İçeriğe Yönlendir

Fiesta / Soğukta Zor çalışma / Marş Dinamosu

Süleyman Can

Recommended Posts

Süleyman Can

Herkese merhaba,

Bu sabah aracım marşa 5. basmamda çalıştı. Hava sıcaklığı -15'di ve 48 saattir çalışmıyordu. Marşa basmadan önce 6-7 defa aç kapa yaptım ısıtma bujisi iyice ısıtsın diye. Merak ettiğim konu; dizel arabalarda, benzinlide olduğu gibi uzun süre marş motoru çevrilemiyor mu? Çevirmekten kastım marşa bastığımızda çalışmak için cıv-cıv yapıp sonrasında çalışması. Benim araç her marşta kısa çeviriyor ve kendini korumaya alıyor gibi duruyor sonra tekrar kontak aç kapa yapıyorum ondan sonra marş motoru tekrar çevirmeye devam ediyor. Marş motorunun basma süresi hep aynı, tam ölçülemez belki ama 4-5 saniye çeviriyor sonra susuyor. Çevirmeye devam etse çalışacak, can sıkıcı olan taraf o. :)

Aracın fabrikasyonu mu bu şekilde? Eskiyen ya da değişim isteyen herhangi bir parçası olabilir mi? 

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Bence marş motoru arızalı. O model fiestalarda hiç duymadım marş korumasını.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Oğuzkan Erışık yazdı:

Bence marş motoru arızalı. O model fiestalarda hiç duymadım marş korumasını.

Sürekli aynı sürede çeviriyor ve duruyor, bi uzun bi kısa çevirse arızalı olabilir mi diye düşüneceğim ama sanki kendini korumaya alıyor gibi geliyor bana. Aynı araca sahip olanlar kendi tecrübelerini paylaşırsa daha iyi anlarız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Daha uzun marş zarar verir zaten. Ki sorun marş motorunda değil, kızdırma bujilerinde enjektörde ya da pompada. 

Araç tek marşta ve kısa sürede çalışır normalde. Dizel araç benzinli gibi anında çalışmaz ama tek marşta çalışır. Zaten çok düşük sıcaklıkta eğer kızdırma bujisi lambası kısa yanıyorsa ilk şüpheli onlardır

Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Kizdirma bujisi isigi baya uzun yandi. Sonmesi uzun surdu, altinci acip kapatmamda dahi. Kizdirma bujisi sanirim degisim isteyen.

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Süleyman Can yazdı:

Kizdirma bujisi isigi baya uzun yandi. Sonmesi uzun surdu, altinci acip kapatmamda dahi. Kizdirma bujisi sanirim degisim isteyen.

Ezbere teşhis koyamassın sanayiye elktririkciye git önce kızdırma bujilerini kontrol ettir kızdırmayan varmı , marş dinamasunada usta bır bak takılı mı kalıyor yoksa dersın , ıkısındede problem yoksa mazot filtreni bir degiştir su olma ihtimali varmı ? eger hepsı ok olupda yıne gec çalısırsa arabaya yapacak birsey yok 

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Marş süresi kısa kalıyor anladığım kadarıyla, ilk aküye bakın sonrasında kızdırma bujileri ve marş motoru.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Aracın aküsü 4 aylık daha garantisi devam ediyor. Elektrik ile ilgili zayıflık olsa ekranda yanan ışıklardan veya farlardan anlardım. O ihtimal aklıma geldi ama elektrik gayet yeterli keza voltaj testi de yapıldı problem yok. Marş dinamosu ve ısıtma bujileri arasında kaldım, marşın kısa ama sürekli aynı sürede çevirmesine aklım takıldığı için konu açtım.Aynı araca sahip olanların ne kadar marş çeviriyor diye sormak istedim.

Ezbere de yorum yapmam acaba diye fikrimi belirtirim, mantıklı ihtimalleri dikkate alır ❤️ atarım.

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Sanırım sorunu çözeceğim, youtube'da gezinirken şu videoya denk geldim.

Videonun açıklamasında ; Eğer ki ısıtma bujisi yeterince ısınmadıysa fiestaların özelliğinden dolayı marş yapmayı otomatik durdurur ısıtma bujisi çalışma ısısına gelince marşa bastığınızda motor çalışır.

Yeterli ısıya ulaşılmadığı için marş motoru otomatik durduruyor kendini. Isıtma bujilerine baktıracağım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...