İçeriğe Yönlendir

Focus 3 Depo Girişi Açılmama Sorunu

Alptuğ Özcan

Recommended Posts

Alptuğ Özcan

Herkese merhaba,

Hemen konuya girip yaşadığım sorunu anlatayım

9 günlük tatil dönüşü Samsun'dan Ankara'ya doğru yola çıktım. Hatırladığım kadarıyla depo 3 çeyrek doluydu. Bayram trafiğine takılabileceğim ihtimaline karşı depoyo doldurmak için yol üstündeki Shell istasyonlarından 1 tanesine girdim. Pompacıya doldur dedim. Adam pompayı aldı eline zorladı zorladı bir türlü sokamadı depo girişine. Dedim dur napıyorsun zorlama artık depo girişi senin değil!!! Neyse ordan doldurmadan çıktım. Biraz daha yol gittikten sonra bu sefer de Opet'e girdim dedim doldur. Aynı sorun devam ediyo. Dedim çek pompayı. Ordan da çıktım biraz daha yol aldıktan sonra girdim yine bir Shell'e. Arabayı da stop etmedim. Dedim ki adama 2 tane istasyona girdim pompayı sokamadılar depoya. Sen de bi dene girmezse hiç durmadan devam edeceğim. Adam pompayı aldı eline girişe yerleştirdi metal ucun üst tarafından hafifçe birkaç defa vurdu şak diye açıldı giriş. Dedim taşana kadar doldur :D Adam "abi burası zamanla tozdan pislikten dolayı zor açılmaya başlıyo" dedi. Söylediği mantıksız da gelmedi. Depoyu doldurduktan sonra çektim kenara inceledim girişi biraz, girişin alt çeyreğinde ufak mandal gibi bir şey var. biraz kurcaladım bastırdım fakat elle bastırınca giriş açılmıyor sanırım, açamadım.

Velhasıl kelam buraya nasıl çözüm bulabiliriz, depoya bir şey kaçırmadan nasıl temizleyebiliriz, nasıl kontrol edebiliriz?

Ekleme yapayım.

Dün tekrar mazot almak için girdim istasyona. Adamın dediği taktikle giriş yine açıldı

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Benim fiestadaki depo kapağının aynısımı bu? Eğer öyle ise ben orayı benzinle bir güzel yıkadım :)  Çünki pompacı akıllı kapak dedi. Pompa ucu girmeden açılmaz. İyimi ettim kötümü bilmiyorum. Orada birtanede delik var. Benzinle yıkayınca benzinler delikden aşşağı döküldü. Orası herzaman çok pis ve çok toz kaçıyor. Sonra baş edemeyeceğime kanaat edince artık ellemiyorum. Bağzan açılmadığı doğru. Pompacılar senin dediğin gibi yapıyorlar. Depoya benzin stabilizatör dökecektim. Bir türlü başaramadım. Katkının hepsi aşşağı döküldü. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Yağsız kontak spreyi, balata spreyi gibi bir şey ile suyunu çıkarmadan temizleyebilirsiniz. 

Zaten öyle sıvı girişine izin vermiyor hemen korkmayın 🙂

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Depo kapağı açılmayan araçlarınız...

Balata spreyi sıkarak temizleyebilirsin bence abi zaten uçucu uçmasa bile yanıcı.  Oraya sıkacağın balata spreyi o kadar mazotun içinde hiç bir zarar vermez bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Oğuzkan Erışık yazdı:

Depo kapağı açılmayan araçlarınız...

Buna çok güldüm :D 

Oğuzkan Erışık yazdı:

Balata spreyi sıkarak temizleyebilirsin bence abi zaten uçucu uçmasa bile yanıcı.  Oraya sıkacağın balata spreyi o kadar mazotun içinde hiç bir zarar vermez bence.

Evet denenebilir.

İnşallah depo ağzı bozulmuyordur, hiç masrafa ayıracak bütçem yok bu aralar

https://www.ciceksepeti.com/wurth-fren-balata-temizleyici-500-ml-kcm91299799?utm_source=akakce&utm_medium=cpc&utm_campaign=akakce_urun_listeleme&adjust_tracker=ioxsk4d_lds4dbd&adjust_campaign=akakce_urun_listeleme&v=1.76.1

bunlarında sahteleri oluyor mu?

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Alptuğ Özcan yazdı:

Buna çok güldüm :D 

Evet denenebilir.

İnşallah depo ağzı bozulmuyordur, hiç masrafa ayıracak bütçem yok bu aralar

https://www.ciceksepeti.com/wurth-fren-balata-temizleyici-500-ml-kcm91299799?utm_source=akakce&utm_medium=cpc&utm_campaign=akakce_urun_listeleme&adjust_tracker=ioxsk4d_lds4dbd&adjust_campaign=akakce_urun_listeleme&v=1.76.1

bunlarında sahteleri oluyor mu?

Bende var akşam uğra temizleyelim abi

Fırçalar bir de wd40 sıkarız tamam o iş

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Oğuzkan Erışık yazdı:

Bende var akşam uğra temizleyelim abi

Teklifin için sağol Oğuzkan ama akşamları mesai çıkışı çocuğu kreşten almaya ucu ucuna yetişiyorum.

Haftaya haberleşiriz olmazsa. Almış olurum muhtemelen o zaman kadar müdahale ederiz beraber

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Alptuğ Özcan yazdı:

Teklifin için sağol Oğuzkan ama akşamları mesai çıkışı çocuğu kreşten almaya ucu ucuna yetişiyorum.

Haftaya haberleşiriz olmazsa. Almış olurum muhtemelen o zaman kadar müdahale ederiz beraber

Nasıl istersen abi

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Arabanın kendi plastik hunisi ile deneyerek bakabilirsin.. Stepne kenarında köşesinde bulunur genelde eğer kayıp değilse tabi..

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Serkan Toker yazdı:

Arabanın kendi plastik hunisi ile deneyerek bakabilirsin.. Stepne kenarında köşesinde bulunur genelde eğer kayıp değilse tabi..

Muhtemelen kayıp abi hiç dikkatimi çekmedi bu zamana kadar. Mesai bitsin bakacağım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Mondeo ile aynı yapıya sahipse bir 4 adet el ile açmıştık katkı koyarken 😃

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Oğuzkan Erışık yazdı:

Mondeo ile aynı yapıya sahipse bir 4 adet el ile açmıştık katkı koyarken 😃

Bütün ford dizel mazot girişlei aynı(akıllı kapak olanlar)

Serkan Toker yazdı:

Aynen yazacaktım plastik ile açıp kenarlarına balata spreyi vs sıkılabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan

Pompacı depo ağzı metali algılayınca açılıyo demişti. Bu huniler metal değil ki nasıl açıyo girişi. Demek ki pompacının dediği yanlış

Yorum bağlantısı
İnan Çınar
Alptuğ Özcan yazdı:

Pompacı depo ağzı metali algılayınca açılıyo demişti. Bu huniler metal değil ki nasıl açıyo girişi. Demek ki pompacının dediği yanlış

Bu huninin içinde de manyetik birşey vardır çünkü c maxın deposunu normal huni açmıyor. Bununla koymuştum yakıtı  bir ara. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
İnan Çınar yazdı:

Bu huninin içinde de manyetik birşey vardır çünkü c maxın deposunu normal huni açmıyor. Bununla koymuştum yakıtı  bir ara. 

Normal huni açmaz çünkü huninin üzerinde karşılığının geldiği çıkıntı var. Hatta kendi hunisi bile belirli açıyla takılmazsa geçmiyor. Geçti sanıp katkı koyarsanız boşa gidiyor. 

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Alptuğ Özcan yazdı:

Sanayinin bir kısmında da bu sorunun cevabı depo kendini korumaya alıyor şeklinde olabilir. Çekiş düşük diyorsun motor kendini korumaya alıyor diyebiliyorlar.. 😁

• Mutlu 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Serkan Toker yazdı:

Sanayinin bir kısmında da bu sorunun cevabı depo kendini korumaya alıyor şeklinde olabilir. Çekiş düşük diyorsun motor kendini korumaya alıyor diyebiliyorlar.. 😁

Neye karşı kuruyor mesela kendini?

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
(düzenlendi)
Alptuğ Özcan yazdı:

Herhangi bir manyetik yok. Depo giriş agzinin cevresinde 3 tane pim var, hepsine ayni anda basarsan giriş kapakçığı serbest kaliyor. Bu huni, çapı itibari ile tüm pimlere basıyor.

Mazot pompasının çapı ile bu huninin çapı ayni.

Bende de var, ne işe yaradığını bilmeden atacaktım nerdeyse 😆😆

tarihinde Öner Kurukuz tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Önder Özcan yazdı:

Neye karşı kuruyor mesela kendini?

Aşırı korumacı Fordlar, meyirelesler nasıl bilmiyorum koyvermiş gidiyor falan diyorlar ama ispatlayamam..

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Birkaç kere yakıt katkısı koyacağım zaman katkının yanında çıkan huniye benzer alet yardımıyla kolayca açılmıştı. 3-4 sene önce ne olduysa açılmadı ve bende orjinal huniden alıp bagaja koydum. Her ford da bulunması gereken bir malzeme.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Serkan Toker yazdı:

Aşırı korumacı Fordlar, meyirelesler nasıl bilmiyorum koyvermiş gidiyor falan diyorlar ama ispatlayamam..

Mereleşte korumacılık had safhada hatta tutucu bile diyebiliriz. Alışkın olmadığı istasyonun mazutunu bile kabul etmez. :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Önder Özcan yazdı:

Mereleşte korumacılık had safhada hatta tutucu bile diyebiliriz. Alışkın olmadığı istasyonun mazutunu bile kabul etmez. :D

Abbovv meyireles dizel mi ? Magiruslarla aynı pompadan yakıt mı alıyorsun, gece yarısı falan giderdim ben olsam... :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
İnan Çınar yazdı:

Manyetik olabileceği aklıma gelmedi hiç. Öner Bey'in dediği gibi pim de olabilir

Öner Kurukuz yazdı:

Herhangi bir manyetik yok. Depo giriş agzinin cevresinde 3 tane pim var, hepsine ayni anda basarsan giriş kapakçığı serbest kaliyor. Bu huni, çapı itibari ile tüm pimlere basıyor.

Mazot pompasının çapı ile bu huninin çapı ayni.

Bende de var, ne işe yaradığını bilmeden atacaktım nerdeyse 😆😆

Pimleri kontrol edeceğim yarın 👍

Fırat Önal yazdı:

Birkaç kere yakıt katkısı koyacağım zaman katkının yanında çıkan huniye benzer alet yardımıyla kolayca açılmıştı. 3-4 sene önce ne olduysa açılmadı ve bende orjinal huniden alıp bagaja koydum. Her ford da bulunması gereken bir malzeme.

Huniye baktım bagajda yok.

Ya eski sahibi aldı, ya kaybetti, ya da bu ne deyip attı 😁

Ama temin etmek şart oldu sanki :D 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...