İçeriğe Yönlendir

Fiesta 2004 / İlk Marş ve Siyah Duman

Mert Emre ŞAMCI

Recommended Posts

Mert Emre ŞAMCI

Arkadaşlar merhaba,

Aracım önceden tek marş hatta yarım marş bile denilen olayda çıf ettiği saniye çalışıyordu. Bu aralar çıfçıfçıfçıf ediyor kısacası ilk marşta çalışmıyor veya marşa uzun süreli basıp gaz verince çalışıyor. Ancak çalıştıktan sonra aracı stop edip çalıştırdığımda bu sefer ilk marşta anında çalışıyor. (Aracı şuana kadar hiç gaz pedalına dokunmadan sadece marş ile çalıştırıyordum bu aralar çıf çıf ederken hafif gaz verip çalıştırır oldum) Öncelikle burada anormal bir durum var mı? Bu bahsettiğim olay aracı geceden bırakıp sabah ilk çalıştırmada. Birde bugün eşim aracı 2. marşta çalıştırabildi işe gitmek için. Motor soğukken bi gaz vermesini istedim. Normalde hiç duman atmayan araç çok azda olsa 5.000 6.000 devir civarında hafif bir şekilde siyah duman attı. Motor soğuktu. Bundan dolayı olmuş olabilir mi? Bir sıkıntısı var mı aracın sizce? Az da olsa siyah duman atması kötüye mi işaret?

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Merhaba

Aracınız hakkında bilgi verir misiniz?

Dizel mi, benzinli mi?

Kaç km'de?

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
M. Asım Kahraman yazdı:

Merhaba

Aracınız hakkında bilgi verir misiniz?

Dizel mi, benzinli mi?

Kaç km'de?

2004 model 1.4i comfort Benzin&LPG  173.500 kmde aldım. Şuanki kmsi 177 bin. Aracın yağını suyunu eksik etmem. Her şeyiyle ilgilenirim. 120 binde LPG takılmış araca. Atiker sıralı mevcut. 120 binden itibaren çok büyük ihtimalle 10w40 yağ konulmuş hep. Bende alır almaz bakıma götürdüm orada da 10w40 yağ konuldu filtreler değişti. Hava filtresi orjinal değil diye gittim onuda farklı yerde orjinali ile değiştirdim. Yağ eksiltmesi yok. Ancak sanırsam su eksiltiyor biraz. Örneğin şuan uzun süredir min ile max ortasında ancak bir ara max. a kadar fullendikten 500 km sonra min. seviyesine inmişti. Bu anormal mi normal mi onu bilemiyorum. Yağ çubuğunu çekince motor sıcakken herhangi bir duman falan çıkmıyor. Yine motor sıcakken yağ kapağını açtığımda elime bariz şekilde hava üflüyor ancak duman vs. çıkmıyor. (Örneğin bir araçta buna baktığımda elime hiç hava üflemiyordu. Benimki dumansız üflüyor elime.) Araçla ilgili verebileceğim detaylar bunlar. Farklı sorunuz olursa memnuniyetle yanıtlarım, teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
(düzenlendi)

3 sene kadar Fiesta kullandım en çok yağ seçimine özen gösterdim diyebilirim. Ford araçlarda 5w30 olmazsa olmaz niteliktedir.

Siyah duman yanmamış yakıt demek bildiğim kadarıyla. Yani aracın hava yakıt oranı ile ilgili sorun olabilir, enjektörler işiyor olabilir.

Bunun yanında tıkanmış hava filtresi, iyi yanma sağlayamayan ateşleme sistemi de akla gelebilir.

tarihinde M. Asım Kahraman tarafından düzenlendi
Ekleme
Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
M. Asım Kahraman yazdı:

3 sene kadar Fiesta kullandım en çok yağ seçimine özen gösterdim diyebilirim. Ford araçlarda 5w30 olmazsa olmaz niteliktedir.

Siyah duman yanmamış yakıt demek bildiğim kadarıyla. Yani aracın hava yakıt oranı ile ilgili sorun olabilir, enjektörler işiyor olabilir.

Bunun yanında tıkanmış hava filtresi, iyi yanma sağlayamayan ateşleme sistemi de akla gelebilir.

Yarın motor sıcakken yaklaşık 1 saatlik kullanımdan sonra bakacağım. 4-5-6 bin devirde egzozdan duman atıyor mu diye. Belkide motor daha soğuk olduğu için ani gazlamada yakmadan atmış olabilir.

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Yarın motor sıcakken yaklaşık 1 saatlik kullanımdan sonra bakacağım. 4-5-6 bin devirde egzozdan duman atıyor mu diye. Belkide motor daha soğuk olduğu için ani gazlamada yakmadan atmış olabilir.

Motor biraz ısındıktan sonra 10 dakika civarı biraz devirli kullanıp gazladım. Aracı kapı önüne park ettiğim de motordan herhangi bir duman atımı olmadı.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...