İçeriğe Yönlendir

Fiesta 2004 Araç Kendi Sorunlarını Çözmüş

Mert Emre ŞAMCI

Recommended Posts

Mert Emre ŞAMCI

Arkadaşlar merhaba.

2004 fiesta 1.4i comfort Benzin&LPG araç aldım. Ekspertizde https://hizliresim.com/h6MYMm  Bu sorunlar çıktı beyinde. 3 silindirde tekleme en çok canımı sıkan olaydı. Lpgye 450 ₺ masraf ettim baştan aşağı elden geçirdim lpgci arkadaş 3. silindirden dolayı düzgün çalışmıyor(çok titriyodu çok sarsıyodu aracı ve sesliydi) lpg vs. dedi. Bujilerin olduğu deliklerin altı yağ toplamıştı. Oraları kendi ustama götürdüm, temizledi usta.  Daha sonra bujilerin altındaki kapağıda açtı. Contayı değiştirdi orta taraf yağ toplamıştı orayıda temizledi. Velhasıl kelam ben bu araçta akü değiştim yağ filtre vs. değiştim lpg sistemini yeniledim. Motoru temel olarak temizledik içini yağını vs.

Geçen gün bu temizliği yaptığım ustaya aracı götürdüğümde sadece 2 adet arıza çıktı beyinde.  1 tanesi zengin yakıt ile alakalı bir şey(usta bastıysan atik kullandıysan ondandır dedi) diğeride katalizör sistemi eşiğin altında mı ne ondan vs. Ustaya ısrarla, usta buji, buji kabloları ve bobini değişelim dememe rağmen gerek görmedi. O arızalar nereye gitti dediğimde araç kendi kendine çözmüş dedi. Gerçekten böyle bir şey olabilir mi? 3. silindirdeki tekleme bujinin olduğu yere yağ dolmasından dolayı olmuşta orayı temizledikten sonra gitmiş olabilir mi? 

Kendi kendine çözmüş olayına şöyle inanmadım. Aracın hız göstergesi arada 0 km de takılı kalıyor. 15 kere kullanıyorsam 2 kere öyle kalıyor. 4-5 dakika bazen kullanınca geliyo bazende biraz daha 0 km gösteriyor aracı. İlk attığım sorunların olduğu ss' de km göstergesi geçersiz veri ara hızı geçersiz vs. diye bir sorun vardı. Bu sorun devam etmesine rağmen o hatayı çıkarmadı. Acaba ekspertizin baktığı makine çok iyiydi bulduda bu bulamadı mı? Araç giderken hızı 0 km gösterince araç silkeliyor. Ayağımı gazdan çekince ileri geri atıyor boşa alınca daha çok stop edecekmiş gibi oluyor yada ediyor. (Benzinde bu halde denemedim ama lpgde bu şekilde) Hız göstergesi 0 km kaldığında o ana kadar yaptığım km sayacını vs ---- şeklinde göstermiyor. Bir çok arkadaşta böyle gösteriyormuş çalışmayınca. Bende onlar tıkır tıkır çalışıyor.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Aracın hız göstergesi arada 0 km de takılı kalıyor. 15 kere kullanıyorsam 2 kere öyle kalıyor. 4-5 dakika bazen kullanınca geliyo bazende biraz daha 0 km gösteriyor aracı

Bunun için hız sensörünüzü değiştirmeniz gerekiyor. Fiesta'larda kroniktir. Dediğiniz tüm sorunları yapar. Sensörü değiştirin, duacı olacaksınız :)

Bujideki yağlanmayı geçirirseniz, doğal olarak ateşleme düzelir. Silindir hata vermez. Bu da diğer bir nokta.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Aracın hız göstergesi arada 0 km de takılı kalıyor. 15 kere kullanıyorsam 2 kere öyle kalıyor. 4-5 dakika bazen kullanınca geliyo bazende biraz daha 0 km gösteriyor aracı. İlk attığım sorunların olduğu ss' de km göstergesi geçersiz veri ara hızı geçersiz vs. diye bir sorun vardı. Bu sorun devam etmesine rağmen o hatayı çıkarmadı. Acaba ekspertizin baktığı makine çok iyiydi bulduda bu bulamadı mı? Araç giderken hızı 0 km gösterince araç silkeliyor.

Merhaba hız sensörünü değiştirin sıkıntı kalmayacak demiştik bu 3 veya 4 olması lazım boşuna ustalara para kazandırıyorsunuz tamam arabanın iyi bakımını yaptırmış oluyorsunuz ama boşa para harcıyorsunuz değiştirin hız sensörünü kurtulun.

Yorum bağlantısı
Emre Biçer

Hocam bu katalizör olayı bende de hep hata veriyordu obd cihazıyla siliyordum sonra tekrardan çıkıyordu geçen hava filtresini değiştirdim, kulbulutorden çıkan yağ buharını hava kutusuna gönderen hortumun ucunda bir sünger vardı süngerligini yitirmiş kum gibi olmuş çıkarttım onu sonra normal sünger koydum yerine yaklaşık 500 km yakın yol yaptım, şuanda katalizör arızasi vermiyor bundan mi bilmiyorum. Bu hız gösterisiyle ilgili aynı sorunu bende yaşamaya başladım ilk fark ettiğimde anlık olarak 0 iniyor geri yükseliyordu şimdilerde 0 da bir dakika kadar kalıyor sonra geri düzeliyor km sayacı normal çalışıyor hız sıfıra düştüğünde silkeleme vb sorunda hissetmiyorum basıyorum gidiyor ama bende arkadaşların yorumu doğrultusunda hız sensörünu değiştirecegim... Kulbulutor contasini değiştirdikten sonra mutlaka takibini yap ben değiştirdim ve yine bujilerim yağ dolmuş tekrardan iyi bir usta bulursam değiştirticem.

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Emre Biçer yazdı:

Hocam bu katalizör olayı bende de hep hata veriyordu obd cihazıyla siliyordum sonra tekrardan çıkıyordu geçen hava filtresini değiştirdim, kulbulutorden çıkan yağ buharını hava kutusuna gönderen hortumun ucunda bir sünger vardı süngerligini yitirmiş kum gibi olmuş çıkarttım onu sonra normal sünger koydum yerine yaklaşık 500 km yakın yol yaptım, şuanda katalizör arızasi vermiyor bundan mi bilmiyorum. Bu hız gösterisiyle ilgili aynı sorunu bende yaşamaya başladım ilk fark ettiğimde anlık olarak 0 iniyor geri yükseliyordu şimdilerde 0 da bir dakika kadar kalıyor sonra geri düzeliyor km sayacı normal çalışıyor hız sıfıra düştüğünde silkeleme vb sorunda hissetmiyorum basıyorum gidiyor ama bende arkadaşların yorumu doğrultusunda hız sensörünu değiştirecegim... Kulbulutor contasini değiştirdikten sonra mutlaka takibini yap ben değiştirdim ve yine bujilerim yağ dolmuş tekrardan iyi bir usta bulursam değiştirticem.

Araç model km nedir hocam. Birde bende de basınca gidiyor onda sıkıntı yok. Ancak ayağı gazdan çekince ileri geri atarmış gibi yapıyor arabayı. Birde boşa atınca devir daha çok düşüyor genelde toparlayıp 1 e kadar çıkıyor toparlayamazsa stop ediyor.

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Sani Gerşon yazdı:

Bunun için hız sensörünüzü değiştirmeniz gerekiyor. Fiesta'larda kroniktir. Dediğiniz tüm sorunları yapar. Sensörü değiştirin, duacı olacaksınız :)

Bujideki yağlanmayı geçirirseniz, doğal olarak ateşleme düzelir. Silindir hata vermez. Bu da diğer bir nokta.

Hocam aracımda zengin yakıt karışımı çıktı. Hava filtresini çin malı değil ancak orjinalde olmayan bir filtre ile değiştik. Birde benim fiesta 2004 e tam uyumlu olan kalmamıştı 1-2 cmde olsa sığmayın bir şeyi sıkıştırma vari bir şekilde yerleştirdi yağı değiştirdiğim yer. Acaba bu zengin karışım hatası obd de çıkan hata bundan dolayı olmuş olabilir mi? Birde aracım fazla yakıyor gibi hissediyorum. Motor ustası bu hata için çok basarsan gazlarsan çok yakıt çekeceği için bu hatayı verir. Çok düşük devir kullanırsan fakir karışım verir dedi. Bu doğrumu dur? Bu zengin arkadaşı nasıl çözeriz?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Usta gerçekten güzel sallamış :) O zaman araba hep 3bin devirde çalışsın diye yapılmış.

Hangi devirde giderseniz gidin, karışım hatası vermemeli. LPG'li mi aracınız?

Filtreyi mutlaka orjinali ile değiştirin. Motora partikul çekerse başınız çok ağrır.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...