İçeriğe Yönlendir

1.6 Corolla 0w20 Motor Yağı Seçimi

Ü.Emre Kartal

Recommended Posts

Ü.Emre Kartal

Merhaba herkese babamın 2016 1.6 corollasına 0w20 yağ almam lazım ancak daha önce aldığım eneos ve motulden bulamıyorum. Kutuları vs değişmiş, fiyatlarda aşırı uçmuş. 4.2 litre alıyor motor, 4+1 veya tek 5 litre alacağım. Fiyatlara bakınca birkaç seçenek belirdi,

1) Servislerde artık 0w20 varil var, fiyatı nedir bilen var mı?

2) Motul veya Eneos harici olarak, Shell alsam nasıl olur bu defa? (5 litresi 330 lira gibi, diğerlerinde 400 e yaklaşıyoruz hatta geçiyor)

Uygun rakama alabileceğim bir yer varsa öneriye açığım, internetten baktım ama güvendiğim yerlerde rakamlar çok acayip ve ürün yok

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

İnternetten almayın. Alacaksanız mağazayı fiili varlığını, ürünlerinin orijinal olduğunu sorgulatın. Distribütörü falan arayın yani. 

ben hybrid için serviste varilden total 0w20 gf6 api sn koydurdum ama bunu piyasada bulabilir misiniz bilmiyorum. 

Orijinal yağ bulup api sn, sn+ veya sn rc veya sn+ rc olan 0w20’lerden birini kullanabilirsiniz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

İnternetten almayın. Alacaksanız mağazayı fiili varlığını, ürünlerinin orijinal olduğunu sorgulatın. Distribütörü falan arayın yani. 

ben hybrid için serviste varilden total 0w20 gf6 api sn koydurdum ama bunu piyasada bulabilir misiniz bilmiyorum. 

Orijinal yağ bulup api sn, sn+ veya sn rc veya sn+ rc olan 0w20’lerden birini kullanabilirsiniz. 

Bakım zaten serviste yapılacak ancak önceden bulunmadığından alıyorduk şimdide alışkanlık kaldı. Fiyat olarak ne ödediniz yağa serviste?

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Mobil 1 alabilirsin, 5 litre paketleri 360 tl , -400 arası, shellde kodları var av, ag  gibi onlara bakarak alabilirsin , çevrende al bu ara ne oldugu belli degil pazarlık et verirler internet fiyatına 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ü.Emre Kartal yazdı:

Bakım zaten serviste yapılacak ancak önceden bulunmadığından alıyorduk şimdide alışkanlık kaldı. Fiyat olarak ne ödediniz yağa serviste?

Serviste toyota yağ kullanabilirler. Onu kullandırmayın. 

4,2lt için 477-TL yazmışlar faturaya. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Azalma

neden özellikle 0/20 istiyorsunuz. 5/30 kullanabilirsiniz. maddi olarak da uyguna gelecektir. ayrıca ambalajlı olarak 1 ltr paketlerde satıyorlar. 1 ltr yağ 198 TL etiket fiyatı ile satılır servislerde. ama bakımı serviste yaptırırsanız tabi ki daha ucuza gelecektir.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Murat Azalma yazdı:

neden özellikle 0/20 istiyorsunuz. 5/30 kullanabilirsiniz. maddi olarak da uyguna gelecektir. ayrıca ambalajlı olarak 1 ltr paketlerde satıyorlar. 1 ltr yağ 198 TL etiket fiyatı ile satılır servislerde. ama bakımı serviste yaptırırsanız tabi ki daha ucuza gelecektir.

Motorun asıl yağı 0w20, 5w30 uygun değil(kitapçığında da 0w20 bulamazsanız 5w30 kullanın ama bir sonrakinde mutlaka 0w20 kullanın diyor) 

5 litre olanlar da var 4 litre olan da. 5 olanlar tabi daha makul rakamlı oluyor. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Murat Azalma yazdı:

Aracın kitapçığında 0w20 kullanın yazıyor. Daha kalın yağlar kullanılacaksa api sp, sn+, ilsac gf6 gibi onaylar olsun. Japon motorları üst kapakta ve civarının, yağ pompasının sağlığı çalışma randımanı açısından yeni teknoloji yağlar kullanılmalı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Azalma
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Aracın kitapçığında 0w20 kullanın yazıyor. Daha kalın yağlar kullanılacaksa api sp, sn+, ilsac gf6 gibi onaylar olsun. Japon motorları üst kapakta ve civarının, yağ pompasının sağlığı çalışma randımanı açısından yeni teknoloji yağlar kullanılmalı. 

ben kendi aracımla yılda 30bin yapıp 3 bakıma giriyorum. 5/30 kullanıyorum. daha önce 14 model vardı yine 5/30 kullandım. avensisim vardı yine 5/30 kullandım. lpg sistemli hepsi 1.6 motorlardır. bunların dışında servise gelen hemen her araba 5/30 kullanıyor. çok nadir 0/20 kullanıyorlar. ama bu bakımda 0/20 kullanacağım Tansu hocam sizin tavsiyeniz üzerine :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Murat Azalma yazdı:

ben kendi aracımla yılda 30bin yapıp 3 bakıma giriyorum. 5/30 kullanıyorum. daha önce 14 model vardı yine 5/30 kullandım. avensisim vardı yine 5/30 kullandım. lpg sistemli hepsi 1.6 motorlardır. bunların dışında servise gelen hemen her araba 5/30 kullanıyor. çok nadir 0/20 kullanıyorlar. ama bu bakımda 0/20 kullanacağım Tansu hocam sizin tavsiyeniz üzerine :) 

Tüketim direkt düşecek :) 

Yorum bağlantısı
Murat Azalma

bir hybrid değil ama , bizde lpg ile çok ekonomi yaptık :) 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Murat Azalma yazdı:

bir hybrid değil ama , bizde lpg ile çok ekonomi yaptık :) 

Lpg kokusu yemeyen şöförüm demesin zaten :) ben 4,5 sene çektim. O kadar çok yazı, arıza bilmem ne okuyunca arıza çıkarmayan aracıma potansiyel bozulacak gözüyle bakmaya başladım. Delirdim ve Değiştirdim :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Murat Azalma
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Lpg kokusu yemeyen şöförüm demesin zaten :) ben 4,5 sene çektim. O kadar çok yazı, arıza bilmem ne okuyunca arıza çıkarmayan aracıma potansiyel bozulacak gözüyle bakmaya başladım. Delirdim ve Değiştirdim :) 

elbette arıza potansiyeli var ama ,takılan sistem takan usta bu riski minimuma indiriyor. ben 4 farklı aracımda lpg kullandım. ailecek lpg kullanıyoruz, "çevreciyiz" aslında pahallı benzin olduğundan değil :)  ama finalde sattığım hybridlerden bir tane de ben alacağım. yolun sonunda mantık hybride çıkıyor 🎯. kaza bela 2.0 dynamic force getirirse saygıdeğer distribütörümüz , tadından yenmez hybrid :) 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Mtv araç değerine göre alınmaya başlansın, sen gör şenliği :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...