İçeriğe Yönlendir

Cd - Mp3 Çalar- Plak (Long Play) Farkı

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Çağlar Bayur

güzel bir kulaklık ile dinleyin,cd/mp3çalar/Lp arası ses farkı güzel hissedilmiş bu videoda

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Plaktaki sesler daha gerçek, en küçük pürüz dahi duyuluyor. Evdeki 45 yıllık plakları dinlemenin vakti geldi.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Keşke başına birde kaset hatta öncesine kartuş koysalardı, o zaman nereden nereye geldiğimiz daha iyi anlaşılırdı::)

MP3 ile cd arasında birşey farkedemedim ama plak bariz farklı.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Erhan Doruk yazdı:

Keşke başına birde kaset hatta öncesine kartuş koysalardı, o zaman nereden nereye geldiğimiz daha iyi anlaşılırdı::)

MP3 ile cd arasında birşey farkedemedim ama plak bariz farklı.

Kaliteli bir kulaklıkda illa farkedersin. Ben arabada flac ile mp3 çaldığında hemen farkediyorum. Ensturumanlar daha bir ahenkli oluyor. Cdlerdeki kalite gerçekten çok yüksek.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Güzel bir simülasyon olmuş.

Tabi bunları Youtube'dan dinlediğimiz için aslında hepsi sıkıştırılmış ses :)

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

iyi de biz hepsini pc ve telefondan dinletince de plak güzel geliyor... bence yanıltıcı olmuş, hepsini canlı dinlemedikten sonra kendi cihazımıızın ses performansını duyduğumuz bir karşılaştırma olur asdece.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Eskiden gazeteden roadstar müzik seti almıştık, CD yeni çıkmış ve çok popülerdi. Ama fiyatları kasetlere göre çok pahalıydı. O zaman Cranberries in zombie CD albümünü almıştık. Sesin çok detaylı ve güzel olduğunu hatırlıyorum. Sonra walkman de dinlemek için cd leri kasete çekiyorduk. CD den çekilen kaset çok iyi oluyordu. Her zaman cd alma olanağı olmadığından müzik setinde kaseti kayıt için ayarlar ,  radyoda istediğimiz parça çıkınca koşarak kasetten kayıt tuşuna basar, sonra da başında bitmesini beklerdik. O zaman radyolar bunu yapanları bildiği için araya ismini söyleyen reklam atardı :) Böyle çok " karışık " kaset doldurmuştum.

Sonra çift kasetçalarlı müzik setinde commodore 64 kasetleri kopyalar, mahalledeki arkadaşlara oyun satardık.

Vay be ne günlerdi.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erhan Doruk yazdı:

müzik setinde kaseti kayıt için ayarlar

bende bir technics kaset çalar var, boş kasedin bandını test edip otomatik ayar yapıyor üstüne kayıda başlıyor, zamanında 100usd bu özellik için extra vermiştim.... kayıtları dehşet oluyordu tabii

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Bose kulaklık kullanıyorum triport diye bir model, fark bariz şekilde ortada. tabi müthiş eğitimli ciddi amatör müzisyen kulaklarımında etkisi büyük bu durumda arz ederim.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Erhan Doruk yazdı:

Eskiden gazeteden roadstar müzik seti almıştık, CD yeni çıkmış ve çok popülerdi. Ama fiyatları kasetlere göre çok pahalıydı. O zaman Cranberries in zombie CD albümünü almıştık. Sesin çok detaylı ve güzel olduğunu hatırlıyorum. Sonra walkman de dinlemek için cd leri kasete çekiyorduk. CD den çekilen kaset çok iyi oluyordu. Her zaman cd alma olanağı olmadığından müzik setinde kaseti kayıt için ayarlar ,  radyoda istediğimiz parça çıkınca koşarak kasetten kayıt tuşuna basar, sonra da başında bitmesini beklerdik. O zaman radyolar bunu yapanları bildiği için araya ismini söyleyen reklam atardı :) Böyle çok " karışık " kaset doldurmuştum.

Sonra çift kasetçalarlı müzik setinde commodore 64 kasetleri kopyalar, mahalledeki arkadaşlara oyun satardık.

Vay be ne günlerdi.

eskilere götürdün beni..

edx 46 lık, 60 lık 🥰 ... 

Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

* "S" kollu üst seviye pikap üzerine bağlı ortofon iğne... Fevkaladenin fevki. Ortalama pikap + iğne 8.000₺, iyi bir amfi + hoparlör de bir o kadar olsa, RCA kablolar ve hoparlör kabloları ile 20.000₺ :) 
* CD çalarda da ilk 8.000₺'lik tutar 3.000₺'lere geriler ve toplamda 15.000₺'yi bulur. 

* MP3 için, PC'den çalıp 1.500₺'lik Behringer aktif hoparlör yeterli olur.

Ne kadar ekmek o kadar köfte. 10 yıldır plak biriktiriyorum, 8 yıldır CD. Elimde 300 kadar plak ve 1500 kadar CD var, mümkün mertebe CD bazlı dinleti yapıyorum. TV'ye bağlı surround sistemim var, CD Player'li sistemim var ve Pikap'lı sistemim var. Fiyat/Performans olarak CD ortalama kullanıcı için ideal kanımca.

Sevgiler, saygılar.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mehmet Ozyurek
Ali Karadağ yazdı:

* "S" kollu üst seviye pikap üzerine bağlı ortofon iğne... Fevkaladenin fevki. Ortalama pikap + iğne 8.000₺, iyi bir amfi + hoparlör de bir o kadar olsa, RCA kablolar ve hoparlör kabloları ile 20.000₺ :) 
* CD çalarda da ilk 8.000₺'lik tutar 3.000₺'lere geriler ve toplamda 15.000₺'yi bulur. 

* MP3 için, PC'den çalıp 1.500₺'lik Behringer aktif hoparlör yeterli olur.

Ne kadar ekmek o kadar köfte. 10 yıldır plak biriktiriyorum, 8 yıldır CD. Elimde 300 kadar plak ve 1500 kadar CD var, mümkün mertebe CD bazlı dinleti yapıyorum. TV'ye bağlı surround sistemim var, CD Player'li sistemim var ve Pikap'lı sistemim var. Fiyat/Performans olarak CD ortalama kullanıcı için ideal kanımca.

Sevgiler, saygılar.

Ali bunu hatırladın mı 

626E02D8-08A1-4530-8CFA-697ED51CFD63.jpeg.d08b11edbef2b9b7aba74091aa268295.jpeg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kolleksiyon değeri olan cd denk getirdikçe alıyorum. 
Yine kolleksiyon değeri olan plaklardan fiyatı şişmemiş denk getirirsem alıyorum. 
Plak konusunda yeniyim. 
20 civarı LP, 60-70 tane 45’liğim var.

Plak, pahalı bir hobi. 
Dönem baskı nadir 33’lük plaklar 250-300 liradan başlayıp 1000-2000-5000-10000 liralara kadar çıkabiliyor. 

Güzel cd’lerim var.  Eski güzel cd’ler antika pazarlarından sıfır jelatinli bile bulunabiliyor. 
Plak her yerde pahalı, ancak temiz satıcı denk getirilirse gruplardaki mezatları takip etmek gerekiyor.  
Dönem baskı LP alamıyorsam, yeni baskı 180 gramlık tabir edilen orijinal kayıttan kopyalanmış olanları tercih ediyorum. 
Kaset sadece kolleksiyon değeri olan denk getirirsem alıyorum. Kaset dinlemeyi sevmiyorum. 

En pratiği cd, kalitesi de güzel. 
Ancak hoparlör de çok önemli imiş. 
Pikabımda şu an hem analog çıkış hem de preamfiden aux çıkışı mevcut. 
Aynı plağı aynı anda 80 li yılların sony setine analog girerek ve 90 lı yılların sony setine aux’tan girerek aynı anda dinledim. 

Bendeki setler giriş seviyesi olmasına rağmen, Kalite farkı inanılmaz.  
Ne varsa eskilerde var.  Yeniler sanal. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ali Karadağ
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ali bunu hatırladın mı 

626E02D8-08A1-4530-8CFA-697ED51CFD63.jpeg.d08b11edbef2b9b7aba74091aa268295.jpeg

Abim bunu hatırlayamadım yahu. 

Yorum bağlantısı
Ali Karadağ
Mehmet Ozyurek yazdı:

Kolleksiyon değeri olan cd denk getirdikçe alıyorum. 
Yine kolleksiyon değeri olan plaklardan fiyatı şişmemiş denk getirirsem alıyorum. 
Plak konusunda yeniyim. 
20 civarı LP, 60-70 tane 45’liğim var.

Plak, pahalı bir hobi. 
Dönem baskı nadir 33’lük plaklar 250-300 liradan başlayıp 1000-2000-5000-10000 liralara kadar çıkabiliyor. 

Güzel cd’lerim var.  Eski güzel cd’ler antika pazarlarından sıfır jelatinli bile bulunabiliyor. 
Plak her yerde pahalı, ancak temiz satıcı denk getirilirse gruplardaki mezatları takip etmek gerekiyor.  
Dönem baskı LP alamıyorsam, yeni baskı 180 gramlık tabir edilen orijinal kayıttan kopyalanmış olanları tercih ediyorum. 
Kaset sadece kolleksiyon değeri olan denk getirirsem alıyorum. Kaset dinlemeyi sevmiyorum. 

En pratiği cd, kalitesi de güzel. 
Ancak hoparlör de çok önemli imiş. 
Pikabımda şu an hem analog çıkış hem de preamfiden aux çıkışı mevcut. 
Aynı plağı aynı anda 80 li yılların sony setine analog girerek ve 90 lı yılların sony setine aux’tan girerek aynı anda dinledim. 

Bendeki setler giriş seviyesi olmasına rağmen, Kalite farkı inanılmaz.  
Ne varsa eskilerde var.  Yeniler sanal. 

Almanya'ya taşınma işim var, önümüzdeki günlerde 30 gün kadar orada olacağım ve bir dizi görüşme yapacağım. Şu anda vizenin çıkmasını bekliyorum, eli kulağında. Gidtmeden elimdeki ~2000 adet CD ve ~100 adet LP plağı satacağım. Seçmece olmayacak, komple uygun bir rakama vereceğim. 

Ayrıca 1 çift Dynaudio Hi-End hoparlörüm ve sıfır Denon DP-300F pikabım var, onları da zor götürürüm gibi duruyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Almanya'ya taşınma işim var, önümüzdeki günlerde 30 gün kadar orada olacağım ve bir dizi görüşme yapacağım. Şu anda vizenin çıkmasını bekliyorum, eli kulağında. Gidtmeden elimdeki ~2000 adet CD ve ~100 adet LP plağı satacağım. Seçmece olmayacak, komple uygun bir rakama vereceğim. 

Ayrıca 1 çift Dynaudio Hi-End hoparlörüm ve sıfır Denon DP-300F pikabım var, onları da zor götürürüm gibi duruyor.

Amfi yok mu ?

Plaklar yeni mi dönem baskı mı ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ali Karadağ yazdı:

Abim bunu hatırlayamadım yahu. 

Bunu sen göndermiştin bana 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Karadağ
Mehmet Ozyurek yazdı:

Amfi yok mu ?

Plaklar yeni mi dönem baskı mı ?

Abi 2 AVR (Salon+Kızımın odasında) ve 2 Stereo (Hobi odası ve iş yerinde) vardı. Daha neler vardı da sattım hepsini.

Hatta 1 Stereo + 1 Pikap + 1 Çift hoparlörü @Necat Ertan aldı, ofisine kurduk. 

Yeni plak yok abi hepsi dönem baskı, çoğu yabancı Rock; Pink Floyd, Scorpions, The Alan Parsons Project, Joe Cocker vs.

Mehmet Ozyurek yazdı:

Bunu sen göndermiştin bana 

Doğrudur abi, unutmuşum çok zaman oldu. Yaşlandık galiba. 🙂

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sattıklarını satmadan görseydik keşke 

Kalanları görelim. Aç bi ilan. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Barış Özbek
Ali Karadağ yazdı:

Abi 2 AVR (Salon+Kızımın odasında) ve 2 Stereo (Hobi odası ve iş yerinde) vardı. Daha neler vardı da sattım hepsini.

Hatta 1 Stereo + 1 Pikap + 1 Çift hoparlörü @Necat Ertan aldı, ofisine kurduk. 

Yeni plak yok abi hepsi dönem baskı, çoğu yabancı Rock; Pink Floyd, Scorpions, The Alan Parsons Project, Joe Cocker vs.

Doğrudur abi, unutmuşum çok zaman oldu. Yaşlandık galiba. 🙂

Haberimiz olsun.

Yorum bağlantısı
Ali Karadağ
Mehmet Ozyurek yazdı:

Sattıklarını satmadan görseydik keşke 

Kalanları görelim. Aç bi ilan. 

Açayım abi de benim için tek elden gitmesi iyi olur. Bence hepsini sen al :)

Evren Barış Özbek yazdı:

Haberimiz olsun.

👍

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ali Karadağ yazdı:

Açayım abi de benim için tek elden gitmesi iyi olur. Bence hepsini sen al :)

👍

Güzel fikir de.. 

Pahalı aletler ya :) 

Az versem sana yazık, çok versem bütçemi aşar. 

Görelim yine de.. 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Görelim yine de.. 

Belki paylaşırız değilmi, görmekte fayda var.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...