İçeriğe Yönlendir

Radyatör Kapağı Olmadan 80 KM Yol

Mert Emre ŞAMCI

Recommended Posts

Mert Emre ŞAMCI

Araca en son 2 gün önce iş yeri otoparkında suyun berraklığına bakmak için hem radyatördeki suya hem de yedek su deposundaki suya kağıt peçete sokup baktım. Acaba ışıktan mı öyle görünüyor yoksa gerçekten yedek su deposundaki su pis mi diye. Radyatördeki su pembe iken yedek su deposu tahmin ettiğim gibi çamurumsu kötü renkteydi. 

Yaklaşık 30 dakika önce aracı evin önüne park ederken, ileri geri ileri geri tam o sıra devir bir tık oynadı fan açtı. Normalde fan açınca çok hissedemiyordum devir oynayışını görünce emin olmak için birde kaputu açıp bakayım dedim. Kaputu açtım birde ne göreyim radyatörün kapağı yok. O sırada araç çalışıyor ancak radyatörden su falan atmıyor ciddi bir buhar vs. de yok. Hemen aracı stop ettim obd' den harareti kontrol ettim 91 derece. 

Altta muhafaza olduğu için belki şansıma oralara düşmüştür bulurda takarım diye yaklaşık 20 dakika aradım taradım yok. Boruların arasına belki şans eseri sıkışmış orada kalmıştır oda yok. Yolda bir yerde düştüğünü kabullendim. Tam her şeyden ümidi kesmişken sanki Allah gönderdi kapak tam açma kolunun yanında öylece bana bakıyor. 2 gün önce otoparkta su durumlarına bakarken kapağı kapamayı unutmuşum. 2 gün işe git gel yaklaşık 70-80km yol yaptım. Yedek su deposundaki su 2 gün önceki seviyesindeydi. Radyatördeki suda birebir eski seviyesindeydi. Muhafazanın üstü biraz antifrizli su olmuş ama ciddi bir su durumu yoktu. Anladığım kadarıyla efil efil su boşaltmamış. Yarın motor soğukken de kontrol edeceğim. Tanıdık ustayı aradım iyi şanslıymışsın falan filan dedi. Tüm bunları anlattım sorun olmaz bir şey olmamıştır dedi ancak size de bir sorayım dedim.

2 gün boyunca hararette herhangi bir anormallik görmedim. Araçta da anormal bir durum görmedim. Umarım sorunsuz atlatmışızdır bu süreci.

1566416473_WhatsAppImage2022-11-23at22_08_48.jpeg.79d4ecf3ee67180c7f70c77250a43cf4.jpeg                      78339747_WhatsAppImage2022-11-23at22_08_47.jpeg.be525e5a975d1f3ef06ff37c4462ec1f.jpeg                   

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

birşey olmaz, sanırım bunda basınçsız tip genleşme tankı var, yani genleşme tankına basitçe su hortumu giriyor hava kaçırmaz bir yapısı yok tek hortum üstten giriyor, bu şekildeyse zaten su eksiltmez pek, sorunda olmaz, kapağı tak genleşme tankındaki su maksta olsun devam et :)

motora yabancıyım o yüzden kesin konuşmayayım, bilenler yazar zaten, yinede genleşme deposunun resmi varsa yada 1 hortum bağlıysa o depoyadediğim gibidir, 2 hortum varsa kapalı devre sistem vardır ve basınçlıdır, o zaman iş değişir şansın varmış diyebiliriz...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ethem Şenkurt

Şanslıymışsın ki motor susuz kalmamış, su olmadığı durumlarda hararet göstergesi de çalışmaz veya yanlış gösterir. Motora zarar verdiğini sanmıyorum, verseydi üst kapak contası yanardı onu da zaten motorun suyuyla yağı birbirne karışacağı için anlarsın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Ali Cihangiroğlu yazdı:

birşey olmaz, sanırım bunda basınçsız tip genleşme tankı var, yani genleşme tankına basitçe su hortumu giriyor hava kaçırmaz bir yapısı yok tek hortum üstten giriyor, bu şekildeyse zaten su eksiltmez pek, sorunda olmaz, kapağı tak genleşme tankındaki su maksta olsun devam et :)

motora yabancıyım o yüzden kesin konuşmayayım, bilenler yazar zaten, yinede genleşme deposunun resmi varsa yada 1 hortum bağlıysa o depoyadediğim gibidir, 2 hortum varsa kapalı devre sistem vardır ve basınçlıdır, o zaman iş değişir şansın varmış diyebiliriz...

Sistem bu şekilde abi. Üstteki minik hortumda radyatörün kapağının birazcık altına bağlı.

IMG_20221124_005107.jpg

Sani Gerşon yazdı:

Sistemde hava varsa artık yok, ona eminiz :biggrin:

Abi 1.5 sene önce 2004 fiestama bu olayı defalarca anlatmıştında eşimle birlikte yapmaya çalışmıştık. Şimdi nasip defalarca anlatıpda çözemediğimiz işi istemeden yaptık galiba 😁

Birde bu hava işi, radyatör kapağı açılı iken fan açtığı gibi alınmış mı oluyor.

Yorum bağlantısı
Ali Gök

Bu antfiriz işi başına bir hal getirmeden arabanın kapağı takip kapat kaputu 🤣

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Benim de başıma geldi aynısı. Kapağı açtım, baktım, ettim derken kapattım sanıyordum ama üzerine koyup sıkmamışım. Üzerine kaputu kapatıp yola çıktım. Merkezde paralı otoparka aracı bırakacaktım, durdum, o sırada park görevlisi alttan akıyor dedi. Buhar çıkınca abi hararet yapmışsın dedi. 

Neyse indim, kaputu açınca gördüm ki kapak açık, araç durunca biraz su atmış. Suyu ekledim, devam ettim. Bir sorun da olmadı. 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Babamın lada ile (sanırım 2009 du) kapağı takmadan ayvalıktan istanbula gitmişim. Kadıköyde kaputtan buhar çıkmaya başlayınca durdum. Baktık bizim kapak öyle duruyor kenarda. Suyunu tamamladım kapattım. Üzerine 5 sene kullandık.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
İlkay Başaran yazdı:

Babamın lada ile (sanırım 2009 du) kapağı takmadan ayvalıktan istanbula gitmişim. Kadıköyde kaputtan buhar çıkmaya başlayınca durdum. Baktık bizim kapak öyle duruyor kenarda. Suyunu tamamladım kapattım. Üzerine 5 sene kullandık.

Ladayı hurdacıya sattıktan sonra aldığınız arabayı di mi? Hatırlıyorum ben :crazy:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Önder Özcan yazdı:

Ladayı hurdacıya sattıktan sonra aldığınız arabayı di mi? Hatırlıyorum ben :crazy:

Cidden birşey olmadı abi. Trafiğe girince belli etti zaten.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç

İ20 de basınçlı su deviedaimi yok bildiğim kadarıyla su seviyesinde sıkıntı yoksa bişe olmamıştır.

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI

Suyu sabah motor soğukken kontrol ettim. Radyatörde yarım çay bardağı kadar eksilmiş yedek su deposunda ya eksilmemiş yada 1 çay bardağı kadar eksilmiş. Sorunsuz atlattık sanırsam :D

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Artık arabayı bir salın 😂 Yoksa ciddi iş alacaksınız, çok kurcalamak iyi değildir. Bakımlı tutmak başka kurcalamak başka konu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Suyu sabah motor soğukken kontrol ettim. Radyatörde yarım çay bardağı kadar eksilmiş yedek su deposunda ya eksilmemiş yada 1 çay bardağı kadar eksilmiş. Sorunsuz atlattık sanırsam :D

seninki eski klasik basınçsız sistem, bunda sadece su genleşir o hortumdan kaba gider, soğuyunca geri döner, suyunu takmayı unuttuğun kapaktan tam doldur, kapağı kapat genleşme tankını max a kadar doldur devam et :)

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ali Cihangiroğlu yazdı:

seninki eski klasik basınçsız sistem, bunda sadece su genleşir o hortumdan kaba gider, soğuyunca geri döner, suyunu takmayı unuttuğun kapaktan tam doldur, kapağı kapat genleşme tankını max a kadar doldur devam et :)

Ladanınki basınçlı sistemdi. Uzunyolda hiç sıkıntı yapmamıştı mayıs ayıydı. Trafiğe girince su koyverdi ama

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
İlkay Başaran yazdı:

Ladanınki basınçlı sistemdi. Uzunyolda hiç sıkıntı yapmamıştı mayıs ayıydı. Trafiğe girince su koyverdi ama

basınçlıda sıkaya gelememe gibi bir durum normal tabi :)

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Ü.Emre Kartal yazdı:

Artık arabayı bir salın 😂 Yoksa ciddi iş alacaksınız, çok kurcalamak iyi değildir. Bakımlı tutmak başka kurcalamak başka konu. 

Vallahi salamıyorum. Daha yeni aldım her şeyi incik cincik olsun öyle salıcam.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...