İçeriğe Yönlendir

Antep, Urfa, Mardin?

Abdussamed Acar

Recommended Posts

Abdussamed Acar

Bu üç şehirde bulunanlardan; yenilesi, içilesi ve görülesi mekan tavsiyesine ihtiyaç var?..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tolgahan Doğru
Abdussamed Acar yazdı:

Bu üç şehirde bulunanlardan; yenilesi, içilesi ve görülesi mekan tavsiyesine ihtiyaç var?..

Antep te hayvanat bahçesi, Zeugma müzesi gezi için güzel olur. Ayrıca katmer yemelisiniz. Urfa ya giderken Nizip te Belkıs tarihi şehrini gezebilirsiniz. Urfa da eski Halfeti ilçesi ve merkezde ki müze, balıklı göl gezi için tavsiye olunur. Urfa da ciğer yenir😀

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Urfa’da Balıklı Göl ve Halfeti, 

Antep’te Hayvanat Bahçesi var. Bakırcılar çarşısı var. İmam Çağdaş’da kebap yersiniz, Ayıntab Baklava’da tatlı yersiniz.

Mardin’de yemek yiyecek yer bilmiyorum ama eski Mardin’de gezersiniz. 

Arada Diyarbakır var. Uğrarsanız ciğer yersiniz. Başka da bir şeyi yok Diyarbakır’ın :) 

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yalçın Dağlıoğlu

Herkesin bildiği İmam ÇAĞDAŞtansa bence  Karşıyakada Küşlemeci Halil Usta veya Eski pazaryeri yakını Çulcuoğlu Et,  yemekten sonra havuç dilim Baklava.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Göbeklitepe yi unutmayınız.

Mardinde cercis yada erdoba konaklarının birinde "kaburga dolmasi" yenilmesi önerilir.

Mardin de yapılan badem şekeri alınması tavsiye edilir.

Medreseleri ve kiliseleri ve hatta zamanınız varsa "dara" harabelerini (sehir disindadir) görünüz. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
(düzenlendi)

Gaziantep'te turistik mekanların en güzeli Dünya çapında ilgi gören Zeugma Mozaik Müzesi bence en görülesi yerdir. İkinci olarak Bakırcılar Çarşısı gezilip o civarda bulunan Çelebioğlu'nda baklava yersiniz. Üçüncü olarak da Hayvanat Bahçesi görülebilir. Tabii ki Antep denilince ilk akla gelen şey yemek. Hemen hemen herkesin önerdiği mekan İmam Çağdaş'tır. Çoğu kişi eski kalitesini yitirdiğini söylese bile yine de gideri var. Halil Usta'nın küşlemesini herkes methediyor fakat bize bir türlü nasip olmadı. Eğer özel aracınız yoksa yeri biraz ters olduğu için genellikle turistler İmam Çağdaş'ı tercih eder. Tatlı olarak da baklava haricindeki fıstıklı künefe çeşitlerini de tek geçerim. Bunun için Cumba veya Özikizler tercih edilebilir.

tarihinde Eyüp Çetin tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tolgahan Doğru
Abdussamed Acar yazdı:

😀aman diyeyim imam Çağdaş a ugramayin. Menüsü kuş kadar ayrıca çok sıra beklersiniz ve fahiş fiyatlı. Google haritalar yorumlarında da herkes şikayetçi zaten. Diğer kebapcilarda çok daha lezzetli yemekler var

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhan Kaya
[emoji3]aman diyeyim imam Çağdaş a ugramayin. Menüsü kuş kadar ayrıca çok sıra beklersiniz ve fahiş fiyatlı. Google haritalar yorumlarında da herkes şikayetçi zaten. Diğer kebapcilarda çok daha lezzetli yemekler var
O şikayetlerden biri de bana ait. Sakin çağdaş mağdaş gitmeyin. Antep, zeugma mozaik müzesi, bakırcılar çarşısı, tahmis kahvesi, antep kalesi, beyran, katmer zekeriya usta. Urfa, göbekli tepe, balıklı göl, sıra gecesi, altın lokantası karışık kebap. Mardin, eski mardin gezilir, kim kim den kahve kolonya alınır. Mezapotamya manzarasında çay kahve yudumlanır
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
(düzenlendi)

Gidilecek yerler hemen herkes tarafından söylenmiş ancak tek söylenmeyen şey sakın dini bayramlarda bu geziyi yapmaya kalkmayın aç kalırsınız düzgün açık bir restoran bulma şansınız yok.

Bu arada antepte orkide pastanesinde sabah kahvaltısı yapın şuana kadar yaptığım en iyi kahvaltı idi.Ancak ben katmerde aldım katmer çok güzeldi ve baya doyurucu olduğu için çoğu şeyi yiyemedik midem doysada aklım yiyecekelerde kaldı.Ama önceden yer ayırtın mümkünse yoksa sırada beklersiniz

tarihinde Ahmet Türedi tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Tam olarak neresinde Antebin bu Orkide Pastanesi Ahmet kardeşim.

Mardin'e en kısa zamanda ben de gitmek istiyorum. Ama nereler gezilir, nerede ne yenir bilemiyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
Ayhan Asil yazdı:

Tam olarak neresinde Antebin bu Orkide Pastanesi Ahmet kardeşim.

Mardin'e en kısa zamanda ben de gitmek istiyorum. Ama nereler gezilir, nerede ne yenir bilemiyorum.

Navigasyona yazarsanız çıkıyor bizde o şekilde bulduk :) Bizede bir arkadaş önermişti.Mutlaka uğrayın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Burak Değer
Muhittin Kaplan yazdı:

Göbeklitepe yi unutmayınız.

Mardinde cercis yada erdoba konaklarının birinde "kaburga dolmasi" yenilmesi önerilir.

Mardin de yapılan badem şekeri alınması tavsiye edilir.

Medreseleri ve kiliseleri ve hatta zamanınız varsa "dara" harabelerini (sehir disindadir) görünüz. 

Ayrıca Midyat ilçeside mutlaka gezilmeli. Kaburga dolması dışında, içli köfte yenilmeli. Eski Mardin diye tarif ettiğimiz tarihi sokaklar da gezilmeli. Kasımiye Medresesi, Deyrulzafaran manastırı mutlaka görülmeli. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Abdussamed Acar

Biraz hızlı bi turda olsa söylenilen yerlerin bir çoğunu içeren Antep - Urfa - Mardin - Diyarbakır - Elazığ - Malatya rotasıyla hızlı bir tur yaptım. Tavsiyeler için herkese ayrıca teşekkürler.

Hava çok sıcaktı, özellikle urfa ve ötesine mart nisan yada eylül ekim aylarında planlanan bir ziyaret daha mantıklı olur şeklinde bir fikir oluştu. her şehir ayrıca günlerce gezmeye değer. Hepsinin ayrı bir havası var.

Bu arada Göbeklitepe çok esrarengiz görmeye değer bir yer. Yıllar sonra eminim dünya çapında çok ünlenmiş ve ciddi popüler bir mekan halini alacak.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...