İçeriğe Yönlendir

Mondeo II - Kaporta Parçaları

Mehmet Vurmaz

Recommended Posts

Mehmet Vurmaz

Merhaba,

Öncelikle iyi forumlar, geçenlerde bir kaza sonucu mondeo mk2'im tam olarak bu duruma geldi, karşı tarafın sigortası olmadığı için mahkeme süreci başlatıldı ve bilir kişi raporuna göre " aşşağıya ekliyorum" şöyle bir masraf kağıdı çıkartıldı aracın yapım süresi olarak 2 hafta süreceği düşünülmüş ve haftalık 750 tlden 1500 tllik araç kiralama bedeli eklenmiş üzerine de aracımın değer kaybı hesabı yapılmış ve bu da 2000 tl olarak belirlenmiş" TOTALDE ELİME GEÇECEK MİKTAR 14.500 TL kendi trafik sigortam tarafından karşılanacak "bunlarla ilgili bir kaç sorum olacak,

**Bu rapor sonucunda elime geçecek olan 14 500 tl ile bu aracı toparlayabilir miyim?

**Güvenliğimi tehdit edecek bir unsur oluşur mu?

**Yapılması için gerekli parçaları nereden temin edebilirim?

**Bu rapor sonucunda elime geçecek olan miktara itiraz edebilir miyim? "yetmeyeceğini düşünüyorum"

**Aracı yaptırmayıp parça parça satmalı mıyım?

**Bunlar dışında sizin ne gibi önerileriniz olacak ?

Fazla bilgili olmadığım içini sizlere sormak istedim yardımcı olan herkese şimdiden teşekkürler.

qd7gZV.jpg

DYnLvy.jpg

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

2 haftalık araç kiralama nerede 1500TL? Biz İstanbul'da yeni kiraladık 150TL o da boş hali. Kaskosu falan yok.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Benim bildiğim araç bir yerde tamir edilir ondan sonra bu para alınır sigortadan ama nedense burda işler tam tersi işlemiş. Bir bakıma iyi bir bakıma kötü.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
22 dakika önce, Emre Şimşek yazdı:

Benim bildiğim araç bir yerde tamir edilir ondan sonra bu para alınır sigortadan ama nedense burda işler tam tersi işlemiş. Bir bakıma iyi bir bakıma kötü.

Sigorta yokmuş. Durum mahkemelik. Bu sebeple standart prosedür ilerlemiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
2 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Sigorta yokmuş. Durum mahkemelik. Bu sebeple standart prosedür ilerlemiyor.

Yemek çökmüş demek ki, okumayamamışım :)

Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Öncelikle gecmis olsun. Aracinizin değerini piyasa ortalamasına gore değerlendirin. Normalde bu kazada sizin aracınız yeni ve kaskolu olsa idi sanırım daha fazla bir bedel olması gerekirdi. Mahkemeye itiraz yoluna gitmek gerekecek gibi. Biraz ugrastiracaktir belki ama bence hakkınızı aramalisiniz. Karşı tarafın durumundan dolayı bence daha fazla aramalisiniz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
53 dakika önce, Emre Şimşek yazdı:

okumayamamışım

Çay da fazla geldi belli ki :p

Yorum bağlantısı
Mehmet Vurmaz
4 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

2 haftalık araç kiralama nerede 1500TL? Biz İstanbul'da yeni kiraladık 150TL o da boş hali. Kaskosu falan yok.

ya gerçekten anlamıyorum haftalık 750 tl nereden bulduysanız bana gösterin ben oraya gidip kiralayacağım demek geçiyor içimden..
her şeyi geçtim fiyatlar çok farazi yazılmış bu arabanın yedek parçası bulunması zor kaldı ki çıkma parçası da zor bulunuyor Bursada yaşıyorum çoğu çıkmacıya sordum viraj demir çubuğu kafasına ihtiyacım vardı bulamamıştım

1 saat önce, Hacı Şenyurt yazdı:

Öncelikle gecmis olsun. Aracinizin değerini piyasa ortalamasına gore değerlendirin. Normalde bu kazada sizin aracınız yeni ve kaskolu olsa idi sanırım daha fazla bir bedel olması gerekirdi. Mahkemeye itiraz yoluna gitmek gerekecek gibi. Biraz ugrastiracaktir belki ama bence hakkınızı aramalisiniz. Karşı tarafın durumundan dolayı bence daha fazla aramalisiniz. 

çok teşekkürler, hakkımı elbet arayacağım bilir kişi raporuna itiraz etmek istiyorum açıkcası bu arabanın 14.500 tl işçilik içerisinde toplanabileceğine pek inanmıyorum, üstelik bu arabanın herşeyi orjinal idi arka tarafta hiç değişenim yoktu ben aynı şekilde orjinal istediğimi belirteceğim böyle düşünüyorum açıkcası evet araba eski olabilir ama değişenim yoktu. aracın muadillerinin 2. el değeri olarak bilir kişi raporu 28-32 bin TL arası olarak yazmış, ben sigortadan alacağım para ile aracımı yaptıracağım evet ve üzerine karşı tarafa maddi manevi tazminat davası açacağım.

4 saat önce, Emre Şimşek yazdı:

karşı tarafın sigortası olmadığı için uğraşıyoruz malesef üstelik şoför kaçıp gitti polis çağırmıştım ve abisiyle geri geleceğini söyleyip gitti çünkü sarhoştu, abisiyle geri geldiğinde polis olay yerindeydi ve polise belirttim kişi geldi öndeki araçta oturuyor diye polis firarı yazdık diyip geçiştirdi bende prosedür nasıl işliyor bilmediğimden o an da biraz kaza psikolojisi aklıma gelmedi üstelemek açıkçası biraz yanlışım var orada, ben kırmızı ışıkta sol şeritte cepte dururken sağ arkamdan yaklaşık bi 100 120 civarı bi hızla vurmuş bana vurduğu yerden biraz önce bi mobese var orada ceza yemiş zaten 124 ile ve benim arkamdan hiç fren sesi gelmedi 3 şerit koca yol 2 şerit boş ben solda cepte duruyorum sarhoş birinden başkası vuramazdı herhalde..

• Üzgün 2
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Arabanızı seviyor ve binmeye devam edecekseniz yaptırın. Arabanızı satmayı düşünüyorsanız hasarlı olarak satmayı deneyin. Sizin 10.000 tl'ye toplayacağınız arabayı bazı kişiler yarı fiyatına mal edebilir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
14 saat önce, Mehmet Vurmaz yazdı:

TOTALDE ELİME GEÇECEK MİKTAR 14.500 TL kendi trafik sigortam tarafından karşılanacak 

Sizin trafik sigortanız bunu ödemez.. 

Kaskonuz mu var, kaskonuzdan mı yapılacak acaba ? 

14500 liraya bu araba yapılır ve herhangi bir güvenlik zaafiyeti de oluşturmaz.. 

Şu an 14500 lira diğer taraftan alacaklı durumdasınız. Normal alacak prosedürü işleyecek. Öderse veya haczedilecek malı varsa alırsınız. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Vurmaz
11 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Sizin trafik sigortanız bunu ödemez.. 

Kaskonuz mu var, kaskonuzdan mı yapılacak acaba ? 

14500 liraya bu araba yapılır ve herhangi bir güvenlik zaafiyeti de oluşturmaz.. 

Şu an 14500 lira diğer taraftan alacaklı durumdasınız. Normal alacak prosedürü işleyecek. Öderse veya haczedilecek malı varsa alırsınız. 

Anladım, mantıken düşündüğümüzde benim sigortam ile bir alakası olmadığını biliyorum fakat raporları okuduğumda anladığım 14500 tlnin sigortam tarafından karşılanacağı,

Merak ettiğim bir şey daha var o zaman, biz bu trafik sigortasını tam olarak neden yaptırıyoruz?

Mahkeme sonuçlanana kadar ben araçsız kaldım üstelik hastanede hastam var sürekli git gel yapmam gerekiyor ve fazladan masraf yapıyorum tam olarak bunların karşılığını ben kimden alacağım, adalet böyle mi işliyor bu ülkede yani ?

Sabahın 6 sında kırmızıda dururken arkadan sarhoşun birisi bana çarptığında araçsız kalıyorum ve ben peşinden koşmasam hiç bişey olacağı yok bu mudur olay?

Herkes kendi çözümünü mü aramalı ?

12 saat önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Arabanızı seviyor ve binmeye devam edecekseniz yaptırın. Arabanızı satmayı düşünüyorsanız hasarlı olarak satmayı deneyin. Sizin 10.000 tl'ye toplayacağınız arabayı bazı kişiler yarı fiyatına mal edebilir.

Açıkçası aracı satmayı da düşündüm ama benim en kısa süre içerisinde bir araca ihtiyacım var yapılmasının daha hızlı olacağını düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Anladım, mantıken düşündüğümüzde benim sigortam ile bir alakası olmadığını biliyorum fakat raporları okuduğumda anladığım 14500 tlnin sigortam tarafından karşılanacağı,

Merak ettiğim bir şey daha var o zaman, biz bu trafik sigortasını tam olarak neden yaptırıyoruz?

Mahkeme sonuçlanana kadar ben araçsız kaldım üstelik hastanede hastam var sürekli git gel yapmam gerekiyor ve fazladan masraf yapıyorum tam olarak bunların karşılığını ben kimden alacağım, adalet böyle mi işliyor bu ülkede yani ?

Sabahın 6 sında kırmızıda dururken arkadan sarhoşun birisi bana çarptığında araçsız kalıyorum ve ben peşinden koşmasam hiç bişey olacağı yok bu mudur olay?

Herkes kendi çözümünü mü aramalı ?

Askında Çok güzel anlattınız sistemi.
Aynen olay bu.

Sigortanız sizin çarptığınız araçtaki hasarı ödeyecek.
Masraflarınızı size çarpan adamdan alacaksınız.
Evet siz bizzat tespit yaptırıp, alacak davası açıp takip edeceksiniz. Alacak bişey bulursanız alacaksınız.

Bu durumda sizi tek koruyacak şey KASKO idi. Düzgün bir Kaskonuz olsa hayatınız hiç aksamadan devam edebilirdi.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
On 07.05.2019 at 20:20, Mehmet Vurmaz yazdı:

TOTALDE ELİME GEÇECEK MİKTAR 14.500 TL kendi trafik sigortam tarafından karşılanacak "bunlarla ilgili bir kaç sorum olacak,

o parayı alın, arabanızı da yaptırmadan bu halde 10 civarına satın. mondeo mk3 alabilirsiniz veya başika bir şey.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mehmet Vurmaz

Merhaba, biraz uzun bir yazi oldu detaylarda boğulmak istemezseniz 3. Paragraftan itibaren okuyabilirsiniz :)

Mahkeme süreci hala devam ediyor icra yoluna gideceğiz 2 farkli kurumdan hakkimizi aramaya calisiyoruz fakat malesef ulkemizin adalet sistemi .. hala hakkimizi alamadik.

Ben 20 yasinda genç bir kardeşiniz olarak her ne kadar aile arabasi statüsünde olsa da gerek konforu gerek performansi ile keyif alarak kullaniyorum 2018 Temmuz ayında 4 amortisor, egzantrik, alt takimda hasari bulunan içime sinmeyen çoğu parçayı değiştirdim, disk balatalarim da bir kac ay öncesinden, 2019 Ocak ayinda periyodik bakımı yapıldı aküsü degistirildi ve şanzıman komple revize edildi kisacasi aracimin komple motor ve ufak kaporta sorunlari harici herşeyi yenilendi, kaldi ki motorla alakali en ufak bir ses veya elektronik sisteminde ariza bulunmuyor 255 000 de olmasi beni tedirgin etse de 300 000 e kadar rahatlikla kullanabileceğimi düşünüyorum açıkçası ben bu arabayi zorda kalmadikca satmayi düşünmüyorum ve bu arabayi yaptırmak istiyorum.

Parçaya ihtiyacim var şuraya gitseniz kesin bulursunuz dediğiniz yerler var mı?

Sağ arka çeyrek olarak temiz bi araçtan bulmaya çalışıyorum kapımda sorun yok.

Jantim da düzgün. Varsa öneriniz 4 jant olarak onlari da belirtebilirsiniz degistirmeyi düşünüyorum veya uzerindekileri biraz revize etmeyi.

Komple arka yarım almam daha mantıklı olur mu? Çünkü bagaj havuzumda hasarlı.

Kabataslak şöyle bi liste oluşturdum, fotoğraftan görüp bu eksik bunu alsan iyi olur dediğiniz parçaları belirtirseniz sevinirim.

Ihtiyaçlar;

Altina girmedigim icin mekanik parca ihtiyacimi bilmiyorum ama onlari temin etmesi pek zor olmuyor.

Sağ arka çamurluk 

Arka tampon ve tampon koruma malzemesi bu altinda olan tam olarak ne oldugunu bilmiyorum,

Bagaj havuzu,

Yakıt deposu boğazı,

Sag arka stop lambasi ayni kondisyonda ise 2 adet alabilirim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu arabayı çıkmacıdan yarım arka olarak komple alın. 

dingil falan kayık bunda. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Vurmaz
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu arabayı çıkmacıdan yarım arka olarak komple alın. 

dingil falan kayık bunda. 

En mantiklisi öyle gibi teşekkürler, internette bi kac ilan buldum fakat sınırlı kaldim rahat bulabilecegim yerler var mi?

tarihinde Mehmet Vurmaz tarafından düzenlendi
Harf değişikliği
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...