İçeriğe Yönlendir

Citroen C3 1.4 HDi Yakıt Tüketim Sorunu

Uğur BALTACI

Recommended Posts

Uğur BALTACI

Video 

Aracım 2012 model 1.4 Hdi. Son zamanlarda ortalama yakıt tüketimine baktığımda çok fazla olduğunu gördüm. Seyir halindeyken anlık tüketimi kontrol ettiğimde 6' nın altına düşmediğini farkettim. Normalde şehir içi/dışı kullanırken 5.5 /100 üzerine çıkmıyorken, 7.7/100 ortalamasında hatta daha da yükseklerde, 9lt seviyelerinde seyir ettiğini gördüm. Bunun sebebi ne olabilir ?

NOT: Yakıt olarak sürekli OPET Ultraforce kullanıyorum ve aynı yerden alıyorum.

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Havalar soğuk ondan olabilir mi. Bir de aracın bakımları filtreler yapılan işlemler baskı balata ne durumda?

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ne kadar süredir kullanıyorsunuz aracı ?

Yol bilgisayarını ne zaman resetlediniz ?

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Uğur BALTACI

@Koray Demir, bakımları gecen sene yaptırdım. Araç daha 105.000 km de, baskı balatası henüz değiştirmedim.

@Mehmet Ozyurek ben 1 senedir kullanıyorum. 1 kere periyodik bakımını yaptırdım, bu zamana kadar sorun yaşamadım hiç. Yol bilgisayarını kendim hiç resetlemedim. Bu kışin çok soğuk olduğu zaman P1162 ve P1151 hatası vermişti ve bunu sildirtmisim. Onun haricinde doğrudan bir müdahale yaptırmadım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Pompa ölçümü yaptınız mı ?

Gerçekte de bu kadar çok mu yakıyor ?

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Uğur BALTACI yazdı:

Bu kışin çok soğuk olduğu zaman P1162 ve P1151 hatası vermişti ve bunu sildirtmisim. Onun haricinde doğrudan bir müdahale yaptırmadım.

Bu hata kodları egr arızasına işaret ediyor.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Uğur BALTACI

@Mehmet Ozyureknormalde Max 5.6/100 civarında oluyordu, pompa ölçümü yaptırmadım.

@Mustafa Tüfekçikontrol ettim ama mazot kaçağı da bulunmuyor.

@Koray Demirkisin bir keresinde motoru isitmak için rolantide beklerken araç istop etmişti ve motor arızası almıştım. Sanayiye gittiğimde bilgisayara bağlayıp kontrol ettiler ve çok ciddi bir hata olmadığını, silinince de geçeceğini söylediler ve sildirdim bir daha bu hatayi almadım. Bugün yine kontrol ettiğimde 90_100 km 2500 devirde giderken anlık tüketim 4.5_5.0/100 lt arası görünüyor ama düşük viteste şehir içinde giderken 7-8 lt/100 u buluyor. Hatta arabayı boşa alıp kendi halinde gitmesini sağlayıncs bile anlık tüketim 2-3 lt/100  civarında oluyor. Bu da çok saçma geldi bana. 

Herhangi bir arıza bildirimi vs yok, bu sorunun tespitini kim yapabilir? Elektronikciler mi yapar yoksa doğrudan servise mi goturmek lazım ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Mazot kaçağı var mı bakmak lazım.

Kaçak göstergeye yansımaz.  

Uğur BALTACI yazdı:

@Mehmet Ozyureknormalde Max 5.6/100 civarında oluyordu, pompa ölçümü yaptırmadım.

Pompa ölçümü yaptırılmaz.. Yapılır. 

Depoyu doldurun, göstergedeki her şeyi sıfırlayın. 

200-300 km kullanın. Sonra aynı istasyondan aynı pompadan aynı şekilde depo doldurun. 

Aldığınız yakıt litre tutarını 100 ile çarpıp yapılan kilometreye bölün. 

Sonuç size gerçek tüketiminizi verecek. 

Yol bilgisayarındaki ortalama tüketim ile karşılaştırın. 

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Uğur BALTACI yazdı:

Hatta arabayı boşa alıp kendi halinde gitmesini sağlayıncs bile anlık tüketim 2-3 lt/100  civarında oluyor. Bu da çok saçma geldi bana. 

motor stop etmesin diye yolladığı yakıt var, o da bir tüketim

Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Bu kış benim de tüketim çıldırdı. Şöyle ki; sadece şehir içi kışlık lastik ile 7,9 lt yaktı. Uzun yolda 5.5 lt nin altına mümkün değil inmiyor. Isınana kadar mazotu içiyor küçücük araç. Yaz lastiği ile 120 kmh sabit uzun yolda 4 lt yakıyordu. Dizel kış gelince can sıkıcı oluyor.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...