İçeriğe Yönlendir

Renault Clio - Akü Işığı ve Lpg Problemi

Yakup Kocaağa

Recommended Posts

Yakup Kocaağa

Merhaba arkadaşlar hayırlı ramazanlar diliyorum herkese

Benim baş belası bir arızam var aracımı lpg bırakınca motor soğuyup ilk marş yaptığımda araç akü ışığı hafif gaza dokunana kadar sönmüyor gün içersinde sıcak marşlarda problem yok aracı benzin de kullanınca herhangi bir problem olmuyor hiçbir sorun yok 3-4 lpg ciye gösterdim sorun yok dediler elektrikçiye alternatör ölçtürdüm sorun yok dedi

sinir bozucu bir durum aracı değiştirmek istiyordum sırf bu sorun yüzünden alıcıyla problem yaşamamak için satış planımı erteledim bir beyin fırtınası yapabilir miyiz acaba

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Aracı belirtirseniz belki daha sağlıklı fikirler gelebilir 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

LPG ile çalışırken rölanti daha düşük oluyor muhtemelen. Lpg ayarı ile düzelecektir. Veya rölanti ayarı ile

Yorum bağlantısı
Yakup Kocaağa
LPG ile çalışırken rölanti daha düşük oluyor muhtemelen. Lpg ayarı ile düzelecektir. Veya rölanti ayarı ile

Clio 2 1.4 aracım ilk marş benzinle olduğu için lpgcilerde çözüm bulamadı ayarlarına hep iyi dediler
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Soğuk çalıştırma anında rölanti devirini kontrol edin. Ve sonra sıcak çalıştırma. Aynı mı?

Yorum bağlantısı
Yakup Kocaağa
Aküyü ölçtürdünüz mü siz?

Ölçtürdüm yeni almıştım zaten normal dediler
Yorum bağlantısı
Alpay Köse

Sarz dinamosu üzerindeki diyotlara bakılması gerek.benzer sorunda,eski  aracımda sorun diyot tablasında çıkmıştı.değistirince düzelmişti.arizasida ara ara yanan akü ışığı idi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

V kayışı patinaja kalıyorsa ilk anda şarjı yapamıyor olabilir gergisi var mı veya kayış durumu iyimi

Yorum bağlantısı
Yakup Kocaağa
V kayışı patinaja kalıyorsa ilk anda şarjı yapamıyor olabilir gergisi var mı veya kayış durumu iyimi

Bu problemleri aracı en son benzinde bırakınca yapmıyor yani aracı lpg de kullanıyorum sonra anahtardan benzine alıyorum stop ediyorum bir hafta denedim problem olmuyor ben lpg ilk marş esnasında fazla akım çektiği için bu olabileceğini düşünmeye başladım sizce bu olabilir mi sistem kabloları akü kutup başlarına bağlı bir role ye gidiyor onun ne işe yaradığını bilmiyorum ama elektrik içiye gidip baktırmak istiyorum
Yorum bağlantısı
Yakup Kocaağa

Bu problem yaklaşık 6 aydır var dinamoyu 2-3 kez ölçtürdüm normal dediler elektriksel birşey değil benzinde yapmadığı için lpg ayarlarına 2-3 usta iyi dedi ltf stf değerlerini etkilemesi düşündüm onda sonuç alamadım

lpg de veya benzinde stop etseniz de iilk benzinde basar marşı

Evet biliyorum ama son stop etmeden lpg anahtarından benzine alınca ertesi gün soğuk marşta problem olmuyor iki marşta benzinle basıyor biliyorum aralarında böyle bir fark var ustalar artık deli gibi bakıyorlar ama arıza böyle birşey

Artık aklıma sadece lpg elektrik sistemi anahtardan kapatınca pasif olması etkiler mi diye bir düşünce geldi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

lpg de stop edince sonra marşa basınca benzine geçmiş oluyor mu? durum ışığı benzinde oluyor mu? şunu deneyin: marşa basmadan önce 3 defa yarım kontak yapı sonra marşa basın, benzin basıncı o an yetişemiyor olabilir? sonradan takılmış benzin pompa kesici var mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yakup Kocaağa
lpg de stop edince sonra marşa basınca benzine geçmiş oluyor mu? durum ışığı benzinde oluyor mu? şunu deneyin: marşa basmadan önce 3 defa yarım kontak yapı sonra marşa basın, benzin basıncı o an yetişemiyor olabilir? sonradan takılmış benzin pompa kesici var mı?

Pompa kesici takıldımı bilmiyorum yardım kontağı deneyeceğim pompadan da şüphelendim ama benzin devir çevirdim herhangi bir aksilik görmedim bir hafta kadar benzinde gezdim sonra tekrar sıfırdan lpg ayarı yaptırdım eve geldim tekrar soğuyunca marş yaptım yine aynı işin komik tarafı ilk marşı yap akü ışığı yanıyor sonra hafif gaza bas sönüyor hemen stop et çalıştır herşey normal eğer gaza basmadan stop et sonraki marşta yine yanıyor
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Yakup Kocaağa yazdı:

marşta yine yanıyor

lpg sonrası marşta şarj lambası yanarkenki motor devri, benzinli marştakinden düşük mü ona baktınız mı? devirler aynı ise elektrik sorunu, değil ise yakıt sorunu gibi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yakup Kocaağa
lpg sonrası marşta şarj lambası yanarkenki motor devri, benzinli marştakinden düşük mü ona baktınız mı? devirler aynı ise elektrik sorunu, değil ise yakıt sorunu gibi

Devirler aynı gibi sıradan bakmaya başlayacağım teşekkür ederim
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)

Geçmiş Olsun , Bende 1,4 8 Valf Symbol vardı muhtemelen aynı motor.

Araç ilk marşa basıldığında rölanti devri yüksek olur ısınınca düşerdi , Benzinde marş basar bir süre sonra Lpg geçerdi.

Arkadaşlar diyod tablasını işaret etmiş bende bir ekleme yapayım benim arabada konjektör arızalanmıştı farlar oynuyordu oradan anlamıştık bu noktalara baktırabilirsiniz.Alakası olurmu bilmem ama yine ateşleme bobini bu motorlarda klasiktir arızalanır nedeni Lpg dir Benzinde belli olmaz Lpg de yapar tekler başıma gelmişti.Lpg uygun dedikleri bobin ve buji kablosu alıp değiştirmiştim kablo sağlamdı bobin arızalıydı.

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Çağlar Bayur yazdı:

Arabanın Benzin Pompası hasar almasın diye benim arabayada röle koyup yapılmıştı.

Yorum bağlantısı
Serhat Işık

LPG reguletörden olabilir.
Aynısı benim arkadaşın Hyundai accent 1.3 motorunda oluyor. Reguletör sorunu olduğunu söylüyorlar ustalar.

Yorum bağlantısı
Yakup Kocaağa

Arkadaşlar arıza lpg gaz kesici 5 ayaklı röle ile direk aküye bağlanmış gaz kesici oksitlenmiş fazla akım çektiği için akü ışığını yakıyordu arıza düzelmiş oldu araç beni son zamanlarda çok yormuştu bu tür işlerinden dolayı bütün sıkıntıları söyleyip kendini bireysel alıcı olarak gösteren çokta yalan söyleyen bir galericiye sattım yeni aracımı aldım bu arızada bu şekilde benim için çözülmüş oldu herkese teşekkür ederim sağolun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...