İçeriğe Yönlendir

Yağ Katkıları

Mustafa Karahan

Recommended Posts

Mustafa Karahan

Merhabalar, instagram da gezinirken yağ katkıları reklamı görüyorum. Onarıcı düzeltici vb ifadeler var. Amerika malı orda kullanılıyor vsvs gibi şeyler var bilirsiniz 😊 Bu katkılar işe yarıyor mu? 

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Bu konuyu daha önce forumda ben de çok irdeledim ve sonucu şöyle buldum;

Zaten motor ömrünü daha iyi hale getirecek bir malzeme olsa dev yağ şirketlerinin dev yağ laboratuvarlarında bu karışım son kullanıcıya çekinilmeden iletilirdi. Bu laboratuvarlar gece gündüz daha saf formüller elde etmeye çalışırken kartele katkı bulaştırıp homojen mis gibi yağı heterojen ayran çökeleğine çevirmeye gerek yok. Faydası yok zararı da belki var belki yok riske atmaya son tahlilde gerekte yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

Bence de öyle ama insan yine de reklamlardan değilde yok cevabını burdan duymak istiyor 😀

Yorum bağlantısı
Deniz Kom

O katkıları genelde 2. el araba satanlar araç itelemek için kullanıyor. Motordaki arızaları (kaçaklar gibi) tamir etmiyor, geçici süre yamıyor. Ecnebilerde de aslında tamire kadar zaman kazanmak adına kullanıyorlar bildiğim kadarıyla. Ama bizde her derde deva ürün olarak satılıyor. Yağa katıyor, 100 km sonra hop kara duman gitti.. Arabayı iteliyor, 1-2 bin km sonra yine aynı mevzu oluyor. Ama mevcut yağ da ağırlaştığı için motorun aşınması artıyor. 

Su kaçaklarında kullanılan malzemeler de aynı prensipte. Hele onlar daha tehlikeli ki kılcal geçitleri kalıcı olarak tıkayabiliyorlar. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

@Deniz Kom büyük ihtimalle dediğiniz dibi. Sonra da bendeyken böyle bir sorunu yoktu gibi cümleler kuruluyor. 

Tevfik Işık yazdı:

Kaliteli ,uygun viskoziteli ve orjinal bir yag her turlu katkidan iyidir derim...

Yağların arasında çok fark yok bence artık. Yeterki yağ orjinal olsun 😊 

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

bir kere eski honda aracımızda bor katkılı olanlarından kullanmıştık. 2 ay kadar siyah dumanı kesti sonra yine devam..

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Tayfun Aydın yazdı:

bir kere eski honda aracımızda bor katkılı olanlarından kullanmıştık. 2 ay kadar siyah dumanı kesti sonra yine devam..

Geçici çözüm sağlıyor o halde, ya da ara sıra tekrar etmek lazım 

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Mustafa Karaca yazdı:

Geçici çözüm sağlıyor o halde, ya da ara sıra tekrar etmek lazım 

Sadece gizliyor. 

Tekrar tekrar konulması motordaki gizlenmiş sıkıntıları daha da arttıracaktır.

Üreticinin tavsiye ettiği spesifikasyonda yağı, zamanında kullanmak en doğrusu.

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Tamer Topaç yazdı:

Sorunları gizledikçe büyür mü diyorsunuz? Orjinal yağ bulmakta artık sıkıntı 😊

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Mustafa Karaca yazdı:

Sorunları gizledikçe büyür mü diyorsunuz? Orjinal yağ bulmakta artık sıkıntı 😊

Doğanın kanunu. Çözülmeyen sorun büyür.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

benim kanım pek bir işe yaramıyorlar aksine motora zarar de verebilirler , bence sadece mazot ve benzin katkıları işe yarıyor onları da sürekli kullanmamak lazım senede 2 kere kullansak yeterli yada bakımdan bakıma

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...