İçeriğe Yönlendir

C-Max I - El Fren Sorunu

Mehmet Mamati

Recommended Posts

Mehmet Mamati

Arkadaşlar 2007 ford c maks ghia aracımda son 1 seneye yakın el freni sorunu yaşıyorum istanbul içi tamircisi yada anlayan ustası varmı 

Yorum bağlantısı
Mehmet Mamati
Mehmet Mamati yazdı:

Arkadaşlar 2007 ford c maks ghia aracımda son 1 seneye yakın el freni sorunu yaşıyorum istanbul içi tamircisi yada anlayan ustası varmı 

Yorum bağlantısı
Mehmet Mamati
Çağlar Bayur yazdı:

elektrikli el freni mi

Evet çekince araç uyku moduna girmiyor aküyü bitiriyor araçta kacak yok her yerini baktık el fren soketini çıkartınca yada freni çekmeyince bir sıkıntı yok 

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

El freni butonunda kaçak olabilir.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Mamati
Çağlar Bayur yazdı:

önceden tamir edilmiş olabilir mi?

Evet hasan usta antep e yolladım 

Yorum bağlantısı
ibrahim Olkun

Merhaba mekanizmaya bakmalısınız sanırım halen çekmeye çalışıyor olabilir 2 teker arasında kutusu var sensörü felan varsa  yapabilir. masraflı bir el freni 

Bırakmasında sorun yok sanırım Aksam deneyin bence lambaları kısabilir orada belli eder kendini kısa devre yaparsa lambalar kısılır bir çözüm olurmu bilmem yada halat gerilmiyor olabilir 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Mehmet Mamati yazdı:

Evet çekince araç uyku moduna girmiyor aküyü bitiriyor araçta kacak yok her yerini baktık el fren soketini çıkartınca yada freni çekmeyince bir sıkıntı yok 

El freni görevini yapınca içindeki dişli sistemine entegre hall sensörler motora kapan ve sisteme uyku moduna geç der. Sizdeki sistem sorunu uyku moduna geçmiyor olması 

Kalibrasyon vs varmı? 

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Acaba stres sensör mü bozuldu? Sensör yeterli sıktırma yapılmadı sanarak hala motora güç veriyor motor da dönemiyor ama güç harcıyor.
Obd cihazı ile bakmak stres sensörü değerlerini karşılaştırmak lazım ya da fren sistemi bileşenlerinde bulunan tüm sensör değer aralıkları başta incelenmeli.

Yorum bağlantısı
Erdem Hakkı Bağama
Servet Aydın yazdı:

El freni görevini yapınca içindeki dişli sistemine entegre hall sensörler motora kapan ve sisteme uyku moduna geç der. Sizdeki sistem sorunu uyku moduna geçmiyor olması 

Kalibrasyon vs varmı? 

Bu konuyu açabilir miyiz bendeki de elektrikli el freni bir sorunum yok ama soradan bir el freni sadece tek farkı elektrikli diye biliyordum . Rolantide veya stop ettikten sonraki uyku modu ile alakalı bilgi verirmisiniz tam olarak napıyor. Normal el freninden farki nedir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Mamati
Çağlar Bayur yazdı:

önceden tamir edilmiş olabilir mi?

Tahir Ak yazdı:

Acaba stres sensör mü bozuldu? Sensör yeterli sıktırma yapılmadı sanarak hala motora güç veriyor motor da dönemiyor ama güç harcıyor.
Obd cihazı ile bakmak stres sensörü değerlerini karşılaştırmak lazım ya da fren sistemi bileşenlerinde bulunan tüm sensör değer aralıkları başta incelenmeli.

Çok beyinciye gösterdim ama içinden çıkamadılar istanbul'da anlayan biri varsa gidecem olmadı tekrar antep e hasan ustaya yollayacam 

Servet Aydın yazdı:

Kalibrasyon vs varmı? 

Anlayan bir usta bulsam 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Erdem Hakkı Bağama yazdı:

Bu konuyu açabilir miyiz bendeki de elektrikli el freni bir sorunum yok ama soradan bir el freni sadece tek farkı elektrikli diye biliyordum . Rolantide veya stop ettikten sonraki uyku modu ile alakalı bilgi verirmisiniz tam olarak napıyor. Normal el freninden farki nedir.

Halatın gergi seviyesi motorun çektiği akım ile ölçülür, halatı çeken motora bağlı dişli ünitesi pozisyona bakar. Her şey okey ise sisteme, fren işi okey kapanıyorum der. Uyku modu dediğim standby durumu 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Servet abinin dediği gibidir muhtemelen. Çıkma alıp takın bence. Tamir de olur aslında ama iyi usta bulmak lazım. 

Yorum bağlantısı
Erdem Hakkı Bağama
Servet Aydın yazdı:

Halatın gergi seviyesi motorun çektiği akım ile ölçülür, halatı çeken motora bağlı dişli ünitesi pozisyona bakar. Her şey okey ise sisteme, fren işi okey kapanıyorum der. Uyku modu dediğim standby durumu 

Açık net anlatım için teşekkür ediyorum. Motor deyince ben aracın motoru sandım çok düz mantık düşünmüşüm 🙂. Konu açığa kavuştu.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Ömer EROL
(düzenlendi)

Üstadlar konu el freni ile alakalı olunca bir soruda ben sormak istiyorum.

Yeni 2006 model 1.6 TDCI C-MAX aldım. Elektronik el freni mevcut. Arabayı stop edince el frenini otomatik çekiyor. Bulunduğum bölgede kışları aşırı soğuk olduğundan frenin donma olasılığı çok yüksek.

Acaba bu frenin otomatik kendini çekmemesi için bir metot var mıdır?

Selametle...

tarihinde Ömer EROL tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ozan Cengiz
Ömer EROL yazdı:

Üstadlar konu el freni ile alakalı olunca bir soruda ben sormak istiyorum.

Yeni 2006 model 1.6 TDCI C-MAX aldım. Elektronik el freni mevcut. Arabayı stop edince el frenini otomatik çekiyor. Bulunduğum bölgede kışları aşırı soğuk olduğundan frenin donma olasılığı çok yüksek.

Acaba bu frenin otomatik kendini çekmemesi için bir metot var mıdır?

Selametle...

Benimde aynı araçtan var el frenini çekmemesi için aracı kontağı stop etmeden önce el freni düğmesine basılı haldeyken stop edin ozaman el freni çekmiyor.

Yorum bağlantısı
Ömer EROL

Eyvallah kardeş. Teşekkür ederim.

Ozan Cengiz yazdı:

Benimde aynı araçtan var el frenini çekmemesi için aracı kontağı stop etmeden önce el freni düğmesine basılı haldeyken stop edin ozaman el freni çekmiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...