İçeriğe Yönlendir

Asus Laptop | Parçalar Arası Açıklık

Furkan Sumer

Recommended Posts

Furkan Sumer

Selam herkese..

Gecenlerde laptobu acip temizledim birlestirdim. Klavyeye ulasamadigim icin ekrani cokta dagitmak istemedim, icime sinmeyen bi sekilde temizledikten sonra kapattim. Ayni kosede iki sorunum var..

Ekran kismindaki plastikte acilma vardi ama gun gectikce ekrani yukari kaldirdigim zaman kucagima geri dusuyor. Gevsek olan vidalari sabitledim ama -menteşe diyeyim- aciklik ve dusukluk pek fark etmedi.. 

Dis yuzeyde, ekran cercevesinde bi vida goremiyorum. Acip tekrar kurcalamali miyim?  

Ekrandaki açıklık:

54fPsZ.jpg

53q96O.jpg

Menteşe ve ekrandaki açıklık:

grzEfo.jpg

tgtA5E.jpg

Olmasi gereken:

vstLlX.jpg

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ekran menteşeleri kırılmış. Ya alt kasa tarafından ya da ekran kasasındaki vida yerlerinden, ya da direkt olarak menteşe yada üst uzun aksamdan sorun olabilir.

Tek bir şey net ki, böyle açıp kapamaya devam ederseniz zarar çok büyüyecek.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

Ben kirik ihtimalini aklimdan atmaya calisirken.. 🥲

Ev ortaminda daha fazla deforme, dusurme olmamasi adina surekli kapatip aciyorum ne yazik ki.

Ekrandaki acikligin menteseyle alakasi var mi? Dogrudan sicak bir yapiskan malzemeyle yapisir mi? 

Dikkat ettiyseniz ilk fotoda ekran kafadan darbe yemis gibi yamuk duruyor, eksen kayık..

Vidanin cok uzun muddet tutabilecegini ya da ne kadar saglikli olacagini kestiremiyorum..

Plastik sekman mantigiyla acik kisimdan bastirip oturtuyorum, birlesiyor. fakat denemek icin tekrar hamle yaptigimda potluk varmis gibi atiyor ayni sekilde.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Furkan Sumer yazdı:

surekli kapatip aciyorum

Bugünden itibaren bu işlemi durduruyoruz.

Furkan Sumer yazdı:

Ekrandaki acikligin menteseyle alakasi var mi?

Vida yerleri muhtemelen kırık ki, kasayı yamultuyor sağlam taraf.

Onarım için şu yollar denenebilir.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Menteşe kırık açıp kapatma Sani'nin dediği gibi. Daha kötü olacak yoksa. Tamir yada menteşe değişimi şart, yoksa Bezel ve arka paneldeki vida bağlantı parçaları da kırılacak.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Furkan Sumer yazdı:

Fikirleri dikkate alacagim teşekkürler..

Menteşe sağlam ise Kablo kanalına dikkat edin tırnaklar kırılmadi ise araya kablo sıkışıyordur

tarihinde Mehmet Yıldız 1 tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Furkan Sumer

Elim bir kaza sonucu Rabbine kavuştu..

Tionlu.jpg

XcvO9h.jpg

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Sani Gerşon yazdı:

Tek bir şey net ki, böyle açıp kapamaya devam ederseniz zarar çok büyüyecek.

Geçmiş olsun.

Hala çöpe gitmesine gerek yok. Kasalar değişerek hayatına devam edebilir. Bu zamanda eskiyi değerlendirmek çok önemli.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

kiyamam valla atmaya aktif calisiyor.. kucuk yegenim 180derece acmayi denedi, bir iki kez baski uyguladi, son anda yetisip elinden aldim.

zaten acikti arasi kapanip acilirken cat cut ediyordu iyice koptu simdi. 3 tane ince kablo tutuyor o yuzden giremiyorum buyutmeyeyim diye.

anlamadim vidalardan mi atti yoksa mentese mi kirildi?

bir iki tane plastik parca geldi elime ama onlar da onemsiz sayılır.

mentese gereginden fazla gevsemis nizami donus yapmiyor.

konuya girdigimde yazdiginiz yorumlari okuyup gulumsedim. iyi kotu hayatina devam ediyodu. baski olunca on cerceve de kendisini birakti. tirnaklar kirilsin istemiyorum o yuzden yetkili bi yere birakmayi dusunuyorum (yegenimi 😂)

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
(düzenlendi)

Yeğeni bilemem ama :D notebook'u bi yere bırakmak isterseniz yardımcı olabilirim adres konusunda.

tarihinde Sani Gerşon tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

bilgilendiririm, ilginiz icin tesekkurler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Osman Karasu

Bu şekilde kullanmaya devam ederseniz, monitör ile alt kasayı tutan mekanizma içerde sıkışma yapacak ve ekranı açmaya çalıştığınızda ve birazda zorladığınızda muhtemelen monitörün arkasındaki tabaka çatlayıp kırılacak gibi görünüyor.Hali hazırda parçalar çalışıyorken ve hasar almamışken servise götürüp mekanizmayı onarmanız bir süre daha sağlıklı şekilde kullanmanıza olanak sağlar.Yoksa bir gün ekranı açmaya çalıştığınızda elinizde kalabilir.😗

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

cok sagolun yorumunuz icin. konuyu guncellemeyi unutmusum..

cok sonra ekran ve klavye birbirinden koptu, cercevesi falan dagildi. 3 kablo tutuyordu. 

Yetkili bir yere emanet ettim. İlk gunku saglamliginda olmadi, ufak tefek hareketlerde asagi yukari yapabiliyor ama en azindan daginik bi sekilde de durmuyor hani..

qufmh6.jpeg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Karasu
Furkan Sumer yazdı:

cok sagolun yorumunuz icin. konuyu guncellemeyi unutmusum..

cok sonra ekran ve klavye birbirinden koptu, cercevesi falan dagildi. 3 kablo tutuyordu. 

Yetkili bir yere emanet ettim. İlk gunku saglamliginda olmadi, ufak tefek hareketlerde asagi yukari yapabiliyor ama en azindan daginik bi sekilde de durmuyor hani..

qufmh6.jpeg

Gayet iyi görünüyor ilk görüntüsüne göre güle güle kullanın.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Çağatay Kılınç

Hayırlı akşamlar. Aynı bilgisayara sahibim ben de. Bizim ufaklık sağolsun klavye üstünde mause varken ekranı kapatmaya çalışmış kapanmayınca da epey bastırınca ekran gitti. LCD panel değişecek ama nerden temin edebilirim önerisi olan var mı ? Bir de LCD değiştirmek için kasayı komple sökmek mi lazım

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Çağatay Kılınç yazdı:

Hayırlı akşamlar. Aynı bilgisayara sahibim ben de. Bizim ufaklık sağolsun klavye üstünde mause varken ekranı kapatmaya çalışmış kapanmayınca da epey bastırınca ekran gitti. LCD panel değişecek ama nerden temin edebilirim önerisi olan var mı ? Bir de LCD değiştirmek için kasayı komple sökmek mi lazım

Kasayı sökmeye gerek yok, ekranı çevreleyen bezeli sökünce panel ve onu tutan vidaları göreceksiniz, paneli menteşeye sabitleyen yan alüminyum çıtalardan sökün arkasında lvds kabloyu göreceksiniz, dikkatlice kabloyu çıkarın ve panelin arkasında yazan koda göre internetten çıkma panel arayın. Birçok markanın paneli birbirine uyuyor.

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
M. Asım Kahraman yazdı:

Kasayı sökmeye gerek yok, ekranı çevreleyen bezeli sökünce panel ve onu tutan vidaları göreceksiniz, paneli menteşeye sabitleyen yan alüminyum çıtalardan sökün arkasında lvds kabloyu göreceksiniz, dikkatlice kabloyu çıkarın ve panelin arkasında yazan koda göre internetten çıkma panel arayın. Birçok markanın paneli birbirine uyuyor.

Çok teşekkür ederim ilk fırsatta bakacağım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...