İçeriğe Yönlendir

2004 Fiesta 1.4 TDCI - Takım Conta Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Süleyman Can

Recommended Posts

Süleyman Can

Herkese merhaba,

Şanzıman alt takozunu yenilemek için sanayiye gittim geçen cuma. Takozu değişirken yağ kaçaklarını fark ettik. Öncelikle aracın altı üstü pırıl pırıl iken havalar soğuyup gece -10 ları görünce araçta yağ kaçakları başladı. Ekspertiz yapılırken detaylı bakıldığında kaçağı yoktu, (Ağustos). Hatta conta testi de yapıldı, radyatör suyu motora karışmıyor denildi. Araçta hararet, performans düşüklüğü, siyah duman gibi hiçbir sorun bulunmamakta, zaten bahsedilen contalar motor yağının dolaşımının olduğu kanallarda yer alan contalarmış. Motor suyu contaları sağlam denildi. Bu şekilde binmemin bir zararı olmayacağı 6 ayda bir motor temizlik spreyi ile temizliği yapılırsa dahi yeterli olacağını da söyledi ama tabi ki en temizi yenilemek dedi.

Sürekli yağ çubuğunu kontrol ediyorum. Soğuklar başladığından beri motorda çok az bi yağ eksilmesi oldu.

Neyse ustamın bana son olarak söylediği; bir kaç farklı noktadan yağ sızması olduğu için takım conta seti alalım komple keçeleri,elringleri ve silindir kapat contasını yenileyelim, bugün bir yeri yaparız sonra başka yeri düzeltmek için tekrar açarız, iki üç sefer işçilik olmasın dedi.

Takım conta seti fiyatları ne kadar? İşçilik olarak 1500 dedi, toplamda masrafı ne olur?

Not: Aracın ağır bakım ve 15 bin rutin bakımı 3 ay önce yapıldı. Filtreler, kayışlar ve devirdaimler sıfır. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Söylediklerinizden anladığım kadarıyla araca baya işçilik yapılacak. Yerinizde olsam kızdırma bujilerini mutlaka değişirdim, kırılırsa en azından sökülmüşken iş çıkarmaz. 

Yorum bağlantısı
Behlül Baş

Silindir kapağını da mı sökecek? İşçilik fiyatına bakılırsa öyle gibi. Arabada hararet yok sübap sorunu yok biraz gereksiz macera olur gibi.

Silindir kapağı sökülmeden nereleri değişebiliyorsa değişsin bence yeterli. Ki yine bayağı değişir. Külbütör contası egzantrik keçeleri karter contası.  krank keçesinden emin değilim

Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Açıkçası bugüne kadar bir çok parça değiştirdim başka araçlarımda da. Ancak bu conta,keçe konuları çok karışık, ilk defa tecrübe edeceğim eğer yaptırırsam. Ön takım veya diğer yürür aksamlarında olduğu gibi parçayı aldım, söktürdüm takdırdım gibi olmuyor. Tam olarak kaç keçe veya conta var, hangisi kaçırıyor, yeri nerede, en önemlisi hepsini değişmek ister mi? çok karmaşık işler. Diğer bir konu benim motor takıntım var :) (bazı insanların boya değişen takıntısı gibi). Sadece conta için dahi olsa motora anahtar vurdurmak, ustaya güvensem de bana çok riskli ve tehlikeli geliyor. Sadece yağ sızdırma sorununu çözeceğiz diye aracın eski halini arar mıyım diye düşünmüyor değilim.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Süleyman bence şu durumda girişmeye gerek yok. Anlaşılan araçta mekanik bir sıkıntı yok sadece kozmetik bir durum. Girişmek biraz gereksiz olur açıkçası.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Behlül Baş
Süleyman Can yazdı:

Açıkçası bugüne kadar bir çok parça değiştirdim başka araçlarımda da. Ancak bu conta,keçe konuları çok karışık, ilk defa tecrübe edeceğim eğer yaptırırsam. Ön takım veya diğer yürür aksamlarında olduğu gibi parçayı aldım, söktürdüm takdırdım gibi olmuyor. Tam olarak kaç keçe veya conta var, hangisi kaçırıyor, yeri nerede, en önemlisi hepsini değişmek ister mi? çok karmaşık işler. Diğer bir konu benim motor takıntım var :) (bazı insanların boya değişen takıntısı gibi). Sadece conta için dahi olsa motora anahtar vurdurmak, ustaya güvensem de bana çok riskli ve tehlikeli geliyor. Sadece yağ sızdırma sorununu çözeceğiz diye aracın eski halini arar mıyım diye düşünmüyor değilim.

Kesinlikle ben de öyle düşünürdüm. Cevabı kendiniz vermiş oldunuz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
(düzenlendi)

Eski bir fiesta kullanıcısı olarak çok fazla girişmeye gerek yok. nerde hata görüyorsanız onu onarmaya çalışın.  tüm contaları değiştikten sonra düzeleceği anlamına gelmez bence. 

Mekanik sistemde bir sıkıntı yok ise çok fazla kurcalamayın derim.

tarihinde Ümit Türk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

2004 bir motor keçelerden kaçırır, değişebilir ancak bu sırada sağı solu sökülürken başka parçalara tesisata arıza başlayabilir, işin doğasında var bu. buna göre planınızı yapın. ustanın yapacağı aksi bir durum da yok, hortumu sökerken elinde kalabilir, soketin plastiği kırılabilir , el attıkça

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...