İçeriğe Yönlendir

Fiesta Martin Kapı Fitil Ses Azaltma

Fatih Sarıkaya

Recommended Posts

Fatih Sarıkaya

Fiesta sürüşü keyifli güzel bir araba. İç konforu da kötü değil. Kendisi ile artık tamamen bütünleştik. Aslında dış sesi çok içeriye vermiyor ama tabi bir d segmenti kadar değil. Kapı sesi tok sayılır ama neden daha tok olmasın. Zengin usulü :) 

Geçenlerde şantiyeye gitmiştim.Orda ustalar kod almak için hortum terazi kullanıyorlar.

Fi9186.jpg

Bunu görünce aklıma fikir geldi. Bunu fiestanın fitilinin içine sokarsam nasıl olur? Fitil tüm parçadan oluşuyor. 90 derecelik açının olduğu yerlerde sağlı sollu birer adet delik var.

Aklıma koydum yapayım dedim. Cumadan 10 metre hortum terazi ve 5 metrede galvanizli tel aldım. Talin mukavemeti biraz fazla olmalı. Fitilin içine ittiğimde hemen yamulmamalıydı.

Pazar günü hava yağışlı olmasına rağmen araca gidip kapı filitinin şöför tarafını söküp eve balkona çıktım. Kapı fitili deliklerinden içeri yağ döküp telin kaymasını sağladım. Sonra teli deliğin birinden sokup diğer tarafından çıkardım. Bu, yazdığım kadar kolay olmadı. Sonra hortumun başını delip teli geçirdim ve çıkmaması için yamulttum. Başladım teli çekip hortumu içeri alma işine. 30 cm anca sokabilmişken artık hortum girmemekte inat etti. Elimde yağlandığı için pek mukavemetde gösteremiyordum. Sonrasında teli pense yardım ile çekmeye başladım. Pense ile çekebildim ama çok zahmetli oldu. İşlem bitince fitili araca taktım. Sonra şöför koltuğuna oturup kapıyı örttüm :) elbette örtülmedi. Fitil kalın geldi. Sonra kapıyı açıp hızlı çektim örtüldü.

Sabaha kadar öyle durdu. Hortumu fitilin içinden çıkarmak istedim ama erindiğimden çıkarmadım. Ertesi gün oldu. Sabah işe gitmek için araca bindim. Kapı yine zorladı. Dedim bunu böyle kullanamam. Fitili müsait bir zamanda eski haline getireyim.

Velhasıl kelam, şu ana kadar olan zaman diliminde araçta geçirdiğim vakitlerde yol sesi bariz şöför tarafından az geliyor. Kulağımı diğer kapılara kabarttığımda ise oralardan ses çok geliyor. Fitilde alıştı. Artık zor kapanmıyor. Hortumu 3mm daha inceden alıp fitile yerleştirseydim belki ilk hissiyat daha iyi olurdu. Aracın içi öncekine zarazan daha sessiz. Araç zaten çok gürültülü değil. Aldığım sesi daha azalttım. Keşke ses ölçen aletim olsaydı da bunu bilimsel olarakda kanıtlayabilseydim. Şuan benimki tamamen hissiyattan öte birşey değil. İlk fırsatta diğer kapılara da uygulama yapacağım. Hissettiğim ayrı birşey de araç sessizken daha keyifli.

Fiesta Martin başka bir arabaya benzetilemez. O kendi dünyasında farklı birşey. İyiki benzinlisini almışım. Bazen park ederken kontağı kapattığımı  sanıp debriyajı bırakıyorum ve ileri bir kerkinme oluyor. Motorun çalıştığını anlamak için bazen devir saatine bakıyorum :) 

Olumlu olumsuz tüm yorumlara açık istediğiniz kadar +/- eleştirebilirsiniz.

Tavsiye edermiyim. Opel corsa c kullananlara şiddetle tavsiye ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bunu bende denemiştim fitilin yırtılması ile sonuç almıştım. bize daha, kauçuk yumuşak serum hortumu lazım bence.

Yorum bağlantısı
Alper Tuğlu

Formda konusu vardı. Sizin bu çözümünüze alternatif olarak fitilleri sanırım megan2 fitilleri ile değiştirebiliyoruz. Ben öyle yaptım. Sıkıntısız kullanıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Mert Gulkokan yazdı:

Siz çok büyük fitil almışsınız senelerce önce aynısını yaptım bir ufak boyunu tel olmadan fitili yerinden sökerek banyoda bol sabun ile geçirmiştim mis gibi olmuştu

4 kapıyadamı yaptınız? sesde azalma farkettinizmi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter
Mert Gulkokan yazdı:

Benim fiesta 2 kapılı idi daha tok kapandığı kesindi
Sesde azda olsa fayda olur
Fitiller sıcak soğuk yedikçe büzüşüyor içine destek koyunca fayda her şekilde sağlar

Hey gidi günler fiesta s👌

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Alper Tuğlu yazdı:

Formda konusu vardı. Sizin bu çözümünüze alternatif olarak fitilleri sanırım megan2 fitilleri ile değiştirebiliyoruz. Ben öyle yaptım. Sıkıntısız kullanıyorum.

Clio fitili de uyuyordu sanırım. Ben de fiestaya yapacaktım. Yapamadan satıldı.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Noldu noldu, elbette olmadı. Yeni fitil sipariş ettim. Megan 2 fitile baktım kalitesiz geldi. Scorpioya bir fitil almıştım vaktinde. Kaliteliydi. Parçacıya sordum, scorpio fitili taksak olmazmı diye? olmaz dedi. Bende mecbur fiesta fitili aldım. O fitilinde içinden birşeyler geçirip öyle takacağım. Bu sefer olur umudu var bakalım. Orfinal 5 yıllık fitil sağ kapı çöp oldu. Eskide olsa fabrikada takılan malzemeye zarar gelince çok canım sıkılıyor. Orjinalde olsa sonradan aldığın fabrikada takılanın yerini tutmuyor. Gelsin bakalım gelen nasıl?

Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Fatih Sarıkaya yazdı:

Eskide olsa fabrikada takılan malzemeye zarar gelince çok canım sıkılıyor. Orjinalde olsa sonradan aldığın fabrikada takılanın yerini tutmuyor. Gelsin bakalım gelen nasıl?

Aynen.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Fitiller geldi, az önce içlerine hortumları sokup yerlerine taktım. Hortumları bu sefer @Mert Gulkokandediği gibi sabunla yerlerine koydum. İşlem bitti. Çokda güzel oldu. Yasak olduğu için teste çıkmadım. Pazartesi neticeyi görürüm.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Hissiyat güzel. Parke yolda çok ses gelmiyor. Şehir içi genelde parke ve parke yollardan bu nedenle hoşlanmıyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Daha yumuşak, böyle serum hortumu tarzı bir şey kullanılsa fitile zarar vermez aslında. Ben de linea için düşünüyorum böyle bir uygulama. Zaten zayıf olan fitiller yılların da etkisiyle artık çok iyi işlev yerine getirmiyor.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Murat Sahın yazdı:

Daha yumuşak, böyle serum hortumu tarzı bir şey kullanılsa fitile zarar vermez aslında. Ben de linea için düşünüyorum böyle bir uygulama. Zaten zayıf olan fitiller yılların da etkisiyle artık çok iyi işlev yerine getirmiyor.

Zayıf olduğundan değil, kendi işgüzarlığımdan telef oldu fitiller. Telle sokacağım diye uğraşırken tel deliklerin birinden çıkıp fitili yırtmış. Zamanla alışıyor, bu nedenle serum lastiği zayıf kalabilir diye kullanmadım. Tabi denemekde fayda var. Denemeden bilinmez. Benim sol kapı zorlanmadan kapanıyor. Benden başka araca binen olmadığı için diğerlerini hiç açıp kapatmıyorum. Hortum terazi dirayetli olduğu için sabunla kolayca fitilin içine konabiliyor.Serum hortumu yumuşak olduğu için kendi kendine girmez gibi geldi bana.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Fatih Sarıkaya yazdı:

Zayıf olduğundan değil, kendi işgüzarlığımdan telef oldu fitiller. Telle sokacağım diye uğraşırken tel deliklerin birinden çıkıp fitili yırtmış. Zamanla alışıyor, bu nedenle serum lastiği zayıf kalabilir diye kullanmadım. Tabi denemekde fayda var. Denemeden bilinmez. Benim sol kapı zorlanmadan kapanıyor. Benden başka araca binen olmadığı için diğerlerini hiç açıp kapatmıyorum. Hortum terazi dirayetli olduğu için sabunla kolayca fitilin içine konabiliyor.Serum hortumu yumuşak olduğu için kendi kendine girmez gibi geldi bana.

Zayıf dediğim benim linea'nın fitilleriydi hocam. Yalıtımlarını hiç beğenmiyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...