İçeriğe Yönlendir

215/55/r16 Ebatlarında Lastik Tavsiyesi

Selim Kaya

Recommended Posts

Selim Kaya

2013 model 1.6 TDCi Sedan Focus ‘ta kullanmak için lastik arayışı içindeyim.

Continental’i başta reklam mevzusu nedeniyle hiç alasım gelmiyor. Goodyear baktık ama o da Alman malı. Küçük ebat olsa kafama yatan X bir markayı alıp geçerim de, yeri geliyor yüksek hızlara çıkmamız gerektiğinde güvenlik öncelikli oluyor.

Genel olarak 120-130 km/h hızlarında uzun yol kullanımı olan, kalkışlarda devirlenmeyi seven, duracağımız zaman belli ise sakin bir şekilde frenleyen bir kullanım stilimiz var. Yılda 13.000 km gibi bir kullanımı da hesaba katarsak bu ebat kullanıcılarının yorumlarına ihtiyacım var. 

Şimdiden tavsiyede bulunan arkadaşlara teşekkür ederim. 

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

2004 yılından bu yana Good Year EfficientGrip Performance kullanırız o ebatta, hiçbir sıkıntı yaşamadık.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Can Fındık

ben de 3 ay önce aynı ebatta hankook ventus prime3 aldım. gayet memnunum. yüksek süratlarda ve virajlı uzun seyahatlerde de deneme fırsatım oldu. yol tutuşu michelin'den daha iyi. üstelik aynı ebattaki michelin'den yarı yarıya daha ucuz.

ayrıca 205 55 16 da takabilirsiniz. 215 55 16 ara model olduğu için çok uçuk pahalı. 205 kullanıp da rahatsız olanı duymadım.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan

Bende ayni aracı kullanıyorum ve bende ayni ebat(215/55/16) yazlık lastik arayışındayım. 

Evet 215 yerine 205 kullanılabiliyor ben kışlık takımları 205 aldım ama yazlıklar icin 215 arıyorum. Buyuk ihtimal psikolojik ama 205 sanki camurlugu doldurmuyor araç daha bi cılız duruyor gibi hissediyorum. 

Fiyat olarak da 205 ile 215 arasında bariz fark var. 

Falken marka yazlık lastik almayı planlıyorum 215/55/16

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Celal Aydın yazdı:

2004 yılından bu yana Good Year EfficientGrip Performance kullanırız o ebatta, hiçbir sıkıntı yaşamadık.

2014 olabilir mi acaba o dönemde egp modeli yoktu.

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
2014 olabilir mi acaba o dönemde egp modeli yoktu.

2004 model sıfır Megane aracımızın üzerinde vardı.
“Performance” serisi yoktu o zamanlar fakat EGP vardı diye hatırlıyorum.
Yorum bağlantısı
Tahir Ak

120 130 hız değil.

Falken dunlop tavsiyemdir yerli üretim.

Continental hassasiyetiniz için adıma teşekkür ederim. Çoktan unuttu herkes.yeni lastik aldım daha contiyi direkt sildim kafadan. Kışlık dunlop /good year ug9 aldım 2 şer tane aldım. Yazlık da falken düşünüyorum

• Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Lassa Grenways kullanıyorum, ölçülerimiz aynıymış çok memnunum. 1.000 TL.'ye hepsi burada'dan almıştım. 3 ay kadar önce

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Can Fındık yazdı:

ben de 3 ay önce aynı ebatta hankook ventus prime3 aldım. gayet memnunum. yüksek süratlarda ve virajlı uzun seyahatlerde de deneme fırsatım oldu. yol tutuşu michelin'den daha iyi. üstelik aynı ebattaki michelin'den yarı yarıya daha ucuz.

ayrıca 205 55 16 da takabilirsiniz. 215 55 16 ara model olduğu için çok uçuk pahalı. 205 kullanıp da rahatsız olanı duymadım.

Araçta bulunan lastik etiketinde 205/15/r16 ebatı mevcut ama çap küçüleceği için sapma daha fazla olacağından pek sıcak bakmadım açıkçası.

Tahir Ak yazdı:

120 130 hız değil.

Falken dunlop tavsiyemdir yerli üretim.

Continental hassasiyetiniz için adıma teşekkür ederim. Çoktan unuttu herkes.yeni lastik aldım daha contiyi direkt sildim kafadan. Kışlık dunlop /good year ug9 aldım 2 şer tane aldım. Yazlık da falken düşünüyorum

Onlar bir asır öncesini unutmuyor, biz dünden bugüne unutursak işimiz zor açıkçası. İlaveten Alman malı bile istemiyorum aslında ama mecbur kalırsam en kötü ihtimalle Goodyear EGP listemizin başında şimdilik. Bir de ebadına göre kaliteler de değişebiliyor. 205 te iyi olan 215 te bir başka markanın gerisinde kalabiliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmail Sefer
Recep Selim Kaya yazdı:

çap küçüleceği için sapma daha fazla olacağından pek sıcak bakmadım

Hocam lastik jant ebatında farklılık yok 16 jant, yanak kalınlığı 55 ikiside, sadece 205 lastik 215 den 1 cm daha dar. Lastiğin yüksekliğinde bi farklılık  yok ise neden sapma yapsın?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
İsmail Sefer yazdı:

Hocam lastik jant ebatında farklılık yok 16 jant, yanak kalınlığı 55 ikiside, sadece 205 lastik 215 den 1 cm daha dar. Lastiğin yüksekliğinde bi farklılık  yok ise neden sapma yapsın?

Yanak hesabı, tabanın yüzde cinsinden değeridir. Yanı 215 in %55 i ile 205 in %55 i arasında lastik çapında 11 milimetre fark demektir. Buda yüksekliğe etken demektir. Dolayısı ile kadranda görünen hızda sapma miktarı da artar.

Örnek benim lastiklerim 215 50 17, uygun diye 225 45 17 taktım. Eskiden gps kadran hız farkı 100 km de 7 km iken, şu an 100 km de 9-10 km sapma var.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Celal Aydın yazdı:

2004 model sıfır Megane aracımızın üzerinde vardı.
“Performance” serisi yoktu o zamanlar fakat EGP vardı diye hatırlıyorum.

Sizdeki Efficient Grip.

EGP kısaltması dediğimiz yani Efficient Grip Performance ilk kez 2013’te piyasaya sürüldü ikisi ayrı lastikler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
Tahir Ak yazdı:

120 130 hız değil.

Continental hassasiyetiniz için adıma teşekkür ederim. Çoktan unuttu herkes.

Şu yazılan mesaj içimi okumuş. Bravo.

120-130 km/h ciddi manada sürat değil. Normal kullanım. Bu süratler için fazladan bütçe ayırmaya değmez. Alican 'ın üzerinde Michelin Primacy 3 vardı, hiç memnun değildim. Sattığım ilk Honda 'mda Conti PremiumContact 2 vardı, lastiğin ilk icadıydı sanırım. İkinci Honda 'mda da aynı lastik vardı, 4 tane Goodyear EGP (4 kanallı olanı) ile değiştirmiştim. Yanak yumuşaklığı haricinde bana kalırsa en iyi lastik. Tutunma problemi hiç yaşamadım, yakıt ve ses debisi düşük. Bugün olsa yine Goodyear alırım. Ama ben biraz süratli kullanıyorum. BMW 'yi sattıktan sonra Goodyear yeter bana. Yük ve hız endeksine göre seçim yapıyorum. Artık eskisi gibi süratler yapmam, yapamam.  

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

130 hız değil derken, fren mesafesi ne kadardır bu hızda?

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Evren Erakçora yazdı:

Hava ve yol koşullarının müsaade ettiği izin verilen en yüksek hızlar diyelim :good1:

Sadece bir defa uçağa yetişmek için 180-190 lara çıktığım oldu.

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
Evren Erakçora yazdı:

130 'u şehir içi yapmıyoruz. 

Yaptığım hızla övünen biri değilim. Aracın karakteristiği böyle, hızı belli etmiyor. 160 ile giderken bile hissiyat 110-120. Farkına varmadan bu süratlerde geziniyor.

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Her lastik tavsiyesine yazdığım gib F/P olarak Falken. ( Falkeni senelerce Michelin kullanan birisi olarak tavsiye ediyorum )

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Her lastik tavsiyesine yazdığım gib F/P olarak Falken. ( Falkeni senelerce Michelin kullanan birisi olarak tavsiye ediyorum )
Peki bir kaç yıl sonunda sertleşme aşırı ses oluyor mu?

Kumho almıştım 215 55 17 5 sene önce,
1 yıl sonra yaklaşık 7 bin km sonra deli gibi ses yapmaya başladı ama dişleri erimiyor. Yaz kış değiştiğim halde
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Sizdeki Efficient Grip.
EGP kısaltması dediğimiz yani Efficient Grip Performance ilk kez 2013’te piyasaya sürüldü ikisi ayrı lastikler.

EGP’yi EfficientGrip olarak çeviriyordum, Performance ibaresini hiç katmadım, uyarı için teşekkürler.

EfficientGrip eskiden beri var, Performans serisi 2013’ten beri var.
Oldukça memnun kaldığım bir lastik.

3 kanallı performans olmayan yeni serilerden uzak durmalı.

Alternatif olarak;
Eagle Sport modelini de çok beğendim, kesinlikle tavsiye ediyorum, boş yorumlara aldanmayın o lastik hakkında.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Falken 'i de detaylı bir şekilde inceleyeceğim bu yorumlardan sonra. Goodyear EGP olacaksa da 4 kanallı olanlara bakacağız anladığım kadarıyla.

Bu arada internetten almayı düşünüyorum. Satıcılar ile iyi bir iletişim şart lastiğin tipini öğrenebilmek için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...