İçeriğe Yönlendir

C-Max 1 Yan Basamak

Celalettin Süğürtin

Recommended Posts

Celalettin Süğürtin

Merhaba dostlar. 2006 C-Max TDCİ Ghia aracıma yan basamak takmak istiyordum fakat hiç örneğini görmedim. Araba sanki yüksek mi de basamak takacaksın diyebilirsiniz. Bu aksesuarı beğeniyorum, çakma SUV görüntüsü de olsa arabamı bu kılıkta görmek istiyorum😃 Günlerce şık görünümlü ama bütçeme uygun basamak aradım ve bu gün siparişi verdim. Omsa marka. Kuga3 uyumlu. 13 cm eni var. Biraz çıkıntılı olacak ama gerekirse ve modifiyeye müsaitse enini beş cm düşürmeye çalışacağım. Montaj ayakları benim arabama uymayacağı için bu günden gelecek parça için ayak tasarımı yapıp demircide üretimini yaptırdım. Forumumuzda bu çalışmayı yapan ya da yaptıran var mı? 

Montajı tamamladıktan sonra resimleri yüklerim. Selamlar. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

Celalettin hocam şimdiden hayırlı olsun diyorum ancak kasislerden veya eğimli yerlerden geçerken çok dikkat etmenizi tavsiye ederim. Özellikle araç yolcu ne kadar çoksa yükseklik azalıyor. 

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Onu taktım iki üç gün önce. Ama hepsini bir arada göstereyim diye şeyettiydim🤓

Mehmet Yeter yazdı:

Celalettin hocam şimdiden hayırlı olsun diyorum ancak kasislerden veya eğimli yerlerden geçerken çok dikkat etmenizi tavsiye ederim. Özellikle araç yolcu ne kadar çoksa yükseklik azalıyor. 

Prensip olarak arabanın kriko destek noktasından aşağı takmayacağım dolayısı ile önceden nasılsa öyle kalacak. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

Celalettin hocam cam kenarlarına yaptığınız nikelajı nereden temin ettiniz. Güzel olmuş. 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Hüzel olmuş hocam ama cam nikelajı arka kapıda kesintiye uğramış. Nikelaj üst kısmı el demir makası ile kesilip siyah silikon bant veya dayson siyah silikon ile yapıştırırsanız daha şık olur.

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

O nikelajların üst kısımlarını kendim tasarlayıp yaptım. Önce hazır almıştım ama köşe dönüşlerde çatlıyor ya da yapışkanı bırakıyordu. Bunun üzerine Corel draw ile çizim yapıp  reklamcıda siyah plexi olarak kestirdim. Daha sonra el işçiliği ile üst taraflarını yuvarlaklaştırdım ve krom folyo ile kapladım. Program çok nefis ama kesim yapan cnc sapmalar yapıyor galiba. Plexiye dönüştürmeden önce defalarca prova kesim yaptırdım folyoya. Çizdigim ile kesilen birbirini tutmuyordu. En sonunda pes edip plexi kestirdim, uyumsuz olan yeri elle uydurup bitirdim. 

Eksik dediğiniz yerler bizim arabayı tasarlayan ların hatası nedeniyle eksik. Mesela, arka kapı ile arka kelebek cam arasında nikelajsız yer var. Neden? Zira oradaki plastik parçanın yüzeyi diğer taraflardan yüksek olduğundan yapıştırma yapınca sırıtıyor. Ön sol ve sağ yan aynaların üst kısımlarında bulunan 10 cm lik yer de aynı. Buraları tasarlayan beyinsizlerin beceriksizliği nedeniyle nikelajsız. İstesem oraları da tesfiye edip digerlerinin seviyesine getirir ve nikelaj takarım ama araba, ihtiyarlıkta sahibiyle yarışıyor, tesfiye esnasında parçayı kaybedip sağda solda yeniden aramak da var. Çok uzattım değil mi? Ama siz de tam uzatılacak yerden sordunuz 😃

• Beğen 5
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Gencay Bengli

Ben resme düz baktım; ama meğerse ne ince işçilikler varmış. Tebrik ederim.

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Çok çok güzel olmuş hocam. Yakışmış. İki yakışıklı (araç ve siz) güle güle gezersiniz inşallah. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yan basamak kullanmış biri olarak aracın lifte alınması çok büyük sıkıntı. Ayrıca aracın yüksekliği önemli ölçüde düşüyor. Bir daha kullanacağımı hiç sanmıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Abi eline koluna sağlık, sıradan bir ürün sandım ama onca emek etmişsin gerçekten beğendim. Basamak için de zorunlu ihtiyaç değil ise ben de kullanımda sorun yaşatacağını düşünüyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin
Cem Işık yazdı:

Abi eline koluna sağlık, sıradan bir ürün sandım ama onca emek etmişsin gerçekten beğendim. Basamak için de zorunlu ihtiyaç değil ise ben de kullanımda sorun yaşatacağını düşünüyorum. 

Bir hevesle aldım. Alışverişi iptal etmek istemiyorum. Sorun yaşarsam söker satarım😃 Sani beyin yaşadığı lift sorunlarını yaşamamak için icabında tamircide müdahale ederim.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Alınmış alınmıştır abi, güle güle kullan. Kaldırıma yanaşırken vs sürekli sürtüyor, kullanıcılardan hep böyle duyuyorum. Ben araca uygun otomatk açılanları beğeniyorum ama el yakar cinsten fiyatları var malesef. 

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin
Cem Işık yazdı:

Alınmış alınmıştır abi, güle güle kullan. Kaldırıma yanaşırken vs sürekli sürtüyor, kullanıcılardan hep böyle duyuyorum. Ben araca uygun otomatk açılanları beğeniyorum ama el yakar cinsten fiyatları var malesef. 

Zaten kaldırıma sıfır yanaşacak şoförlük becerim yok o zaman sorun olmayacak🤓 Elektrikli olanlar, altı yüksek gerçek SUV araçlar için uygun. Beş-altı cm basamak aşağıda olsa da altın yüksek olması bunu tolere edebilir. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...