İçeriğe Yönlendir

1.2 MPİ Şanzıman Ses ve Benzer Sorunlar(videolu)

Mert Emre ŞAMCI

Recommended Posts

Mert Emre ŞAMCI

Aracı aldığımdan beri bu ses mevcut. Özellikle ilk soğuk marştan sonra çok daha net yapıyor ancak sonraları da devam ediyor.

Aracı ilk aldığımda kayıştan geliyordur dedim ama hem kayışı değiştik düzelmedi hemde araç liftteyken altına girdiğimizde usta yanına çağırıp şanzımandan ses geliyor diyince o sesin bu ses olduğunu anladım. Mil mi dedi bir şey mi dedi bir şey dedi. Onda sorun var büyük ihtimalle 4-5 masrafı olabilir dedi.

Öncelikle gelen sesi paylaşıyorum.

Devamında yine aracı aldığımdan beri mevcut olan garip bir sorun  mevcut. Bu sorunu da sonradan, acaba şanzımandaki sesle alakalı şanzımandaki sorunla alakalı mı bunu yapıyor diye düşünmeye başladım. Diyelim geri geri yanaşıyoruz. Debriyajdan ayağımızı kavramaya aldık gaz verdik geri geldik sonra fren + debriyaj yapınca devir 0.75 civarına düşmesi gerekirken sanki gaza basıyormuşum gibi 1.500 lü devirlere kadar 1 - 1.5 saniye gaz verip sonra düşüyor.

Videoda daha az gaz vermiş (büyük ihtimalle çok az kalkış yaptım diye.) ancak normalde 1 civarından 1.500 devirlere çıkartacak şekilde sanki gaza 1.5-2 saniye basıyormuşum gibi gaz veriyor.

+ Olarak özellikle istanbul anadolu yakasında bildiğiniz iyi bir manuel şanzıman ustası var mıdır yönlendirebileceğiniz.

Son olarak araç 187 bine geldi büyük ihtimalle şanzıman yağı hiç değişmedi acaba değişim yapsak şanzıman rahatlayıp sorunu çözer mi. ( Belki balçık gibi falan olmuştur ) 

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Debriyaja bastığında kesilen ses priz direk bilyasından geliyor gibi Mert. 

Yağı değiştirmende mutlaka fayda olacaktır.

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Oğuzkan Erışık yazdı:

Debriyaja bastığında kesilen ses priz direk bilyasından geliyor gibi Mert. 

Yağı değiştirmende mutlaka fayda olacaktır.

Sanayiye uğradığımda ustaya söyleyeceğim numune alsın bakalım. Umarım yağ kötü çıkarda değişip kurtuluruz.

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Oğuzkan Erışık yazdı:

Yağ ile bilyanın bağlantısı yok

Yağ değiştirmende mutlaka fayda olacaktır demediniz mi. 

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Yağ değiştirmende mutlaka fayda olacaktır demediniz mi. 

Evet ama bilya ile bağlantılı değil.

Yağ şanzımanın içinde bilya dışında.

Yağın bilyaya faydası olur demek istemedim. Orayı yanlış anlamışsın 😊

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

sanki gaza basıyormuşum gibi 1.500 lü devirlere kadar 1 - 1.5 saniye gaz verip sonra düşüyor.

akıcı kalkış için bir özellik olabilir hunday sitesinde araştırmalı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Çağlar Bayur yazdı:

akıcı kalkış için bir özellik olabilir hunday sitesinde araştırmalı

Ses ile ilgili bir tahminin var mı abi? Videoda çok net belli oluyor. Motor sıcakken yolda da ara ara duyabiliyorum ancak motor soğukken ilk çalıştırmadaki kadar yoğun olmuyor. Bazen ilk çalıştırmada hiç ses yapmadığı da oluyor.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Bir çok araçta (benim 2004lü fiesta da bile) araç bir sonraki vites değişimine hazırlanmak için debriyaja basınca hafif gaz verir. Geçişler daha pürüzsüz olsun diye. 

Yorum bağlantısı
Ethem Şenkurt

Baska balata bilyasının sesi bu, balata ne alemde azalmışsa değişim tavsiye ederim. Aksi takdirde araca bir zararı yoktur yolda bırakmaz sadece ses rahatsız eder.

Yorum bağlantısı
Ethem Şenkurt

Gaz verme olayına gelince benim ibizada da vardı bu olay kalkışa yardımcı olmak amaçlı debriyajdan ayağını çekerken gaz veriyor araba, tekrar debriyaja bastığın zaman da motorun yükten - boşa çıkmasıyla alakalı bir durum bu. Şöyle örnek vereyim 2. vitesten 3. vitese atacaksın diyelim debriyaja biraz erken bastığında araba önce devirlenip sonra devir düşüyor yani yükten boşa çıkma durumu bu gayet normal birşey. Hatta güzel bir olay yarım debriyajla aracı stop ettirmeden manevra yapmaya olanak sağlıyor. Eğer bu durumun gereğinden fazla olduğunu düşünüyorsan boğaz kelebeğini temizletebilirsin.

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI

Abi önerilerin ve aktardıkların için teşekkür ederim. Bu arada o ses debriyaja tamamen basınca kesiyor. Bırakınca devam ediyor. Elim rahatlayınca açtırıcam şanzımanı @Ethem Şenkurt

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ethem Şenkurt
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Abi önerilerin ve aktardıkların için teşekkür ederim. Bu arada o ses debriyaja tamamen basınca kesiyor. Bırakınca devam ediyor. Elim rahatlayınca açtırıcam şanzımanı @Ethem Şenkurt

Rica ederim kardeşim ne demek :)

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mert Emre ŞAMCI

Evet şanzıman artık intiharın eşiğine geldi. Kalkışlarda motor teklemesi gibi araç kendini tıtıtıtık diye ileri geri atar gibi yapıp kalkıyor. Baskı balata seti ve şanzıman yağı doğal olarak değişecek ve + olarak volan taşlanacak. 

Seco marka çıkıyormuş orjinal fabrika çıkışında ancak bir parçacı elinde seco olmadığından mıdır bilmiyorum ama fabrikada sıfır araca takılan seco debriyaj seti ile dışarıdan alacağın seco aynı olmaz gibisinden bir şey söyledi. 

Valeo marka ve seco marka tercihlerimiz var. Seco markayı çok uygun bir fiyata tercih edilen bir hyundai yedek parçacısında 1600₺ ye baskı + balata + rulman mıdır mil midir bilye midir onla birlikte buldum hemen alacağım ancak yağ kısmında kafam karışık.

api service gl-4 sae 70w  // kitapçıkta manuel şanzıman için istenen gereksinimler bu şekilde. Ancak piyasada 70w diye bir yağ göremedim. 75w 80 mi - 75w 85 mi - 75w 90 mı alacağım bilemedim. Yine alacağım yağın içinde api service gl4 onayı mevcut oluyor tabi.

Yine kitapçıkta 1.9 litre olarak belirtmiş ancak bu bakım için eklenecek yağ mı yoksa şanzımanın komple aldığı yağ mı onu anlayamadım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...