihazına göre. Ayrıca şarj cihazı telefondan veri alarak voltajı arttırır. Bildiğim kadarıyla hiçbir araç şarj cihazı bu şeklide çalışmıyor. Sadece akım yüksek oluyor ki 5 volt sistemlerde telefonun çekeceği akım 1.2 amperi geçmiyor. Tablet vs için ideal bu sistemler. 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Osman Uslu

Uygulama da bir değişiklik yaptım. yukarıdaki şekilde yaptığım montajda sarı kabloyu artı uca mavi kabloyu eksi uca takmıştım. Yalnız park ve farları açınca şarj modülünden elektriğin kesildiğini gördüm. Çakmaklıktaki 3.kabloyu yani yeşil olan kabloyu mavi kablo ile değiştirdim ve sorun düzeldi. Yani son değişiklikten sonra artı kablo sarı, eksi kablo yeşil  oldu. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...