İçeriğe Yönlendir

İşlemci Sıcaklığı Bu Kadar Hızlı Değişebilir mi ?

Çağrı Alaf

Recommended Posts

Çağrı Alaf

Selam, şimdiden herkese iyi seneler. 

Videoda gördüğünüz gibi işlemci sıcaklığı oradan oraya hopluyor.  3 saniyede 100 dereceye vurması için herhalde 500W falan çekmesi lazım işlemcinin, 100 dereceden 50'ye 3 saniyede düşmesi için de yine Sıvı Nitrojen ile soğutulması gerekiyor diye tahmin ediyorum. Videoda fanlar maksimumda çalışıyor. CPU üzerinde Noctua NT-H1 termal macun var, daha 1 ay önce büyük bir özenle sürdüm.  Sensör arızası diye tahmin ettim ancak emin değilim. Yorumlarınız?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)
Coşku Mert yazdı:

bios dan ölçüm yaptınız mı peki, aynı durum söz konusu mu

Bu dizüstü Bioslarında öyle seçenekler bulunmuyor ne yazık ki hocam en fazla bilgisayarı açacak kadar özellik koyuyorlar içlerine.

Hem bios ekranında bu sefer test başlamayacak sıcaklık değişimini test edemeyeceğim. 

tarihinde Çağrı Alaf tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

bana yükselip alçalma hızı anormal gelmedi fakat 6900hx in tjmax değeri 95 derece olarak yazıyor nette kapatması gerekirdi kendini. ya macunda ya soğutucu montajında bir hata var boşta bile çok yüksek sıcaklık

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mehmet Cihat yazdı:

tjmax değeri 95 derece olarak yazıyor nette kapatması gerekirdi kendini

Bazıları o derecelere çıktıktan sonra belli bi süre beklemek istiyor. Hatta gaz kesiyorlar bu yüzden tabir-i caize. Frekans düşünce doğal olarak işlemci de soğuyor. Bu yüzden hemen kapatma beklenmemeli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Sani Gerşon yazdı:

Soğutucunun bi ayağı muhtemelen tam oturmamış. Soğutucu bi kontrol edin.

Birazdan açıp kontrol edip ince bir tabaka termal macun geçeceğim tekrar. Bakalım değişiklik olacak mı ? 

Soğutucu derken bu bakır plaka mı yoksa fanlardan mı bahsediyorsunuz Sani hocam ?

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Sensörde sorun yok gibi, soğutucu düzgün oturtulmamış bence de. Sensörde sorun olsa genelde okumuyor yada saçma bir değeri sabit gösteriyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bana normal geldi. Loptoplar genelde böyle çalışır. 

Yüke biner, ısı artar. 

99 derece vurdumu voltajı ve çalışma frekansını kısar. 

Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Bana uygulama cihaz arasındaki iletişim sorun gibi geldi. İçini açmadan önce mmsi afterburner kurup basit bir oyunda deneyin. Sicaklık değişimi bu şekilde olmayacaktır büyük ihtimalle.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Ali Darbaz yazdı:

Bana normal geldi. Loptoplar genelde böyle çalışır. 

Yüke biner, ısı artar. 

99 derece vurdumu voltajı ve çalışma frekansını kısar. 

Daha önce bu bilgisayar ile ben test yapmıştım, 77Watt enerji çekerken 85 derece ve 4.9 Ghz gösteriyordu. Anakart değiştikten sonra sanırım böyle saçma değerler göstermeye başladı ve 4.9 Ghz e asla çıkmıyor. 4.1 Ghz 68 Watt değerlerinde zaten kendini kısarak çalışıyor. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağrı Alaf yazdı:

4.1 Ghz 68 Watt değerlerinde zaten kendini kısarak çalışıyor. 

Bunun sebebi muhtemelen ısındığı için kendini kısıyor.

Anakart niye değişti bu arada?

Bu arada işlemcinin sağ üst köşesinde macun göremiyorum.

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Sani Gerşon yazdı:

Bunun sebebi muhtemelen ısındığı için kendini kısıyor.

Anakart niye değişti bu arada?

Bu arada işlemcinin sağ üst köşesinde macun göremiyorum.

Fotoğrafı çekmeden önce oradan biraz silmiştim Sani abi, şimdi tekrar repaste yaptım daha ince bir tabaka halinde - Anakart değişme sebebi Ekran kartının arızalı olması, daha önce bunun üzerine tartışmıştık siz donanım arızası tespitinde bulunmuştunuz öyle de çıktı. 

Problem çözüldü, daha ince bir tabaka macun kullanmaktan başka bir şey yapmadım sadece Sıcaklıkları izlediğim programı değiştirdim diğerleri yerine HW Monitör kullandım ve mantıklı değerler aldım, yine de eskiye göre her halükarda tüketim değerlerim arttı ki bu da iyi bir şey şu an 87Wattlara kadar çıkıyor. 60 dereceden 100 dereceye bir işlemci çıkamaz derken şu aşağıdaki gibi olması gerektiğinden bahsediyorum. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hayırlı olsun.

Yine doğru bilmenin verdiği gururla konudan ayrılıyorum o halde :biggrin:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

Hayırlı olsun.

Yine doğru bilmenin verdiği gururla konudan ayrılıyorum o halde :biggrin:

format atmadan da çözüm var mıydı?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

format atmadan da çözüm var mıydı?

Soruna göre, tabii :) 

Boyatmadan çözüm var mı?

Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen

konuyu okurken tam  termal macun diyecektim siz sorunu çözmüşsünüz. macun katmanı ne kadar ince ve yüzeyin heryerine temas ederse verimlilik o derece artıyor.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Ne kadar ince o kadar iyi demeyelim de yeteri kadar macun iyidir diyelim. Azı da sorun çoğu da

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Murat Sürmeli yazdı:

Ne kadar ince o kadar iyi demeyelim de yeteri kadar macun iyidir diyelim. Azı da sorun çoğu da

Haklısınız o ayarı tutturmanın kolay yolu bence spatula ile her noktaya macunu ince bir tabaka halinde yaymak sonra soğutucu kule vidaların doğru sıra ile sıkarsanız zaten fazla olan yer az olan yeri kapatıyor dışarı. Uygulama sonrası Lid panelden dışarı taşma yok ise tam yetmiş demektir

Serkan Gülderen yazdı:

konuyu okurken tam  termal macun diyecektim siz sorunu çözmüşsünüz. macun katmanı ne kadar ince ve yüzeyin heryerine temas ederse verimlilik o derece artıyor.  

Evet boş yer kalmadıktan sonra ince olması termal geçirgenliği artıracağından verimi artıracaktır. Laptop tarafında markalar artık yükselen güç tüketimlerinden kaynaklanan yüksek sıcaklıkları tolere edemediklerinden yavaş yavaş Sıvı metal termal macunlara geçiyorlar ki termal iletkenlik değerleri 10 kat daha fazla materyaller bunlar ancak elektrik iletkeni olmaları gibi kötü bir özellikleri de var, ısıya duyarlı bantlar ile işlemcinin etrafını sarıp uygulama yapmak aklıma geldi ancak devre üzerinden 250Watt geçiyor en ufak sızıntıda yakar komponentleri cesaret edemedim

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
Çağrı Alaf yazdı:

Haklısınız o ayarı tutturmanın kolay yolu bence spatula ile her noktaya macunu ince bir tabaka halinde yaymak sonra soğutucu kule vidaların doğru sıra ile sıkarsanız zaten fazla olan yer az olan yeri kapatıyor dışarı. Uygulama sonrası Lid panelden dışarı taşma yok ise tam yetmiş demektir

Fazlası israf, iletken değilse sadece görsel olarak kötü oluyor, fazla macundan dolayı cpu ve soğutucu arası boşluk artmaz, o açıdan korkmayın, en kötüsü yetmemesi veya hava boşluğu kalması

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...