İçeriğe Yönlendir

Geri Vitese Geçmeme Problemi

Bilal Coban

Recommended Posts

Bilal Coban

Merhabalar

Son zamanlarda sabahları ilk çalıştırmada araç çoğunlukla geri vitese geçmemeye başladı ki hava burada 10 derecenin altına pek düşmüyor. Araç ısındıktan sonra belki 7-8 dk sonra şanslıysam direkt geri vitese atınca geçiyor. Aynı şekilde bazen araç ısınmış olsa dahi, hafif yokuş aşağı durumda olduğu zaman da geri vitese geçmediği oluyor (her zaman olmasa da). Ancak araç soğukken vitesi D'ye atınca problem yok, hatta hafif ileri gidip sonradan R'ye atınca yine o kadar beklemeye gerek kalmadan geri vites çalışmaya başlıyor. Vites geçisinde de vuruntu mevcut özellikle geri vitese atarken (eskiden beri olsa da sanki arttı gibi bu problem ile birlikte).

Buradaki usta, şanzıman yağ pompasından şüpheleniyor ama bana çok mantıklı gelmedi sadece geri viteste problem olunca. Başka ne arızası olabilir. İnternette selenoid valf arızası ya da şanzımanda sadece geri vitesle alakalı bir dişliden olabileceği söyleniyor. Bazıları şanzıman filtre değişimi gerektiğinden bahsetmiş ki, ben 2.el aldım henüz öyle bir değişim yapmadım sanırım şanzımanı açmak gerekiyor onun için. Şanzımanı açtırmadan çözülebilecek bir arıza mı merak ediyorum açıkçası. Daha önceden şanzımanım açılmıştı zaten yağ sızdırmadan dolayı, bir kere düzgün usta bu işi yapmadı mı problemler katlanarak gidiyor sanırım...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...