İçeriğe Yönlendir

R/Place/ İnternetin Fotoğrafı - 2022

Çağrı Alaf

Recommended Posts

Çağrı Alaf

Her sene Reddit'te PixelArt temalı bir etkinlik başlar. Etkinlik boyunca her kayıtlı kullanıcı 1 adet pikseli 5 dakikada bir boyama hakkına sahip olur. Olayın amacı ise belli bir community'nin kendisini tüm internet alemine ifade edebilmesi, her kullanıcı sadece bir piksel boyayabileceği için bireysel olan her girişim boşa gidiyor. Elbette bu noktada birbirini sevmeyen toplulukların savaşları ve birbiri ile müttefik olan ülkelerin yardımlaşmalarını da görüyoruz Siyaset - Sanat - Strateji - Savaş temalı dünya çapında bir etkinlik karşımıza çıkıyor böylelikle.

Etkinliğin nihayetinde ortaya çıkan fotoğraf NFT olarak satılıyor ve saklanıyor.

Bu sene ortaya çıkan İnternetin Fotoğrafı ise bu şekilde;

s1tb31k.PNG

52agzit.PNG

Pikselleri derinlemesine incelemek isterseniz; r/place

• Beğen 11
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Bizim dışımızda diğer bayraklar boğulmuş resim içerisinde. 

Bir de nedense Atatürk ve 2 Bayrağımızda pikseller hala boyanıyor sanırım. Yaklaştırınca renkler değişiyor bazı piksellerde

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Geçen senelerde Türk'lere ait dişe gelir hiç bir emare yoktu internetin fotoğrafı etkinliğinde, ancak bu sene rekor bir sayıda katılım oldu 150 bin kadar Türk eşzamanlı kullanıcı Pixel savaşlarına katıldı Türk bayrağı - Atatürk Portresi - Barış Manço - Çay bardağı - Türk Kahvesi - KKTC Bayrağı gibi çizimlerde bulundu.

Bu işin güzel tarafı ve en önemli tarafı ise Türkiye'nin reklamı. Bilmeyenler için bu etkinlikte herkes iyi niyetli değil bazıları sırf eğlencesine insanların uğraştığı saatlerce süren çalışmaları sabote ediyor ve ortadan kaldırıyor Void / Xqc gibi topluluklar bunlara örnek. Bu sene de Hollanda - Almanya - Amerika - Hindistan - Polonya - Avusturya - Fransa gibi ülkelere yapılan saldırıları Türkiye koordine hareket edebilme yeteneğini kullanarak durdurdu. Subreddit denilen toplulukların sohbet gruplarında gezerken dış politikada ki yabancı genç nüfus üzerinde ki etki inanılmaz herkes önyargılarının kırıldığına dair Türk redditörlere teşekkür ediyor, Türk bayrağı ve Atatürk portresi saldırıya uğradığında ise onlar gönüllü olarak yardım ediyorlar. 

Turizm bakanlığının 100 senedir yapamadığı olayı bu sene yaptık gibi oldu diğer ülkelerin çekirdek kitlelerine çok dostane bir şekilde eriştik. Hatta Almanya bayrağının üzerine dönerci çizerek bir jestte bulundu Diğer ülkeler bayraklarının üzerine GOD BLESS KEBBAB gibi şeyler yazıp sildiler bayrağımızın üzerine kendi bayrak renklerinde kalpler bıraktılar ve bu senenin şimdiye kadar ki en güzel Pixelart etkinliği olduğunu söylediler. 

2000x2000 pixel haritasında şu an boş yer yok, r/place odasında 3.5 Milyon kadar kayıtlı pixelartist var ve 100 milyondan fazla boyama olduğu tahmin ediliyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Doğan Arşiray yazdı:

ne olacak bu son ürün?

NFT olarak satılacak basılıp sergilenecek poster haline getirelecek diye biliyorum

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Selim Bilgin yazdı:

Aylak bakkal ne yapıyordu? :D 

Böyle diyen birisini daha görmüştüm, buna benzer bir şey dedikten sonra TFF 1. Lig Kocaeli - Denizli maç tekrarını izlemeye devam etti. :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Çağrı Alaf yazdı:

Böyle diyen birisini daha görmüştüm, buna benzer bir şey dedikten sonra TFF 1. Lig Kocaeli - Denizli maç tekrarını izlemeye devam etti. :D 

Çok ayıp etmiş. :) 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Çağrı Alaf yazdı:

NFT olarak satılacak basılıp sergilenecek poster haline getirelecek diye biliyorum

hadi hayırlısı. emeğe saygı. 1 dolar verdim gitti.

eskiden komador 64 zamanında bütün grafikler böyleydi.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Selim Bilgin yazdı:

Aylak bakkal ne yapıyordu? :D 

Burda da bolca var bakkal

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Oğuzkan Erışık yazdı:

Bizim dışımızda diğer bayraklar boğulmuş resim içerisinde. 

Bir de nedense Atatürk ve 2 Bayrağımızda pikseller hala boyanıyor sanırım. Yaklaştırınca renkler değişiyor bazı piksellerde

İşte o diğer renkler fotoğrafı bozmaya çalışan kullanıcılar tarafından atılıyor, renklerle oynayarak kafa karıştırıyorlar ve bozuyorlar olayı ama bitti artık. Bir de ortalarda ki ikinci Türk Bayrağını silip yerine kaplumbağa terbiyecisi de çizmişler çok hoş olmuş.

8K

0jq27lymbmr81.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Tuğberk Avar

Türk KGB grubu iyi yüklendi bu yıl reditte. Bizim de hatırı sayılır katkımız olmuştur boş zamanlarda. Ata'nın üstte ortada olması güzel detay

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...