İçeriğe Yönlendir

Sökülemeyen Somun

Celal Akçakaya

Recommended Posts

Celal Akçakaya

Arkadaşlar merhaba,

Aracımın manifoldun arkasında bulunan hava tüpünü tutan torx somunun dişleri tamamen bitmiş. ne yaptımsa sökemedim. bunu sökmenin bir yolu var mıdır? vidanın yeri çok ters. hem görünmüyor, hem dar bir yerde, el bile zor giriyor.

https://www.hizliresim.com/t5icg48

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

tornacılar söker, işem: oraya somun kaynatıyor ve söküyor, veya çok deneyimliler düz tormavida başı açıyor ve söküyor gibi. kafası kırılır ise iş zorlaşıyor

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Celal Akçakaya
Uğur Çınar yazdı:

Kurbagcik girer se oraya açılabilir ama uğraştırır baya

çok dar bi alan. pense bile zor giriyor, girince de penseyi hareket ettiremiyorum.

Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel

Sökmeye çalışılan anahtar kötü o yüzden bozulmuş gibi görünüyor . Yapılacak iş bir büyüğünü oraya çakmak . Yada düz tornavida tam dik konumuyla (civatanın kafası ile tornavidanın arasında ki açı 90° olacak şekilde)oraya yanaşabiliyor ise kafasına vurarak açılabilir.

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Celal Akçakaya yazdı:

çok dar bi alan. pense bile zor giriyor, girince de penseyi hareket ettiremiyorum.

Celal bey bu işler bizi aşar ya hürmüzle ya oksijenle ısıtıp sökmen lazım ugraşma kendin sökdür takdır orayı evde yapılacak işlerden degil o iş

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)

Benim takım çantamdaki en değerli takımlardan biri kilitli pense orada çalışırsa civatanın kafayı sıkıp kilitleyip alınabilir ben işyerinde düz ağız olmayanı inatçı civatalarda çok kullanıyorum.Düz olan işime yaramıyor.

https://www.cimri.com/pense/en-ucuz-izeltas-universal-ayarli-pense-250-mm-fiyatlari,486044?gclsrc=aw.ds&gclid=EAIaIQobChMI4bvdycz69QIVEbTVCh2eUAWNEAAYAiAAEgJAA_D_BwE

https://www.hepsiburada.com/milwaukee-torque-lock-ayarli-pense-v-cene-250-mm-p-HBV00000MMJSO

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
Doğru Link
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Benim eski arabada kapı kilidinin somun yıldız vida sıyırmıştı. Dremel ile yıldız tornavida girecek şekilde ayar çekmiştik.

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu söker.  
de 

Sen neden aldın bunu ya 😅

Meraktan abi :) kadıköyde bir ahbap nalburum var, çay içmeye uğrayıp yeni gelen malzemeleri test ediyorum:))

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Cem Işık yazdı:

Meraktan abi :) kadıköyde bir ahbap nalburum var, çay içmeye uğrayıp yeni gelen malzemeleri test ediyorum:))

Beni tanıştırsana :)

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Mehmet Ozyurek yazdı:

Beni tanıştırsana :)

Zevkle abim, ne zaman istersen. Bende kırık çevre çok:)

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Kaliteli ve tam uygun ölçüde tornavidayla veya kalitesiz bir boy büyük tornavidayla denemeniz lazım.

Yorum bağlantısı
Celal Akçakaya

küçük demir testeresiyle ya da dremel gibi küçük spiralle üzerine çizik açıp düz tornavidayla açmayı düşünüyorum. olur mu acaba?

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Celal Akçakaya yazdı:

küçük demir testeresiyle ya da dremel gibi küçük spiralle üzerine çizik açıp düz tornavidayla açmayı düşünüyorum. olur mu acaba?

ısıtmadan sökemessin ama şansını dene 

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Bende bundan var, henüz kullanmak gerekmedi .. https://ty.gl/r4ygr5iz3l
Alttaki fotoğraf benim kullandığım malzemeler.
Cem Beyin önerdiği saplamayı 4 köşeli olarak bulduğum çubuktan yıllar önce yapıp saklamıştım Uca doğru daraltıp kullandım.Tedarik zor olursa sizde kendiniz yapmayı yada yaptırmayı deneyebilirsiniz Alyan başlıda işe yarıyor ama Tork başlının diş mesafeleri kısa olduğundan zor olabilir.
Bilmek isteyenlere Kilitli Pensede bu şekilde çalışıyor.
Ben olsam Wd 40 uygular ısıtır öyle sökmeye çalışırdım.20220213_191407.jpg
Yorum bağlantısı
Celal Akçakaya
Erkan Işık yazdı:

ısıtmadan sökemessin ama şansını dene 

arkadaşlar herkes ısıtma demiş ama vida yerine yapışmış sökülemeyen bi vida değil. torksun tutacağı diş olmadığı için vidayı tutamıyoruz. tutabilsek açılacak zaten. ısıtma, tutulsa bile açılmayan vidalara uygulanır. ikincisi de ısıtma yapamayız çünkü vidanın etrafı hep plastik. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Isıtma olmaz orada. Şayet kaynak yapılırsa da plastik aksam hasar görecek. Alttan ulaşım şansı varsa ilk olarak üstüne çekiç ile vurulur vida gevşer. Yankeski ile çevrilir. Ayarlı pense girerse olur veya vidanın dışına yıldız anahtar lokma ucu çakılır ve sökülür 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşku Mert

gordugum kadarıyla m6 bir civata yani fazla guc gerektirmeden sokulebilir. ayarli pensenin en ufak olanlarindan var 140mm diye gecer. tam boyle dar alanlar icin. ben olsam onla sokerdim ama pahali bi malzeme tornaciya sokturmek daha uyguna gelebilir

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...